Facebook Pixel
Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×

Юристка роз'яснює умови вилучення приватного автомобіля для військових потреб

Фото: «Новинарня»

Фото: «Новинарня»

Волонтерка Богдана Левицька, професійна юристка, написала у Facebook, що наразі вона та її колеги часто стикаються з випадками, коли на блокпостах чи в інших ситуаціях деякі особи намагаються вилучити приватні автомобілі (навіть волонтерські) для «потреб армії». Тому вона надала роз'яснення правових аспектів таких випадків.

1. В умовах воєнного стану військове командування може здійснювати, зокрема, примусове відчуження (реквізицію) майна, що перебуває в приватній власності, відповідно до ст. 41 Конституції України, ст. 353 ЦК України, ст. 8 закону «Про правовий режим воєнного стану» (закон №389) та ст. 3 закону «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму військового чи надзвичайного стану» (закон №4765).

2. З норм законодавства випливають чотири обов'язкові умови реквізиції майна:

  • Відчуження майна приватних осіб може здійснюватися винятково на відшкодувальній основі, з попереднім або подальшим відшкодуванням його вартості. Безоплатне вилучення стосується лише майна державної власності (ст. 1 і 9 закону №4765).
  • Рішення може ухвалювати винятково вище командування Збройних сил України або окремо визначені підрозділи (ст. 3 закону №389) та за погодженням із державною адміністрацією. Без погодження допускається ухвалення рішення лише в місцях бойового зіткнення (ст. 4 закону №4765). Примітка: начальник патруля, старший вартовий, командир загону територіальної оборони та інші особи не наділені таким правом.
  • Реквізиція здійснюється із чітким документальним оформленням угоди. Момент вилучення засвідчується підписанням акта встановленого зразка із зазначенням підстав, ознак майна, розміру виплаченої компенсації тощо (ст. 7 закону №4765).
  • Перед відчуженням здійснюється оцінювання ринкової вартості майна, оригінал висновку про яке надається власнику. Розмір компенсації може бути оскаржено в суді (ст. 8 закону №4765).

Левицька наголошує, що законне вилучення автомобіля для військових потреб безпосередньо на дорозі неможливе. «Якщо у вас «віджимають» (саме це слово) авто, то телефонуйте до СБУ, до поліції, до центрального штабу ТрО. Не бійтеся писати заяви або заявляти про це. У нас війна, а не 1990-і роки», — закликала юристка.

Богдана Левицька

Богдана Левицька


Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
Коментарі
Всі новини