Facebook Pixel

Ворожі втрати на сотні мільйонів доларів: як окупив себе «супутник Притули»

Головне управління розвідки відзвітувало про п’ять місяців роботи супутника ICEYE, який придбав Фонд Сергія Притули на пожертви українців. Розрахунки The Page демонструють, що за цей час супутник уже окупив витрати на нього, навіть якщо рахувати за мінімальною вартістю знищеної техніки рф, що була виявлена завдяки йому.

Скільки коштує ворожа техніка, знищена завдяки супутнику ICEYE

Щонайменше вартість техніки, яку виявлено завдяки супутнику ICEYE, у рази більша за його ціну: супутник ICEYE придбали за 600 млн грн (приблизно $16 млн). Навіть за підрахунками «менш як по мінімуму» сумарна вартість знайденої ним ворожої техніки сягає $1,257 млрд. Якщо після виявлення місця знаходження було знищено хоча б половину техніки, можна вважати, що це дуже вдала інвестиція в перемогу України. Хоча в пресрелізі ГУР повідомляють про знищення «значної частини цього переліку». Проте стратегічна користь розвідданих із супутника є набагато вищою й не зводиться до банальної вартості знищеного.

98.jpg

Як ми рахували вартість виявленої російської техніки завдяки супутнику ICEYE

Для розрахунків сумарної вартості знищеної техніки брали ціни найдешевшої позиції з арсеналу. Тож це приблизні розрахунки, що дають розуміння мінімальних втрат. Але якщо врахувати, що з-поміж знищених об’єктів були й більш вартісні, загальна сума значно зростає.

Сумарну вартість літаків рахували за ціною одного з найдешевших – штурмовика Су-25, який коштує $11 млн. Найдешевший із гелікоптерів, що використовується окупантами, – Мі-8. Ціни на нього стартують від $10 млн (для порівняння: сучасний російський Ка-52 коштує від $16 — 17 млн). Якщо рахувати вартість пускової установки «Іскандер» по мінімуму, тобто за двома ракетами 9М723, їхня вартість становить $4 млн. Аналогічно чотири ракети комплексу 9А83М для ЗРК С-300 разом коштуватимуть $8 млн. 12 ракет 57Е6-Е, якими оснащено ЗРК «Панцир-С1», коштують приблизно $15 млн.

Чому складно порахувати цінність знищених РЛС і понтонних переправ

Вартість радіолокаційних станцій (РЛС) може становити від кількох сотень тисяч доларів за звичайну контрбатарейну станцію до $10 — 15 — 20 млн, як-от РЛС «Зоопарк», захопленої ВСУ торік. Але навіть вартість у декілька десятків мільйонів не порівняти з наслідками знищення радіолокаційної станції, без якої противник буквально «сліпне» на великому відтинку фронту.

Простий приклад: за висновками експертів, потоплення крейсера «Москва» є найважливішим саме з цього погляду: його потужна РЛС «покривала» чи не всю північно-західну акваторію Чорного моря. А після того як «Москва» пішла на дно, а РЛС росіян було знищено на острові Зміїний і нафтових «вишках Бойка» біля Тарханкуту, жоден російський військовий корабель не ризикнув наближатися до північно-західного узбережжя Чорного моря.

Аналогічною є й ситуація з понтонними переправами. Навіть за їхньої «копійчаної» вартості знищення понтонної переправи може зірвати форсування водної перешкоди, яке, наприклад, є ключовим елементом великого наступу.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉