Facebook Pixel

Як Україна змогла виробляти 100 тисяч FPV-дронів на місяць

Ще у серпні 2023 року великі виробники українських дронів скаржилися The Page, що держава не тільки не допомагає, але й заважає розвитку виробництва дронів у країні.

Попри це, здається, ситуація значно змінилася, бо за коментарями Мінстратегпрому, за січень-лютий 2024-го в Україні виготовили 200 тис. тільки FPV-дронів, і можуть навіть більше.

The Page розпитав Анатолія Храпчинського, авіаексперта, який постійно займається тестування дронів і РЕБ і спілкується з виробниками, про те, що стало головними факторами зростання галузі.

Які головні фактори, що сприяють розвитку виробництва БПЛА в Україні

Quote«Насамперед є величезна потреба. Через це кількість компаній, які почали працювати в напрямі дронів, зросла в рази. Є позитивна динаміка допомоги з боку держави та наших партнерів. Я вже кілька разів їздив на зустріч в Офіс інновації НАТО. Минулі рази Україні пропонували західну техніку. Останнього разу на оборонному форумі у Брюсселі (травень 2024-го) вже була пропозиція закуповувати наше обладнання і постачати його ЗСУ», – каже Анатолій Храпчинський.

Тобто тепер у приватних виробників нарешті з’явилася можливість отримати постійне фінансування від ЄС, різних фондів і держави включно, що вкрай важливо для розвитку.

Головною проблемою Храпчинський досі вважає масштабування:

Quote«Масштабування можливе лише після того, коли ми отримуємо достатньо фінансування, тоді приватні компанії можуть нарощувати ефективність», – підкреслює експерт.

Також проблемою є R and D (Research and development – науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи), тобто покращення виробів за рахунок наукових досліджень, що потребує значних інвестицій. На цій проблемі акцентував увагу ще минулого літа директор UA Dynamics (ударний дрон Punisher) Максим Музика.

Хто виробляє більше дронів: держава чи приватні виробники

Quote«Наскільки я бачу, практично 100% тих, хто займається виробництвом FPV-дронів і РЕБами, — це приватні компанії. У цьому я бачу, насправді. тільки плюси, тому що зменшуються деякі бюрократичні процеси, тому що бізнес вміє рахувати гроші. Бізнес розуміє запит від клієнта, він працює з військовими напряму», – каже Анатолій Храпчинський, пояснюючи, що так роблять і в компанії з виготовлення РЕБ AQNQ, де він є заступником гендиректора.

Експерт вважає, що на даному етапі Україна потребує нової інституції, яка б формувала чітке завдання для великої кількості приватних компаній.

Quote«Тоді ми сформуємо ринок, як у Сполучених Штатах, коли нам, наприклад, сказали, ми хочемо такий літачок. І тут з'являється компанія, яка готова це зробити. Вони отримують гроші – і пішло», – каже він.

Як українські інновації у сфері БПЛА виграють битви (відео)

Подякувати 🎉