Facebook Pixel

Перевірки і штрафи: до чого готуватися ФОП у роботі з РРО

З 1 жовтня для ФОП (фізичних осіб підприємців) набудуть чинності зміни у роботі з реєстраторами розрахункових операцій (РРО).

Про це в матеріалі для NV Бізнес розповіла власниця бюро Alfa Gold Олександра Герасименко.

Які ФОП зобов’язані використовувати РРО

З 1 січня 2022 року набув чинності закон, згідно з яким фізичні особи підприємці (ФОП) другої, третьої та четвертої групи, які здійснюють розрахунково-касові операції, зобов'язані фіскалізувати свої продажі. Ця обов'язкова вимога означає, що всі ФОП, які приймають оплату готівкою чи банківською карткою, повинні використовувати реєстратори розрахункових операцій (РРО) для обліку фіскальних даних. Таким чином, цей захід спрямований на забезпечення прозорості та контролю за грошовими операціями у підприємців та покращення збору податкових доходів.

Прикладом компаній, які можуть обійтися без обов'язкової фіскалізації, є PR-агентства, де клієнти здійснюють оплату тільки через банківські перекази за реквізитами. Такі перекази залишають цифрові сліди, що дозволяє контролювати та аудити фінансові операції, і податкові органи можуть отримати доступ до цієї інформації.

У той же час більшість інших компаній, що входять до сегменту малого та середнього бізнесу та приймають оплату готівкою чи картками, тепер зобов'язані впровадити РРО для дотримання нових вимог закону.

Коли розпочалася повномасштабна війна, закон про РРО не скасували. Він лише доповнився новим пунктом 12, який передбачає, що з 15 березня 2022 року і протягом дії воєнного стану бізнес не отримуватиме штрафи за порушення, пов’язані із фіскалізацією.

Quote«Виключення — компанії, які продають підакцизні товари. Тобто, якщо перевірка прийде до кафе, яке торгує лише кавою і десертами, і з’ясується, що воно не використовує РРО — покарання не буде. Але якщо це ресторан, в асортименті якого є алкоголь, — інспектор має право накласти штрафні санкції», — розповіла експертка.

Жодних відкладених штрафів не буде

З 1 жовтня набирає чинності відповідальність за порушення закону про використання реєстраторів розрахункових операцій (РРО). Спочатку депутати планували відновити штрафи за незастосування РРО з 1 липня, але термін було відкладено на пізнішу дату.

Для бізнесів, що займаються реалізацією підакцизних товарів, нічого не змінюється, тому що вони вже мали фіскалізувати всі свої продажі. Проте, для решти компаній з 1 жовтня настає час повноцінних перевірок і можливих штрафів, якщо вони досі не впровадили фіскалізацію і не почали використовувати РРО у своїй діяльності.

Проте буде звільнення від фінансової відповідальності, якщо порушення були вчиненні на прифронтових територіях, окупованих та територіях можливих бойових дій. Фінальний перелік територій встановлює КМУ. Наразі є такий перелік від Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.

У новому законі також є важливе роз’яснення, на яке всі чекали. Платники податків звільняються від відповідальності за порушення у сфері застосування РРО, вчинені у період з 1 січня 2022 року до 1 жовтня 2023 року, а також за порушення у сфері сплати ЄСВ, вчинені з початку воєнного стану й до 1 серпня 2023 року.

Наприклад, ви — маленька кав’ярня, яка відкрилася на початку 2023 року. Весь час ви працювали без фіскалізації, але до кінця вересня плануєте це виправити. Уявімо, у середині жовтня до вас прийде перевірка. Згідно з новим законом інспектор не зможе виписати вам штраф за роботу без РРО до війни та під час воєнного стану — штрафи будуть нараховуватися тільки з 1 жовтня.

Планові перевірки повертаються, але не для всіх

Новий закон скасовує мораторій на проведення планових податкових перевірок для підакцизних товарів (алкоголь, тютюн, паливо), грального бізнесу та фінансових послуг. Для всіх інших підприємців планових перевірок поки не буде — мораторій продовжено до припинення або скасування воєнного стану. Якщо платник сплатить донараховану за результатом перевірки суму податків чи ЄСВ протягом 30 днів — він звільняється від штрафів і пені, нарахованих на таку суму.

Також, у період з 1 серпня 2023 року і до кінця воєнного стану встановлюється мораторій на проведення документальних перевірок з питань сплати ЄСВ.

Яких штрафів очікувати: знижені розміри та короткотривалі порушення

З 1 серпня 2023 року по 31 липня 2025 року, але не пізніше ніж до дати припинення воєнного стану, для ФОП на ЄП діють знижені розміри штрафів: 25% замість 100% за перше порушення й 50% замість 150% — за кожне наступне. Але це не стосується платників ПДВ та продажу підакцизних товарів.

Ще важливий аспект — як рахувати порушення. Олександра Герасименко пояснює, що до 22 лютого 2022 року порушення у сфері РРО вважалися довготривалими. Це означало, що перше порушення — момент, коли інспектор вперше вказав вам на нього під час перевірки. А якщо і під час перевірки наступного року інспектор зафіксував ту саму невідповідність — це наступне порушення.

Але наразі порушення, пов’язані з фіскалізацією, — короткотривалі. Тобто для ФОП на ЄП за перший чек, не оформлений належним чином, — штраф 25%. Кожний окремий наступний чек — повторне порушення зі штрафом 50%. Для всіх інших 100% та 150% відповідно.

Також накладаються штрафи за незакритий z-звіт — 850 грн, за відсутність контрольної стрічки або спотворення даних про проведені розрахункові операції — 510 грн. Якщо ви працюєте з підакцизними товарами, 5100 грн — штраф за фіскалізацію без зазначення коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, ціни товару та обліку його кількості.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉