Facebook Pixel

Мобілізовані наркомани на замісній терапії можуть втратити доступ до препаратів

Громадяни України, які підлягають військовій службі та отримують замісну підтримувальну терапію для підтримки стабільного стану здоров'я, стикаються з проблемою доступу до необхідного лікування під час вступу до лав Сил оборони. Ця ситуація зумовлена відсутністю встановлених норм і процедур, що регулюють надання медичної допомоги для військовослужбовців у таких випадках.

Представники громадських організацій стверджують, що для підвищення обороноздатності країни та оптимального використання людських ресурсів дуже важливо негайно запровадити механізм, який забезпечить військовослужбовців необхідними ліками.

Замісна підтримуюча терапія (ЗПТ) є науково обґрунтованим методом лікування залежності від опіоїдів, який довів свою ефективність. В Україні ця програма є безкоштовною для пацієнтів і діє вже 20 років, а з 2017 року її фінансування здійснюється за рахунок державного бюджету. Суть лікування полягає у щоденному прийомі замісного препарату у строго призначеному дозуванні, що є ключовою умовою для досягнення позитивних результатів. Сам замісний препарат не викликає ейфорії, але допомагає пацієнту уникнути синдрому відміни, відомого як «ламання».

Як січень 2024 року показав, понад 21 тисяча пацієнтів в Україні отримують безкоштовні послуги державної програми замісної підтримуючої терапії через комунальні медичні установи. Майже 70% з них — чоловіки до 60 років, що свідчить про переважання осіб призовного віку. Фахівці Національної Гарячої Лінії з питань наркозалежності та ЗПТ зафіксували різке зростання звернень від наркозалежних та учасників програми ЗПТ, включаючи тих, хто перебуває на військовому обліку, з проблемою недоступності замісних препаратів під час проходження військової служби.

Quote«Важливо зазначити, що ми постійно фіксуємо цілком конкретні випадки, коли люди з діагнозом «Психічні та поведінкові розлади внаслідок вживання опіоїдів» вже проходять військову службу і потребують доступу до ЗПТ (оскільки низка пацієнтів програми пішли воювати добровольцями ще у 2022 р.) або зараз отримують повістки від районних ТЦК та СП. Тому вже понад два роки існує потреба у нормативному впровадженні чіткого механізму забезпечення препаратами ЗПТ цієї категорії військовослужбовців. Нова редакція закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» лише підкреслила важливість впровадження чітких правил, які б зберегли для військових доступ до лікування. Захисники держави, які потребують безперервного забезпечення ЗПТ, не мають бути дискримінованими, адже навіть ув’язнені громадяни в Україні вже понад 10 років мають таку гарантовану можливість лікування!» — зазначає керівник проєкту Національна Гаряча Лінія з питань наркозалежності та ЗПТ Андрій Яровий.

Благодійний Фонд «Надія та Довіра» як організація, що координує діяльність Національної Гарячої Лінії з питань наркозалежності та ЗПТ, звернувся з офіційним листом до Департаменту охорони здоров'я Міністерства оборони України. Варто зазначити, що про цю проблему Міністерство було офіційно поінформовано ще восени минулого року, проте жодних нормативних змін, які б дозволили врегулювати це питання, до цього часу не відбулося.

Quote«На початку повномасштабного вторгнення для збереження життя та здоров’я тисяч пацієнтів рішенням МОЗ України тимчасово, на термін майже 6 місяців, було застосовано практику, відповідно до якої усі без винятку пацієнти ЗПТ отримували замісний препарат для самостійного прийому на 30 днів. Тобто у людини був при собі місячний запас пігулок. Ми пропонуємо повернути цю практику для військовослужбовців — пацієнтів ЗПТ. У такому випадку поповнити запас пігулок військовий може просто відвідавши найближчий до місця служби медзаклад, який надає відповідне лікування. Так військовий збереже власне здоров’я, стабільний стан, та зможе ефективніше виконувати завдання з оборони країни», — переконаний Андрій Яровий.

Оптимальним було б ухвалення відповідного рішення з метою посилення обороноздатності країни та одночасного забезпечення максимального рівня здоров'я мобілізованих громадян, з дотриманням їхніх прав та прав пацієнтів. Для впровадження такого підходу не потрібні додаткові фінансові витрати з боку держави. Достатньо ухвалення вольового рішення та погодження відповідного міжвідомчого наказу Міністерства оборони та Міністерства охорони здоров'я України.

QuoteЯкщо ж пацієнт ЗПТ втрачає доступ до життєво необхідного лікування, то мова йтиме не лише про погіршення стану здоров’я людини через синдром відміни (так звану «ломку») — яка призводить до загострення хронічних хвороб та може навіть спровокувати летальні наслідки. Мова також може йти про неефективне використання людських ресурсів, бюджетних коштів та коштів міжнародних донорів, які спрямовані на залучення та утримання наркозалежних у програмі ЗПТ, профілактику поширення ВІЛ-інфекції та вірусних гепатитів.
Quote«Війна вимагає від України впровадження передових підходів, спрямованих на максимально ефективне використання наявних ресурсів. Команда Благодійного Фонду «Надія та Довіра» та представники партнерських національних та міжнародних громадських організацій, які працюють з пацієнтами ЗПТ в Україні, готові всіляко сприяти впровадженню механізму забезпечення замісними препаратами мобілізованих військовослужбовців, які цього потребують», — переконують фахівці Благодійного Фонду «Надія та Довіра».
Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉