Facebook Pixel

Скасування нового українського правопису: чому ОАСК ухвалив це рішення і що робитиме Кабмін

Окружний адміністративний суд Києва (ОАСК) 28 січня 2021 року скасував постанову Кабінету міністрів України, якою у 2019 році було схвалено Новий український правопис. Пропонуємо відому інформацію і те, як на це відреагував Кабмін.

Що трапилось

Окружний адміністративний суд Києва скасував постанову Кабінету міністрів, яка схвалювала нову редакцію «Українського правопису». За словами адвоката Дмитра Ільченка, під час розгляду справи з'ясувалося, що мовна комісія мала суттєві суперечки та не розробляла правопис саме в тій редакції, в якій він був затверджений урядом.

«Тобто в наш правопис вносилися зміни, фактичо, на колінах», – пише він у Facebook.

Пізніше пресслужба ОАСК підтвердила, що під час запровадження нового правопису Кабінет міністрів діяв поза межами своєї компетенції та з порушенням законодавства.

«Під час розгляду справи судом було встановлено, що Кабінет міністрів України при ухваленні вказаної постанови діяв поза межами своєї компетенції та із порушенням законодавства, що регулює порядок прийняття нормативно-правових актів. З огляду на це суд визнав протиправною та нечинною постанову Кабміну №437 від 22 травня 2019 року «Питання українського правопису», – йдеться у повідомленні.

Як повідомив УНІАН голова громадської організації «Правова держава», яка виступає одним із позивачів у справі, підставою для подання його організацією позову у 2019 році було порушення процедур ухвалення відповідної постанови Кабміном.

«Суд ухвалив рішення стосовно задоволення позову... Позов задовольнили повністю. Ми просили визнати постанову незаконною та скасувати її – це все задоволено», — зазначив він.

Позивач уточнив, що протягом 10 днів суд має виготовити повний текст рішення, з якого будуть зрозумілі мотиви суддів та підстави ухвалення ними відповідного рішення.

Кабмін має 30 днів на оскарження відповідного рішення до апеляційної інстанції. У разі, якщо апеляції не надійде, рішення набуде чинності.

Реакція Кабміну

Кабінет міністрів оскаржить рішення ОАСК, повідомила заступниця міністра юстиції Валерія Коломієць у Facebook.

«Окружний адміністративний суд Києва визнав незаконною та скасував постанову Кабміну про запровадження нового українського правопису. У зв’язку з цим хочу повідомити, що ми вважаємо незаконним відповідне рішення ОАСК та оскаржуватимемо його в апеляційній інстанції. На те, аби подати апеляцію, уряд має 30 днів», – повідомила вона.

Разом з цим уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь сприятиме посиленню позиції Кабміну.

«За оприлюдненою інформацією Міністерства юстиції України Окружний адміністративний суд Києва визнав незаконною та скасував постанову Кабінету міністрів України про запровадження нового українського правопису. Вважаю, що уряд має рішуче відреагувати та оскаржити відповідне рішення в апеляційній інстанції та залізобетонно довести свою чітку позицію. Як уповноважений із захисту державної мови всіляко сприятиму посиленню кремезної позиції уряду щодо захисту державної мови», – повідомив він у Facebook.

Академія наук вищої школи України також закликала підтвердити чинність нової редакції «Українського правопису».

«Ми закликаємо Національну комісію зі стандартів державної мови, на яку після набуття чинності Законом про державну українську мову покладено й питання правопису, своїм рішенням підтвердити чинність нової редакції «Українського правопису», затвердженої Президією НАН та Колегією МОН України 21 жовтня 2018 року. Саме на такій основі можна буде продовжити дальший природний процес вдосконалення національної правописної системи», – повідомив президент АН вищої школи України Олександр Наконечний «Українській правді».

Контекст. 3 червня 2019 року текст нової редакції «Українського правопису» було опубліковано на сайтах Міністерства освіти і науки та Національної академії наук. Тоді ж було рекомендовано застосовувати норми і правила в усіх сферах громадського життя.

Подякувати 🎉