Польща впевнено рухається до повного безстрокового ембарго на українське продовольство. Своєю чергою Тарас Качка, заступник міністра економіки, торговий представник України, зазначив Financial Times, що Україна готова ухвалити нові обмеження на свою торгівлю з ЄС, щоб розрядити гостру політичну суперечку з Польщею. The Page з’ясовує, які продукти Україна експортувала до Польщі і якими будуть наслідки втрати цього ринку.
Яке продовольство Україна експортує до Польщі
У відповідь на запит The Page в Національному банку України повідомили, що експорт продовольчих товарів до Польщі у 2023 році становив $1,8 млрд, або 8% загального експорту продовольства.
«В експорті переважали сировинні товари: олія, зернові, насіння олійних, макуха тощо. Але Польща не є ключовим ринком для більшості українських продовольчих товарів. Наприклад, частка Польщі в загальному експорті української кукурудзи та пшениці у 2023 році становила лише 2,4% та 2,3% відповідно, олії – 7,1%».
Жнива в Україні. Фото: Марія Бабенко
ТОП-10 продуктів, які Україна експортувала до Польщі у 2023 році
Джерело: Національний банк України
Варто додати, що обсяг експорту продовольства до Польщі у 2022 році в порівнянні з довоєнним 2021-м зріс майже у 2,7 раза — з $981 млн до $2,624 млрд. А в ТОП-10 категорій увійшли кукурудза, пшениця і соєві боби, які раніше на ринок Польщі з України практично не постачалися. Звісно, це стало наслідком вторгнення росії, яка через блокаду українських морських портів суттєво звузила можливості експорту зернових на інші ринки.
У 2023 році український продовольчий експорт до Польщі скоротився на 67%, до $1,754 млрд. Зокрема, обсяг поставок кукурудзи знизився більш ніж в чотири рази — з $488 млн до $119 млн. Вочевидь, це пояснюється зростанням напруженості на кордонах, а з іншого боку — відкриттям морських портів з серпня 2023 року.
Украінським коридором рухається балкер SKY GATE з 25 тис. тонн української гуманітарної пшениці для Нігерії. Фото: фейсбук Мініфраструктури
Обсяг експорту українського продовольства до Польщі у 2021-2023 роках, млн дол.
Джерело: Національний банк України
Єгор Киян, аналітик з економічних питань Міжнародного центру перспективних досліджень (МЦПД) додає, що загалом, враховуючи всі статті торгівлі, а не тільки агроекспорт, Україна більше імпортує з Польщі, ніж експортує до неї. Тобто імпорт з Польщі у 2023 році становив $6,6 млрд, а експорт — $4,7 млрд. Відповідно, саме Польща виграє від цих торговельних відносин.
Наслідки зупинки експорту українського продовольства до Польщі
Єгор Киян нагадує, що Україна експортує аграрну продукцію переважно морськими, аніж наземними шляхами, на які припадає дуже мала частка. Дійсно, після відкриття морського українського коридору з серпня 2023 року експортери зернових здебільшого віддають перевагу саме цьому каналу і своїм традиційним ринкам збуту за межами ЄС. Тому втрата польського ринку на експорт зернових відчутно не вплине.
Елеватор у порту «Одеса». Фото: Марія Бабенко
«Ми добровільно припинили дозвіл на експорт кукурудзи в усі п’ять сусідніх держав-членів [ЄС]. Незважаючи на це, ми експортували ще один новий рекорд — 15 млн тонн кукурудзи в календарному 2023 році. Тож у нас великий попит в інших країнах. Україна заповнила прогалини у виробництві ЄС», — зазначив Financial Times Тарас Качка.
Проте, на думку Єгора Кияна, блокування української аграрної продукції негативно впливає на наші торговельні можливості, бо страйки на кордоні заважають проходженню інших товарів. Тому Україні важливо зменшити напруженість на кордоні навіть ціною обмежень експорту зернових.
Страйк на кордоні перешкоджає не тільки агроекспорту. Фото: соцмережі
Але крім власне зернових, під обмеження може потрапити експорт до Польщі українських овочів і фруктів.
«У 2023 році Україна експортувала свіжих та перероблених овочів, картоплі, фруктів та ягід у Польщу на $97 млн. Завдяки цьому Польща очолила список імпортерів цієї української продукції та зайняла частку 25% від усього обсягу такого експорту з України, — розповів The Page Євген Кузін, аналітик плодоовочевого ринку в проєкті EastFruit. — Своєю чергою Україна для Польщі була дев’ятим найбільшим постачальником свіжих та перероблених овочів, картоплі, фруктів та ягід із часткою в 2,4%».
Кузін називає наступні ключові категорії українського плодоовочевого експорту до Польщі:
- заморожена малина;
- інші заморожені плоди та ягоди;
- яблучний концентрат;
- свіжі ягоди (переважно, лохина).
Україна експортувала в Польщу ягоди — малину, лохину тощо. Фото: Pixabay
«Польські імпортери закуповують ті товари, по яких Польща має набагато суттєвіші обсяги виробництва і експорту, ніж Україна. А український експорт в своїй більшості на польському ринку не залишається, а реекспортується далі на ринки ЄС, Північної Америки та інших регіонів світу, — пояснює ситуацію Євген Кузін. — Тому заборона української продукції викличе передусім падіння виручки польських експортерів. Бо, наприклад, близько 20-25% експорту замороженої малини з Польщі насправді забезпечив реекспорт з України».
Для українських постачальників ягід закриття польського ринку вочевидь стане невтішною новиною. Проте, на думку Кузіна, в довгостроковій перспективі можливе налагодження прямих поставок на кінцеві ринки збуту, оминаючи Польщу, що принесе українським виробникам більший прибуток, а польським — більшу конкуренцію з українською продукцією в ЄС, Великій Британії чи США.