Facebook Pixel

Коли Україна буде в ЄС: головні тези інтерв'ю із європейським дослідником Костянтином Федоренком

Після надання Україні рекомендації до початку переговорів щодо вступу в ЄС The Page поспілкувався із Костянтином Федоренком, дослідником Центру східноєвропейських і міжнародних досліджень у Берліні, аби зрозуміти, як перспективи вступу України до ЄС оцінюють в Європі.

Повне інтерв'ю із Костянтином Федоренком читайте тут.

Що означає рекомендація на початок переговорів щодо вступу

Костянтин Федоренко:

Ці перемовини займають багато років, тому що вестися вони будуть навколо 35 тематичних глав.

ЄС одну за одною відкриває ці глави, Україна виконує їхній зміст. Зазвичай це законодавство, наприклад, екологічне, ефективне урядування… Закриття та відкриття кожної глави голосується консенсусом ЄС.

Скільки часу потрібно Україні для вступу до ЄС

Відкриття переговорів не означає, що до членства залишилося трошечки, тому що всі минулі приклади країн-кандидатів показують – це займає роки.

Це можуть бути десятки років, адже ЄС – це насамперед економічний блок, а стан тієї ж Польщі на початку двохтисячних був кращий, ніж в України нині через війну. Насправді можуть знадобитися десятки років для повноцінного членства.

Костянтин Федоренко детально пояснює, чому країни ЄС не хочуть нові країни через право вето та які є варіанти вирішення (відео)

Є альтернативні концепції розширення ЄС: нова вже розглядається Францією

Ідея «Європи багатьох швидкостей». Франція пропонує ввести саме цей варіант. Він передбачає ще більшу інтеграцію країн ядра ЄС, далі буде друге концентричне коло країн ЄС та третє коло – держави-кандидати на вступ, як зараз Україна, Молдова, Албанія…

Наприклад, країни-кандидати можуть отримати статус асоційованого члена. Якщо що, ми не отримували ніякого асоційованого членства, коли підписали Угоду про Асоціацію з ЄС, бо такого статусу в Євросоюзі наразі немає. Асоційоване членство може передбачати:

  • більшу участь у спільному ринку;
  • отримання частки грошей із структурних фондів ЄС;
  • невелике політичне представництво в Європарламенті або щось на зразок дорадчого голосу, але без права вето у важливих рішеннях союзу.

Головні проблеми потенційного вступу України: бюджет, право вето, кількість депутатів

Навіть питання бюджету та його розподілення для країн ЄС набагато легше, ніж думка про те, що з’являться ще кілька не найнадійніших країн із правом вето.

Так, якщо Україна вступить до ЄС, за кількістю депутатів вона буде однією з найбільших держав, але це також вторинне після вето.

У ЄС розуміють необхідність розширення блоку

Класичні європейські партії розуміють: якщо зараз не привабити Україну, Молдову, Грузію, країни Балкан до себе, то вони відійдуть до орбіти росії. Вони просто можуть втратити Україну як проєвропейську країну, бо завжди знайдуться політики, які казатимуть: ми не можемо поступатися власними інтересами під час євроінтеграції, хоча всі країни ними поступалися.

ЄС розуміє, що регіон можна легко втратити, якщо не змінити щось у майбутні роки. А для цього потрібно або відносно швидко приймати нові країни з правом вето, що є вкрай проблематично та небажано у Брюсселі зараз, або розробляти нові варіанти членства в ЄС, наприклад, «Європа багатьох швидкостей».

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉