Шойгу звинуватив Україну в намірі використати брудну бомбу. Фото: Getty Images
Росія 23 жовтня вирішила випустити фейк, який за рівнем абсурду наближений до заклику «десатанізації України»: глава Міноборони рф Сергій Шойгу заявив, що Україна планує використати «брудну бомбу».
З такими попередженнями міністр нібито зателефонував «колегам з усього світу», зокрема російські пропагандистські ЗМІ згадували Францію та Туреччину.
Так звані російські журналісти попереджали, що Київ хоче підірвати таку бомбу й звинуватити в її використанні росію. Одночасно пропагандисти писали, що Офіс президента України намагається отримати від Великої Британії компоненти ядерної зброї.
Заява Росії про те, що Україна створюватиме та використовуватиме «брудні бомби», була зустрінута Заходом із презирством, пише оглядач Пентагону Джон Ісмей у статті для The New York Times.
Він підкреслив, що США та їхні союзники швидко відкинули фейк росії та виступили з низкою заяв, звинувативши лідерів у Москві у вочевидь неправдивих звинуваченнях, щоб створити привід для ескалації війни.
Але такі заяви рф і відповідь Заходу привернули увагу до концепції цієї зброї. Чому росія раптом заговорила про «брудні бомби»?
Що таке «брудна бомба» та чому її не використовують армії світу
США не використовують брудні бомби у бою. Фото: slideplayer.com
Так звана брудна бомба — це тип зброї, який було розроблено та випробувано понад 75 років тому, на початку атомної ери, але ніколи не використовувався військовою силою.
Більш офіційна назва бомб — радіологічні розсіювальні пристрої, або R.D.D.
Після терактів 11 вересня 2001 року американці час від часу попереджали, що терористи можуть створити «брудну бомбу» з радіоактивних матеріалів, які використовуються в багатьох комерційних галузях.
По суті, це саморобні бомби, які використовують звичайні вибухові речовини для розповсюдження радіоактивного матеріалу на навколишню територію.
Той факт, що жодна армія не має їх у своєму арсеналі, свідчить про те, що вони не корисні на полі бою.
Згідно з урядовими документами, американські військові експериментували з радіологічними розсіювальними пристроями на полігоні Dugway Proving Ground у штаті Юта з 1948 до 1952 року, але цю роботу зрештою було припинено.
Які проблеми виникають під час виготовлення «брудної бомби»
Виготовлення ефективної брудної бомби — непроста задача. Фото: hindustantimes.com
Найпоширеніша версія R.D.D. є досить малою, щоб поміститися в рюкзаку, і містить, можливо, 9 кг вибухівки або менше з меншою масою радіоактивного матеріалу, розміщеного згори.
Потенційно таку зброю можна було б зробити набагато більшою, але тут виникають дві проблеми:
- якщо використати забагато вибухового матеріалу, радіоактивна речовина буде переважно спожита інтенсивним теплом під час детонації бомби;
- якщо використати замало вибухового матеріалу, пристрій не поширить радіоактивні речовини далеко.
Варто також зазначити, що лише кілька радіоізотопів, які зазвичай використовуються в медичних цілях або виробництві електроенергії, придатні для використання в цьому типі пристроїв.
Крім того, радіологічний розсіювальний пристрій не є «ядерною зброєю» в класичному розумінні: не буде ані поділу, ані термоядерного синтезу, ані масового викиду енергії, ані руйнування міста.
Що станеться, якщо вибухне «брудна бомба»
Брудна бомба здатна нанести локальне, але не глобальне ураження
У разі якщо саморобний пристрій виготовлено правильно (адже в саморобної бомби є багато потенційних точок відмови), «брудна бомба» розірве радіоактивний матеріал на крихітні шматочки й відправить його в повітря.
Це справді створить проблему забруднення довкілля, проте локальну, а не глобальну.
Люди, які вдихають або ковтають радіоактивний пил, можуть отримати травми або загинути, а забруднені будівлі доведеться знести бульдозерами та відправити на звалище.
Екскаватори, ймовірно, викопали б випромінюваний ґрунт на ярд завглибшки та знесли б сусідні дерева — і все це також було б відправлено на звалище.
Утім, багато ефектів залежатиме від атмосферних умов:
- від температури повітря залежатиме, наскільки високо може піднятися в повітря шлейф радіоактивного матеріалу;
- швидкість і напрямок вітру визначатимуть, наскільки далеко він може поширитися від вибуху.
Які будуть наслідки від використання «брудної бомби»
Економічні та психосоціальні наслідки, ймовірно, будуть найсерйознішими механізмами шкоди від будь-якого використання R.D.D, зазначається в академічній статті військового журналу США за 2004 рік.
Автори наголошують, що страх перед іонізувальним випромінюванням є глибоко вкоріненим і часто ірраціональним пережитком Холодної війни.
Хоча атака з використанням «брудної бомби» навряд чи спричинить масову смерть, вона потенційно може спричинити велику паніку та величезні економічні втрати.
Чим небезпечні «брудні бомби» в руках терористів [відео]
Крім того, Джон Ісмей попереджає, що під час створення такого виду зброї є значний ризик для виробника бомби.
Зокрема, у разі намагання зробити зброю максимально смертельною (а для цього доведеться послабити захист радіоактивного матеріалу) вона завдасть реальної шкоди, зокрема тілам інженерів, що її виготовлятимуть.
Також є ймовірність того, що зловмисника буде виявлено під час встановлення бомби, оскільки потужне радіоактивне джерело може спрацювати на детекторах уздовж шосе та мостів.