Facebook Pixel
Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×

Населення світу наближається до 8 млрд: хто робить найбільший внесок у його приріст

Прогноз зростання населення світу. Фото: The Economist

Прогноз зростання населення світу. Фото: The Economist

Коли минулого року Ілон Маск став батьком близнюків, він написав у твіттері, що «крах народжуваності – це найбільша небезпека, з якою стикається цивілізація». Прогноз чисельності населення ООН, опублікований днями, має його частково обнадіяти. Про це йдеться у статті журналу The Economist.

Так, загалом народжуваність падає, населення деяких країн скорочується. Але ООН вважає, що до 15 листопада кількість людей на Землі сягне 8 мільярдів. До середини 2080-х населення світу зросте до 10,4 млрд осіб і залишиться на цьому рівні до кінця століття. Де відбуватиметься це зростання?

Структура світового населення по регіонах

struktura-mirovogo-naseleniya-po-regionam.jpg

1950 року кожна жінка у світі народжувала в середньому п'ятьох дітей. У міру того як люди перебиралися до міст, а жінки здобували освіту та доступ до протизаплідних засобів, це число почало падати. Глобальний коефіцієнт народжуваності впав до 2,3 у 2021 році та очікується, що до 2050 року він досягне 2,1. Це той рівень, у якому народжуваність лише компенсує смертність.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!

Людство ще якийсь час продовжуватиме народжувати відносно багато дітей. Очікується, що кількість новонароджених зросте зі 134 млн у 2021 році до 138 млн на рік у 2040–2045 роках.

Проте світ старіє. У період з 1990 до 2019 року очікувана тривалість життя при народженні зросла майже на дев'ять років і склала 72,8 року. Частка людей віком 65 років і старше зросте з 10% у 2022 році до 16% у 2050 році.

Підписуйтесь на нас в Google News!

Відмінності у віковій структурі населення та темпах змін між країнами та регіонами призведуть до величезних зрушень у їх відносних розмірах. Очікується, що наступного року Індія обжене Китай і стане найгустонаселенішою країною світу. Східна Азія, включаючи Китай, скоротиться, а Південна Азія (регіон Індії) продовжуватиме зростати протягом десятиліть.

Приріст населення Землі

mirovoy-prirost-naseleniya.jpg

Європа розпочала свій демографічний спад минулого року. Очікується, що до кінця століття населення Німеччини становитиме менше ніж 70 млн осіб, що нижче, ніж у 1950-х роках (у країнах з високим рівнем доходу зростання населення відбуватиметься за рахунок імміграції). Але африканців буде набагато більше, частково тому, що населення регіону ще молоде. Частка країн Африки на південь від Сахари у світовому населенні зросте з однієї сьомої до більш ніж однієї п'ятої до 2050 року.

Усього на вісім країн припадатиме більш ніж половина приросту населення, що очікується до 2050 року, це: Демократична Республіка Конго, Єгипет, Ефіопія, Індія, Нігерія, Пакистан, Філіппіни та Танзанія.

Лиха – стихійні чи техногенні – не надають довготривалого на показники народжуваності та смертності. Експерти ООН розглядають сьогоднішнє поєднання лих – COVID-19 та війна в Україні – як «короткострокове порушення, яке не має довгострокових наслідків».

Проте добрі політики можуть мати драматичні наслідки. Так, за останні 40 років у Бангладеш, де підвищили грамотність і зайнятість жінок, коефіцієнт народжуваності впав із понад шести до приблизно двох. У Пакистані, частиною якого колись була Бангладеш, грамотність жінок зростала набагато повільніше. Але і їхня фертильність упала на дві третини від показника Бангладеш.

Зрозуміло, що падіння народжуваності може спричинити проблеми. Меншій кількості працівників доведеться утримувати більше пенсіонерів; суспільства можуть стати менш винахідливими.

Але швидке зростання населення в деяких країнах також небезпечне, особливо якщо їхня економіка не розвивається досить швидко, щоб забезпечити продуктивну роботу молоді. В Анголі, де населення зростало на 3% на рік з 1970-х років, кількість людей, які живуть менш ніж на 1,9 долара на день, збільшилася більш ніж удвічі з 2008 до 2018 року. Очікувана ООН додаткова пара мільярдів людей на Землі збільшить викиди парникових газів, що ще більше ускладнить боротьбу зі зміною клімату. Містеру Маску, батькові дев'яти дітей, слід турбуватися про це найбільше, вважає The Economist.

Коментарі

Всі новини