ЄС розглядає можливість підвищити тарифи на агропродукцію, рибу і добрива з росії і білорусі. Водночас деякі країни закликають спочатку оцінити наслідки впливу цього кроку на ціни продуктів харчування. Також ЄС може ввести санкції проти більшої кількості нафтових танкерів рф. Про це пише Bloomberg.
Чи зможе ЄС підвищити тарифи на продукцію АПК з росії і білорусі
Євросоюз обговорює, чи підвищувати мита на додаткові російські і білоруські сільськогосподарські та харчові продукти, а також на добрива.
Кілька держав-членів блоку закликають ЄС ввести більше податків на імпорт агропродуктів та риби з рф і рб, щоб обмежити доходи москви. Це стало б додатковим тиском після підвищення мит на зернові продукти з росії і білорусі на початку 2024-го.
Водночас інші країни закликають спочатку оцінити вплив будь-яких заходів на європейський імпорт і ціни на продукти харчування, кажуть джерела Bloomberg на умовах анонімності.
На відміну від санкцій, торговельні заходи не завжди вимагають підтримки всіх держав-членів. Нині ЄС вирішує, для яких продуктів він може потенційно підвищити тарифи.
Ймовірно, європейська індустрія добрив для рослинництва підтримає мита на російські добрива, оскільки вона активно лобіює посилення захисту проти цих товарів.
Тим не менш, терміни введення будь-яких нових тарифів залишаються незрозумілими, враховуючи юридичні та політичні перешкоди, зазначило одне із джерел.
Що відомо про російський експорт агропродукції та добрив
росія є найбільшим у світі експортером добрив з часткою 18% ринку. Ця галузь не потрапила під західні санкції, водночас росія мала скоротити експорт від початку повномасштабної війни через проблеми з логістикою та платежами. Дані Російської асоціації виробників добрив свідчать, що рф відтоді відновила експорт і цього року очікує досягти рекордного рівня 2021-го.
Сільське, лісове господарство, мисливство, рибальство і рибництво склали близько 2% ВВП росії у першому півріччі 2024 року.
Що відомо про нові нафтові санкції ЄС проти росії
За словами деяких джерел, ЄС зараз працює над новим, 15-м пакетом санкцій. Водночас, ймовірно, доведеться чекати закінчення головування Угорщини в ЄС у січні 2025-го, щоб ввести широкий набір заходів, оскільки Будапешт блокує більшість дій, пов’язаних з росією. З нового року головування переходить до Польщі.
Деякі уряди країн блоку звернулися до Єврокомісії з проханням розглянути більш вузький набір обмежень проти російської нафти, наприклад, включити у список більше танкерів, що транспортують нафту з рф, порушують санкції і надають несправжню інформацію щодо суден для обходу чинних обмежень.
Нагадаємо, з початку повномасштабної війни росія заробила майже €800 млрд від продажу енергетичних ресурсів, з яких €33 млрд заплатили країни ЄС за російський зріджений газ (LNG). У Центрі економічної стратегії (ЦЕС) вважають, що ці доходи рф також можна значно зменшили за рахунок мит.