Більше 80% опитаних вважають, що доступ до даних про сплачені податки та податкові заборгованості є надзвичайно важливим. З початку повномасштабної війни уряд обмежив доступ до більше ніж сотні публічних реєстрів, і це питання залишається актуальним як для бізнесу, так і для суспільства. Про це пише YouControl.
У жовтні та листопаді було проведено опитування, в якому взяли участь близько тисячі респондентів. Метою було з'ясувати, наскільки важливою є проблема закриття реєстрів фінансової інформації про податкову заборгованість та сплачені податки для представників бізнесу та громадськості.
Щодо відкриття даних про сплачені податки більшість опитаних — 81,5% — підтримують ідею публікації інформації про суми, які найбільші компанії сплачують до бюджету. Серед них 57,5% респондентів однозначно підтримують це, а 24% вважають таку ініціативу ймовірно доцільною. Лише 5,7% виступають проти.

А як щодо податкових заборгованостей? Більше 81% опитуваних підтримали ідею публікації інформації про податковий борг, що складає майже 8 з 10 респондентів. Лише 7% вважають, що ці дані не повинні бути оприлюднені, а 11,7% ще не визначилися з власною думкою.
Насамперед 50% респондентів вказали, що такі відомості необхідні для того, щоб уникнути співпраці з токсичними партнерами. Інші 34% хочуть отримувати інформацію про податкові борги, щоб знизити ризик фінансових втрат. Ще однією важливою причиною є необхідність дотримання законодавчих вимог.
17% респондентів зазначили, що перевірка податкових боргів є обов'язковою через законодавчі вимоги, а 19,4% акцентували на важливості цих даних для оцінки стабільності постачальників та планування надійності поставок. Майже 15% респондентів вважають ці дані важливими для аналізу ринку, планування бізнес-стратегії, а також для економічних досліджень і прогнозів.
Більше половини опитаних (50,5%) висловили побоювання, що компанії, які багато років не виконують свої зобов’язання перед державою, можуть безперешкодно отримувати бюджетне фінансування. Іншою проблемою є відсутність прозорості на ринку. За даними 38% респондентів, закритість інформації ускладнює ведення бізнесу. А 36% учасників опитування переконані, що відсутність доступу до даних дає змогу боржникам приховувати сумнівні схеми та ухилятися від відповідальності.
Не можна залишати без уваги і фінансову сферу. Неправильна оцінка кредитоспроможності, про яку зазначають більш ніж 27% опитаних, не лише створює загрозу для банківської системи, а й підриває діяльність підприємств, що залежать від кредитних ресурсів. Ця проблема стає ще більш актуальною у контексті війни.
Майже третина респондентів вказує, що приховування інформації про боржників ускладнює визначення осіб, які ухиляються від виконання своїх зобов’язань, особливо в період, коли податки є основою для забезпечення обороноздатності країни.