Фото: колаж The Page
Холодна війна між Європою та росією набирає обертів
На тлі запеклої війни в Україні ЄС усе більше відгороджується від рф і Білорусі.
Постійні вигуки про ядерний попіл, бомбардування Лондона, покатеньки «Іскандерів» біля кордонів Фінляндії, польоти стратегічних бомбардувальників, криза нелегальних мігрантів на кордоні з Польщею дають свій ефект.
Тепер у Європі територію цих країн розглядають як заражену мілітаризмом і реваншизмом, намагаючись максимально дистанціюватися від Москви та Мінська.
Стіна від Польщі та блокада Калінінграда
Польща менш як за 5 місяців звела на східному кордоні 187 км 5-метрового паркану, витративши на нього 48 тис. тонн сталі, встановивши 2500 камер і датчики руху. Кордон патрулюють кінні патрулі з бригад ТрО та війська прикордонної варти. Варшава планує звести подібну смугу й біля Калінінграда.
Фото: strazgraniczna.pl
Литва постійно посилює блокаду Калінінграда в рамках розширення європейських санкцій — цього разу зробили замах на святе, заборонивши транзит алкоголю та промислових хімікатів на спиртовій основі, потрапили під заборону цемент, деревина, метали.
Проблему поглиблює ще й те, що пішли компанії на кшталт Maersk, і в росії криза з контейнерами, а якщо зав'язувати логістику на пороми, то потрібне серйозне зростання тарифів, щоб окупилися часті рейси.
Фото: РЗД
ЄС активно переозброюється
У ЄС йде наймасштабніше переозброєння.
Лише бундесвер отримав 100 млрд євро на ці цілі. До того ж не лише безпосередньо на модернізацію, а й на підтримку союзників, що надають озброєння Україні.
Ухвалено рішення закупити 35 найновіших літаків F-35, винищувачі Eurofighter із новими станціями РЕБ, ударні дрони, САУ, підводні човни та корвети.
Польща готується освоїти понад 30 млрд євро: у планах — 500 РСЗВ HIMARS, 250 танків «Абрамс», 8 батарей «Патріотів», 23 машини F-35.
Новий глава Генштабу Британії прямо заявляє, що Збройні сили мають бути спроможними не просто направити авіаносці на схід від Суеца, а й вести континентальну сухопутну війну.
«Ми покоління, яке має знову підготувати армію до бою у Європі», — куди вже зрозуміліше, сер Патрік Сандерс.
На ці цілі буде витрачено 80 млрд фунтів ($95,2 млрд) за 4 роки: ударні дрони, збільшення кількості ядерних боєголовок на бойовому чергуванні, модернізація танкового парку та авіації.
Фото: pan.bg
Новий розпал холодної війни
Разом із розміщенням у Східній Європі додаткових бойових груп НАТО, нарощуванням їх до бригадного рівня, відновленням довгострокових складів зберігання США (Army Prepositioned Stocks) та загальним зростанням збройних сил (сили швидкого реагування Альянсу до 300 тис. осіб, Військо Польське – 400 тис.) ми зараз повернулися в розпал холодної війни.
Незабаром на бойове чергування заступлять гіперзвукові ракети PrSM, освоять «хаймарси» Польща та Румунія, Фінляндія та Швеція остаточно увійдуть у НАТО — «Його Величність» пан Путін знову всіх «переграв».
Заяви Москви, що операція в Україні відбувається для того, аби відсунути Альянс від кордонів РФ, тепер виглядають як прямі ввімкнення з божевільні.
«Покарання» газовою трубою
Але росіяни не були б собою, якби й далі не встромляла старенькій Європі палиці в колеса попри те, що санкції та блокада прив'язані винятково до розширення агресії проти України. Останніми місяцями постачання газу «Північним потоком — 1» впали на 40%, а сьогодні вранці трубопровід став на ремонт на 10 днів.
Фото: Nord Stream AG
На тлі того, що підземні газові сховища в Німеччині заповнено лише на 60%, німці побоюються, що перед настанням холодів Москва почне використовувати енергоносії як зброю для тиску на ЄС (хоча заповнення ПСГ йде з випередженням графіка).
Такі дії означають, що загрозу шантажу вуглеводнями визнано серйозною:
- визнання атомної енергії зеленою Європарламентом;
- перехід Франції з газових котлів на мазутні;
- заяви колишнього міністра енергетики Польщі, що взимку енергетику ЄС може очікувати «ідеальний шторм»;
- широкомасштабні державні кампанії із заощадження енергії в Парижі та Берліні.
До того ж 29 французьких ядерних блоків на ремонті, перепади з постачанням трубопровідного газу та затяжна війна в Україні справді роблять Європу вразливою напередодні опалювального сезону.
Тому найбільші хімічні концерни Німеччини переходять на вугілля та мазут, вимикаються ескалатори та ліфти в будівлях, частина підсвічування, а прості німці вирішили підтримувати температуру в приміщеннях під час спеки на рівні не нижче за 26 градусів.
Мілітаризація та інфляція
Одночасно відбувається ціла низка речей: мілітаризація східного флангу Альянсу, економічна війна з рф і блокада Калінінграда, продовольча криза (22% зростання цін на продовольство за прогнозами Світового банку), зростання інфляції максимальне в багатьох країнах за чверть століття (у Польщі — 15,6% за червень, у Британії — 9,1% за травень), енергетична криза, криза з мігрантами з Близького Сходу та біженцями з України.
Усе це – вибухонебезпечна суміш, яка може спалахнути від однієї іскри. Каре, якого не було у Європі із часів 1970-х, тієї глобальної енергетичної кризи та ядерних ракет, спрямованих одна на одну по обидва боки «залізної завіси».
Але попри економічні втрати та погрози ЄС і далі надає масштабну допомогу Києву та витрачати понад 200 млрд євро, щоб повністю відмовитися від російського викопного палива до 2027 року. Холодна війна 2.0 набирає обертів.