Зростання цін на газ: який вихід пропонують у Кабміні та «Нафтогазі»

Фото: УНІАН

Фото: УНІАН

Міністерство енергетики запропонувало з 1 лютого 2021 року обмежити та на рік зафіксувати ціну на газ для «вразливих» споживачів на рівні «хаб мінус» з додаванням певної граничної націнки постачальників.

Як написав на своїй сторінці в Facebook виконуючий обов'язки міністра енергетики Юрій Вітренко, йдеться про рівень ціни 5356 грн, що на 44% менше, ніж середньозважена ціна в січні.

Quote«Для зрозуміння, якщо нічого не робити, то потрібно очікувати, що ціна в лютому збільшиться ще приблизно на 15%», — пояснив він.

За словами Вітренко, «Укргазвидобування» продаватиме газ для «вразливих» споживачів постачальникам за ціною «хаб мінус», її переглядатимуть раз на рік, грунтуючись на котируваннях на біржі в листопаді. У той же час постачальники зможуть конкурувати, пропонуючи меншу націнку до ціни, а споживач вільно вибирати постачальника.

Іншим же постом Вітренко пояснив свою позицію наступним:

Telegram Logo
  • півроку з моменту скасування ПСО приватні газопостачальні компанії продають газ з націнкою, в середньому на 33%;
  • вже минув рік після підписання нової угоди з «Газпромом», яка прибрала останні технічні проблеми для передачі газу на кордоні РФ-Україна, або для експорту газу незалежних від «Газпрому» видобувачів у РФ або Середній Азії. Водночас ціна «Нафтогазу» для населення на 22% вище, ніж могла б бути на користь Росії;
  • в Європейському союзі є нормативні акти, які визначають, що неправильно вважати «уразливими» споживачами тільки тих, хто не може платити ринкову ціну. Також там розрізняють «вразливість» і «енергетичну бідність».

«Давайте нічого не чіпати і чекати? P.S. Я може десь не там навчався, жив і працював. Тому що в INSEAD і в Merrill Lynch, в Сінгапурі, Франції, Великій Британії та Німеччині, я бачив чітке розуміння, що ринки потребують ефективного регулювання з боку держави».

Юрій Вітренко

Юрій Вітренко

виконувач обов'язків глави Міненерго

Водночас прем'єр-міністр Денис Шмигаль у своєму Telegram-каналі повідомив про нараду з керівництвом Міністерства енергетики, представниками «Нафтогазу», енергетичного регулятора, «Оператора ГТС» та Офісу президента, де вони напрацювали два підходи, які дозволять знизити тарифи на газ для населення:

Google News Logo Підписуйтесь на нас в Google News!
  • перший підхід стосується саме формування тарифів на газ за формулою «ціна на європейських хабах мінус транспортування газу», в рамках якого також тимчасово обмежать маржу для газопостачальників;
  • другий підхід полягає в посиленні конкуренції на ринку шляхом обов'язкової публікації всіма газопостачальними компаніями свого річного тарифу на газ. Таку ідею запропонували в «Нафтогазі», пояснюючи її тим, що газопостачальні компанії будуть змушені активно конкурувати за базу споживачів, що призведе до зниження тарифів.

Контекст. Раніше ми повідомляли, що ціна на газ для населення у січні зросте щонайменше на 17,5%. Мінімальна ціна складе 6,99 грн/куб. м, у грудні цей показник був 5,95 грн/куб. м. Водночас максимальна ціна зросла на 19,3%, з 9,05 грн за кубометр до 10,8 грн.

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини