
Бізнес-барометр The Page за 17-23 лютого
Особистий політичний рейтинг президента Володимира Зеленського та його партії «Слуга народу» знизився удвічі впродовж останніх п'ять місяців – з 79% у вересні до 40% у лютому. Загалом українці значною мірою розчарувалися в діях всієї влади – як самого глави держави, так і підконтрольних йому парламенту й уряду, свідчать результати свіжого соцопитування Центру Разумкова.

Щопонеділка публікує свій «Економічний барометр». Він відображає вплив рішень українських чиновників на рейтинг президента Зеленського.
У цьому нам допомагають глави найбільших бізнес-асоціацій, експерти, політологи та підприємці.
Під час підготовки цього матеріалу ми опитали експертів Спілки українських підприємців, Ukraine Economic Outlook, Федерації металургів України, а також незалежних експертів і політологів.
Хто і як впливав на рейтинг президента з 17 по 23 лютого

• Жахливі темпи падіння промисловості наприкінці 2019 року змусили уряд вживати швидких заходів. Для «уникнення кризових ситуацій» Кабмін створив Координаційний центр з питань промисловості. Керувати їм взявся сам прем'єр Олексій Гончарук.
• Крім цього, Кабмін вирішив спростити процедуру підключення до електромереж, а відповідальність обленерго за зловживання посилити.
Обидва рішення бізнес оцінює загалом позитивно, проте вважає їх дещо запізнілими.
«Ми сподіваємося, що створення координаційного центру допомоги промисловості сприятиме вирішенню проблем підприємств. Зараз необхідно провести зниження тарифів на послуги «Укрзалізниці», зниження цін на електроенергію та газ, на їхнє транспортування. Також ми потребуємо захисту внутрішнього ринку від недобросовісної конкуренції з боку імпорту. Владі також варто було б підключитися до процесу скасування обмежувальних заходів, введених іншими державами проти нашої промислової продукції», — заявив голова Федерації металургів України Сергій Біленький.

Міністр добився роз'яснення податкової про те, що бізнес не повинен зберігати чеки POS-терміналів та про те, що Книги обліку розрахункових операцій (КОРО) можна не вести.
Як написав Дубілет у своєму Telegram-каналі, йому вдалося виявити цю практику під час відвідування спортивної зали, де він побачив, як робітниці «старанно клеять якісь папірці у журнал». Щоб глибше розібратися з ситуацією, міністр звернувся за консультацією до НБУ, податкової та до Мінфіну.
«Скрізь нам відповіли, що зберігати чеки не потрібно», — підкреслив міністр.
Аналогічна ситуація виникла також із іншим типом документу – з так званими Z-звітами, для яких бізнес веде КОРО. З'ясувалося, що зберігати такі звіти потрібно, лише якщо зламався касовий апарат.
Ці роз'яснення з'явилися завдяки ініціативі Дубілета. Вони спростять життя 3 млн підприємців країни.

Своєю активністю Данило Гетманцев продовжує дратувати бізнес. Минулого тижня президент Володимир Зеленський змушений був ветувати закон №1049 про запровадження єдиного рахунку для сплати податків і зборів. У ньому міститься правка народних депутатів Олександра Дубінського та Олександра Юрченка, яка вводить регульовану торговельну націнку на сигарети. Президент повернув законопроєкт у Раду зі своїми пропозиціями.
Сам факт прийняття сумнівних законів, які вбивають цілі галузі та ринки, – безумовний мінус до іміджу Володимира Зеленського. І стоїть за цим не хто інший, як Данило Гетманцев.

Американська компанія Cargill – один з найбільших світових зернотрейдерів – минулого тижня заявила про упереджене ставлення до неї з боку головного управління ДПС в Одеській області. Термінал Cargill в Одеській області став предметом уваги податкової буквально з першого дня будівництва. Співробітники відомства лише у 2019 році провели на підприємстві з перевірками майже 50 днів. А нещодавно виписали штраф на 30 млн грн, проігнорувавши таким чином тисячі наданих компанією документів.
Те, що відбувається з Cargill, дуже схоже на спробу вимагання податківцями хабара або на помсту за небажання давати хабар. Тому глава відомства Верланов, який не може очистити службу від співробітників з подібною поведінкою, безумовно, негативно впливає на рейтинг президента.

Як заявили минулого тижня у фракції «Слуга народу», земельна реформа затягується з вини фракцій «Батьківщина» та «Опозиційна платформа – За життя». Депутати цих фракцій внесли кілька тисяч поправок до законопроєкту про введення ринку землі. Найбільшу кількість правок надійшло саме від членів фракції «Батьківщина».
«Зважаючи на темпи голосування щодо земельного законопроєкту, є шанси, що його розглянуть до кінця березня, у гіршому разі – на початку квітня. Тобто Верховна Рада зможе його затвердити тільки через 1,5-2 місяці», — говорить голова Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко.
Джерела PG у Мінфіні зазначають, що затягування з прийняттям земельної реформи коштуватиме Україні $400 млн через відкладене рішення МВФ про видачу кредиту. Зрештою, це негативно позначиться на економіці, а отже й на рейтингах Зеленського.