Facebook Pixel

25 років примусу до РРО. Як влада посилює контроль над спрощенцями — спецпроєкт The Page

В спецпроєкті «Спрощенці 25 років» The Page згадує, що у 1998 році ухваленню спрощеної системи оподаткування в Україні передували страйки малих підприємців, яким ще тоді хотіли нав’язати касові апарати. The Page відслідковує всю історію спроб урізати спрощену систему і нагадує, яка ситуація склалася зараз.

За 25 років свого існування спрощена система оподаткування зазнала змін. Їхнім ініціатором виступала держава, зацікавлена у посиленні контролю над бізнесом і збільшенні податкових надходжень. З іншого боку, протидія підприємців не раз змушувала владу йти на компроміс, результатом якого стало збереження спрощеної системи, хоч і з певними ускладненнями.

Оксана Продан, голова Всеукраїнського об’єднання малого та середнього бізнесу «Фортеця», в коментарі для спецпроєкту The Page називає наступні головні етапи розвитку спрощеної системи:

  • 1998 рік: єдиний податок для підприємців є дійсно єдиним;
  • 2005 рік: до єдиного податку додається соціальний внесок;
  • 2010 рік: на захист єдиного податку підприємці організовують Податковий майдан і зупиняють знищення спрощенки;
  • 2011 рік: починає діяти нова редакція єдиного податку з кількома групами;
  • 2015 рік: спроба комітету Верховної Ради під головуванням Ніни Южаніної запровадити РРО для всіх, яка провалилася через акції підприємців;
  • 2016 рік: за поправкою Тетяни Острікової та за підтримки Ніни Южаніної впроваджують РРО для певних видів діяльності;
  • 2021 рік: РРО впроваджують для всіх спрощенців, крім першої групи.
Як зростало податкове навантаження на спрощенців

Як зростало податкове навантаження на спрощенців

«Закони про фіскалізацію [№1053-1 и №1073] ухвалили у 2019 році, набули чинності 1 січня 2022 року, — нагадує Володимир Дубровський, старший економіст CASE-Ukraine. — Але на сьогодні ці нововведення не діють на повну силу, бо розпочалася велика війна і застосування штрафів відтермінували. Але тепер підприємцям може бути непереливки». Адже законопроєкт №8401, який набуває чинності з 1 серпня, передбачає повернення відповідальності за порушення у сфері застосування РРО з 1 жовтня. Карати заднім числом не будуть — підприємців звільнять від відповідальності за порушення з РРО за період з 1 січня 2022-го до 1 жовтня 2023-го.

Протести ФОПів проти введення обов'язкового використання РРО в 2021 році

Протести ФОПів проти введення обов'язкового використання РРО в 2021 році

Експерти, опитані The Page у рамках спецпроєкту «Спрощенці 25 років» вважають, що принаймні на час війни вимоги до спрощенців відносно застосування РРО варто пом’якшити. Зокрема, В’ячеслав Черкашин, старший аналітик з податкових питань Інституту соціально-економічної трансформації пропонує звільнити від зобов’язання застосовувати РРО такі категорії підприємців:

  • платники єдиного податку другої групи, що не використовують працю найманих осіб і не продають ризиковані групи товарів;
  • роздрібна торгівля товарами на території сіл;
  • суб’єкти електронної торгівлі, що проводять розрахунки лише у безготівковій формі та зараховують виручку на рахунок у банку.

Нагадаємо, введення обов’язкового використання РРО для спрощенців прибічники цієї ініціативи пояснюють боротьбою з таким зловживанням, як подрібнення на ФОП у роздрібній торгівлі. Володимир Дубровський погоджується, що така проблема справді існує, але її розв’язання полягає у контролі з боку податкової за тими, хто організовує схеми роботи супермаркетів, як торговельних майданчиків, де працюють ФОПи. Тобто, на думку співрозмовника The Page необхідно розробити певні методики, які б дозволили податківцям відрізняти справжні майданчики від псевдомайданчиків, тоді як рішення щодо фіскалізації (введення РРО) варто переглянути.

Подякувати 🎉