Бази пустіють: скільки танків залишилось у росіян

Чи справді у Росії закінчуються танки – осінт-аналіз

Усе частіше на відео з поля бою можна побачити, як російські військові використовують цивільні авто, а іноді і самокати для штурму українських позицій.

У 2024 році багато осінт-аналітиків стверджували, що до кінця 2024 року у росіян почнуть закінчуватися радянські запаси техніки, але цього поки не сталося.

В інтерв’ю The Page військовий аналітик Ігаль Левін підкреслює, що у росіян дійсно деградує якість техніки, але в них є інша «перевага»: «за допомогою залякувань, обнулень, ям, приниження тощо змушувати масу солдатів йти вперед». Левін впевнений, що росіяни завжди більше цінують техніку, ніж особовий склад, звідси й такі людські втрати.

У березні аналітичний центр «Resurgam» разом із осінтерами проєкту «Військовий Віщун» провів дослідження московських резервів на базах зберігання, щоб зрозуміти, скільки ще бронетехніки є у росіян.

Темпи зняття російських танків зі зберігання значно сповільнились

На супутникових знімках, що були зроблені у лютому 2025 року, видно, що з 2022 року з відкритих баз зберігання зняли 2069 танків різних типів. Оцінки свідчать, що ще близько 2000 танків зберігались у закритих ангарах, їх використали першочергово. Це підтверджує відсутність активності біля ангарів на знімках.

Загалом за 2022–2025 роки росіяни розконсервували понад 4000 танків (54% від загальної кількості придатних до відновлення). Однак темпи зняття техніки зі зберігання значно впали: якщо з 2022 року щороку використовували тисячі одиниць, то з лютого 2024 по лютий 2025 року з відкритого зберігання зняли лише 342 танки.

Підрахунок аналітичної спільноти Resurgam та OSINT-групи Військовий Віщун

Загалом на базах зберігання росії та ремонтних заводах перебуває 4716 танків, але, за словами аналітиків, більшість із них не підлягає відновленню або слугуватиме лише донором запчастин. Близько 1200 танків ще можуть бути відремонтовані швидше, ніж виготовлені з нуля, тоді як решта фактично прирівнюється до нових виробництв, що критично вплине на темпи заміщення втрат.

Цікаво, що аналітики вперше вирішили рахувати одиниці, які раніше вважали металобрухтом. Вони пояснюють це вперше за три роки зафіксованою активністю в зонах «кладовищ». Осінтери вважають, що до другої половини 2025 року відновлення та модернізація танків Т-80 завершиться через виснаження на базах зберігання. Так само мають вичерпатися танки у «задовільному» стані, які можна швидко відремонтувати.

За їхніми підрахунками, наприкінці 2024 року середній темп виготовлення (відновлення та виробництво разом) танків росією впав до 50 танків на місяць (до 600 танків на рік), що суттєво нижче за темпи втрат: 1200-1300 танків на рік. Ба більше, близько 80% «нових» танків росіян — це саме розконсервовані та відремонтовані машини.

Схожі дані наводив і Ігаль Левін, зазначавши, що росіяни виробляють від 100 до 200 танків на рік. За даними осінтерів, московія виготовляє близько 80 танків щороку.

Аналітики доходять висновку, що це змусить армію росії нести ще більші втрати особового складу під час штурмів або відмовитись від поточних темпів наступу. При цьому аналітики наголошують, що це не означає, що танки у росіян закінчаться взагалі.

Більше половини танків росіян потребують відновлення з нуля

Із 4716 танків у резерві росії близько 650 — це Т-64, які не підлягають відновленню через відсутність комплектуючих, що постачалися українськими заводами.

Залишається понад 4000 танків. Проте, за даними аналітиків, приблизно 2/3 перебувають у критичному стані та радше будуть донорами запчастин. Лише близько 1200 одиниць можуть бути відновлені після капремонту. Це займе багато часу та ресурсів, але все ж буде швидшим, ніж будівництво з нуля.

Підрахунок аналітичної спільноти Resurgam та OSINT-групи Військовий Віщун. Графіка: Resurgam

Осінтери наголошують, що рф ще має резерви для відновлення, але темпи ремонту стрімко падають через виснаження баз зберігання. Вони зробили детальний аналіз головних баз зберігання, що підтверджує головну тезу: найпридатніші для відновлення машини вже були виведені зі складів у попередні роки.

Як почуває себе інша російська бронетехніка

Деградацію видно й у запасах основних бойових броньованих машин піхоти (ББМ). Росіяни почали перехід від відновлення БМП-1/2, МТ-ЛБ та МТ-ЛБу до менш захищених і колісних БТР-60/70, що вказує на вичерпання запасів більш придатної до швидкого ремонту техніки.

Кількість ББМ — від гусеничних до колісних, які зберігалися на основних базах зберігання, зменшилася на 43%, або на 3252 з 7445 зафіксованих на досліджуваних базах станом на 2021 рік.

На низці баз спостерігається хаотичне переміщення корпусів БМП, що раніше вважалися непридатними до використання. Деякі з них переміщують у центральну частину бази для розбору, зняття запчастин, а потім повертають на нові місця, щоб не плутати їх із ще нерозібраними машинами. Подібні дії підтверджують гостру нестачу запчастин та необхідність канібалізації техніки для підтримання боєздатності інших одиниць.

Читати на The Page