Facebook Pixel

Вибори в Росії: жителів Донбасу автобусами та поїздами звозять голосувати до Ростова

Сьогодні в Росії стартували вибори різного рівня. У триденний період — із 17 по 19 вересня — населення обиратиме депутатів Госдуми, очільників 12 суб’єктів країни, а також депутатів законодавчих органів державної влади в 39 російських регіонах, повідомляє «Інтерфакс». Цього року у виборах беруть участь і жителі тимчасово окупованих Донецької та Луганської областей.

Чим відзначилися вибори-2021 у Росії

Цьогорічні вибори суттєво відрізняються від попередніх. Росія вперше з 1993 року вирішила не допускати спостерігачів Бюро з демократичних інститутів і прав людини Організації з безпеки і співробітництва у Європі (БДІПЛ), мотивувавши своє рішення поширенням коронавірусу та протиепідемічними заходами. З міжнародних спостерігачів до РФ пустили лише п’ятьох представників Парламентської Асамблеї Ради Європи (ПАРЄ).

Тривалість виборів три дні, на думку аналітиків, також не дасть змоги провести повноцінне спостереження за процесом. А це, відповідно, підвищує ризики підтасовування результатів.

Ще однією особливістю «виборів по-російськи» стала неможливість слідкувати онлайн за тим, що відбувається на дільницях. Цього року доступ до цієї «розкоші» отримали винятково партії, чиї кандидати беруть участь у виборах. Кремль аргументував це своє рішення надто високою ціною за відеоспостереження тривалістю у три дні.

Окрім того, цього року Москва вперше вирішила дозволити голосувати жителям тимчасово окупованих Донецької та Луганської областей.

Як голосують жителі ОРДЛО

Громадяни окупованого Донбасу можуть віддати свій голос двома способами: онлайн та приїхавши на виборчі ділянки до Росії, що в Ростовській області, повідомляє видання «Новини Донбасу».

Скористатися правом голосування онлайн вони можуть, відвідавши спеціальні «інформаційні центри». У так званій ДНР їх 255, а в ЛНР — 141. Там працюють консультанти з комп’ютерним обладнанням, які здійснюють «голосування». У цьому разі мови про таємницю голосування бути не може.

«Інформаційний центр» у «ДНР». Фото: Олена Рязанцева/Telegram

«Інформаційний центр» у «ДНР». Фото: Олена Рязанцева/Telegram

Для осіб з ОРДЛО, які з якихось причин не зареєструвалися на онлайн-вибори, російська влада організувала безкоштовне підвезення автобусами та поїздами до Ростовської області. Спочатку цей спосіб був призначений для вчителів, лікарів та студентів. Їх «брали на список», а ті, хто відмовлявся, в письмовому вигляді мали надати пояснення, чому. У разі відмови від участі у виборах людям погрожували санкціями, як і організаціям, у яких вони працюють або навчаються.

Жителів ОРДЛО автобусами везуть голосувати до Росії. Фото: t.me/Khartsyzsk_ODDR

Жителів ОРДЛО автобусами везуть голосувати до Росії. Фото: t.me/Khartsyzsk_ODDR

Реакція України та Європи

Ще в лютому 2021 року, коли Росія вирішила дозволити жителям окупованих територій із російськими паспортами брати участь у виборах, українське Міністерство закордонних справ заявило, що їх результати не визнає.

«Участь жителів окремих районів Донбасу в російських виборах і плебісцитах, як і видача їм російських паспортів, незаконна. Росія свідомо руйнує мінські домовленості та йде на загострення російсько-українського конфлікту», — підкреслив тоді спікер міністерства Олег Ніколенко.

16 вересня Європарламент проголосував за резолюцію із закликом до Брюсселя не визнавати результат російських виборів, а відтак і новообраний парламент Росії.

Контекст. Раніше цього місяця Євросоюз продовжив санкції проти Російської Федерації за її агресію проти України ще на пів року. Ідеться про персональні санкції проти осіб і компаній, відповідальних за «підрив або загрозу територіальної цілісності, суверенітету та незалежності України».

Подякувати 🎉