Конгрес США майже шість годин допитував власників і керівників найбільших американських технологічних компаній, як-от Amazon, Google, Facebook та Apple. Антимонопольні органи США вважають, що ці компанії володіють монопольною владою й повинні понести покарання.
Зі свого боку керівники компаній — Сундар Пічаї, Марк Цукерберг, Джефф Безос і Тім Кук — намагалися переконати Конгрес у тому, що антимонопольні органи помиляються.
Підкомітет юридичного комітету Конгресу з антимонопольної політики вважає, що IT-компанії зловживають своїм становищем. На це вказують результати проведеного комітетом розслідування. Ба більше, пропонується взагалі розділити й відрегулювати зазначені вище компанії.
За словами голови комітету Девіда Сицилліна (David Cicilline), кожна з цих компаній збирає дані про конкурентів, а також запобігає розвитку конкуренції шляхом придбання інших гравців ринку або копіювання їхніх продуктів.
Гендиректор Google Сундар Пічаї наголосив, що компанія виробляє багато безкоштовних і корисних продуктів, якими користуються люди й з допомогою яких інші компанії будують свій бізнес.
Однак такі заслуги не вберегли Google від звинувачень:
- у використанні даних про вебтрафік для придушення конкуренції;
- у встановленні компанією низьких ставок для тих, хто купував рекламу у ЗМІ, або скасуванні їх для медіахолдингів. Водночас маленьким компаніям Google, навпаки, продає рекламу дорого;
- у редагуванні пошуку вручну. Пічаї визнав, що частина результатів дійсно може приховуватися вручну, однак лише на виконання закону.
Засновнику Facebook Марку Цукербергу пригадали втручання Росії у вибори президента США та бойкот з боку рекламодавців.
Також Facebook звинуватили:
- у придбанні конкурентів (йдеться про придбання Instagram). Однак Цукерберг зазначив, що сервіс набув такої популярності саме завдяки Facebook;
- у втручанні Росії у вибори в США, а також у пропаганді расизму й антисемітизму;
- у погрозах створення копій сервісів з метою їхнього придбання. Знову йдеться про Instagram. Засновник платформи Кевін Сістр розповідав, що продав Instagram, бо боявся, що Facebook перейде «в режим знищення»;
- у відмові змінити модерацію. Це стосується бойкоту з боку 1100 рекламодавців. Однак Цукерберг заявив, що компанія не змінюватиме правила через рекламодавців.
Amazon
Засновник Amazon Джефф Безос вперше опинився на слуханнях у Конгресі. Основною претензією до компанії стало те, що вона збирає дані про успішні продукти й копіює їх.
Компанію звинувачують:
- у крадіжці ідей продавців і випуску таких самих товарів, яким надає пріоритет. Безос заявив, що не може сказати, чи використовує компанія такі дані;
- в обмеженні продавців. Компанія обмежує продаж деяких продуктів, однак Безос також заперечив ці звинувачення;
- у просуванні власних продуктів. Компанія начебто використовує свої ресурси для просування власних продуктів. Наприклад, голосовий помічник Alexa рекомендує купувати продукти Amazon.
Apple
Хоча керівник Apple Тім Кук і заявив про те, що у компанії немає домінівної долі на жодному з ринків, Конгрес все одно знайшов низку порушень антимонопольного законодавства.
Apple звинуватили:
- у видаленні застосунків. Apple пригадали видалення застосунків для батьківського контролю сторонніх розробників після появи такого ж сервісу у компанії. Кук пояснив, що це було пов'язано з конфіденційністю даних;
- у наживі на комісії. Йдеться про ініціативу компанії щодо підвищення комісії для застосунків в App Store з 30% до 40% у перший рік. Однак Кук запевнив, що цього не станеться;
- в особливому відношенні. Apple звинуватили в тому, що компанія дозволяє робити застосунки в обхід своїх власних правил.
Ніякого рішення за результатами слухань поки немає. Однак керівник комітету з антимонопольної політики запевнив, що невдовзі опублікує звіт із висновками та подальшими кроками.
«Це слухання підтвердило один факт: усі ці компанії в тому вигляді, в якому вони існують сьогодні, мають монопольну владу», — підсумував Сициллін після допиту глав IT-компаній.