Facebook Pixel

Як підтримати людей, які чекають близьких з полону

Очікування та збереження віри – це неймовірно важкі випробування, з якими наразі стикаються тисячі українців. Ми чекаємо на повернення близьких із полону і намагаємось зберігати надію на те, що зниклі безвісти виявляться живими. Як правильно підтримати тих, хто чекає? Що слід говорити, а що краще залишити при собі? Про це ділиться психолог Міла Францен із Харкова, яка працює у рамках добровільних груп підтримки «Тихі зустрічі» від ГО «ТИША».

Як підтримати людей, які чекають близьких з полону

Як підтримати людей, які чекають близьких з полону

Протягом двох років фасилітовані групи підтримки «Тихі зустрічі» допомагають жінкам з України справлятися з наслідками війни, такими як стреси, страхи та горе. Цей фонд є гнучким та оперативним інструментом фінансування, який підтримує ефективні заходи щодо посилення ролі місцевих жінок у запобіганні конфліктам, реагуванні на кризи та надзвичайні ситуації, а також у використанні можливостей для миробудування.

Що таке невизначена втрата?

У разі повномасштабної війни ви, мабуть, зіштовхувалися з терміном «невизначена втрата». Це стан, який відчувають люди, коли їхні близькі пропадають безвісти. У таких випадках людина перебуває у стані постійної напруги, між горем та надією, чекаючи новин. Коли доля зниклого стає відома, близькі можуть провести ритуали поховання та оплакати втрату. У психології це називається «закриття втрати», що дозволяє людині легше справлятися з горем та продовжувати життя.

Як можна допомогти людині із невизначеною втратою

Пояснення важливості психологічної допомоги

Перше і найважливіше – наголосити на значущості психологічної допомоги. Індивідуальні консультації, групи підтримки, які проводяться професіоналами, та інші подібні заходи можуть суттєво полегшити та зробити безпечнішим процес подолання важких періодів порівняно з самостійними спробами.

Найкраща підтримка у разі невизначеної втрати або при очікуванні повернення близького з полону – це спілкування та оточення людьми, які переживають аналогічні труднощі. Групи підтримки надають можливість створити таку «психологічну сім'ю», де учасники діляться досвідом та підтримують один одного під керівництвом психолога.

Підтримка базових потреб

Слідкуйте за тим, щоб ваша близька людина дотримувалася розпорядку дня, не забуваючи про сон і харчування. Поясніть, що для успішного продовження пошуків їй потрібні сили та ресурси.

Люди, які переживають невизначену втрату, часто витрачають багато часу на оформлення документів, що пов'язані з пошуком близької людини. Цей процес може бути дуже виснажливим.

Тому запропонуйте допомогу в оформленні документів, надсиланні запитів та інших подібних завданнях. Це звільнить жінку від додаткових турбот і дасть їй можливість більше часу приділяти своїм близьким. Фізична підтримка також стане психологічною, оскільки спілкування з близькими допомагає людині відновитися та відчути себе краще.

Збереження родинних ритуалів

Пропонується продовжувати сімейні ритуали, які були частиною вашого життя до того, як людина, яка перебуває зараз у полоні або зникла безвісти, пішла з сім'ї.

Чому це важливо? Це допомагає зберегти цілісність сім'ї та підтримувати її життя у русі. Наприклад, якщо раніше батько читав доньці казки на ніч, тепер ці казки можуть читати інші члени сім'ї. Важливо визначити, хто із близьких візьме він роль виконавця цього ритуалу.

Нагадування жінці, що вона — жінка

Коли людина стикається з невизначеною втратою, часто спостерігається схильність до самобичування та самопожертви, а також відмова від соціального життя як форма самопокарання за подію. Жінки можуть відмовлятися від спілкування з оточуючими та нехтувати власним доглядом. У таких ситуаціях часто немає інтересу до сексуального життя. Важливо дуже делікатно нагадувати про те, що вони залишаються жінками. Наприклад, можна запропонувати провести час вдома за манікюром або нанесенням масок, без тиску та нав'язування.


Подякувати 🎉