25 жовтня у Києві пройшла конференція з протидії дезінформації «ДезАут: як вибити маніпуляції за межі інформаційного поля», організована ГО «Інтерньюз-Україна» за підтримки уряду Канади.
Медійники/-ці, експерт(к)и з медіаграмотності, дезінформації штучного інтелекту та гендерних питань, члени та членкині громадських організацій та іноземних представництв зібралися, щоби відповісти на виклики інформаційної безпеки.
До найбільших інформаційних небезпек для України віднесли: споживання новин із соцмереж, скорочення підтримки регіональних медіа, використання ШІ для створення фейків, падіння довіри до традиційних медіа та низьку якість української журналістики.
Платформами, де активно поширюють фейки, залишаються Telegram, TikTok і Meta. Попри загальне визнання, що Росія використовує Telegram для поширення фейків та маніпуляцій, учасники/-ці конференції сумніваються в необхідності його заборони.
«Якщо ми закриємо Telegram, російські бюджети на дезінформацію не зникнуть. І є побоювання, що ці бюджети перейдуть в TikTok», — вважає Вадим Карпʼяк, журналіст, ведучий програми «Свобода слова».
Окрема проблема — погіршення навички українців розпізнавати маніпуляції. У 2023 році індекс медіаграмотності громадян опустився до 76% у порівнянні з 81% наприкінці 2022-го. За словами очільниці ГО «Детектор медіа» Галини Петренко, тільки 12% українців підтвердили, що розуміють роль ШІ у створенні пропаганди та вважають, що можуть її розпізнати.
Також на конференції обговорили проблему гендерної дезінформації, зокрема, представили дослідження щодо спроб пропагандистів дискредитувати Олену Зеленську. Аналітикиня ГО «Інтерньюз-Україна» Дзвенислава Щерба виділила 4 основні гендеровані наративи російської пропаганди проти українок:
- виправдання гендерно зумовленого насильства та заклики до воєнних злочинів;
- представлення військовослужбовиць ЗСУ «несправжніми жінками», щоб виправдати жорстоке поводження з ними;
- дискредитація жінок, що служать у ЗСУ;
- дискредитація українських біженок за кордоном.
Окрему увагу приділили питанню протидії російській дезінформації у глобальному інформаційному просторі. Експерт(к)и наголосили на важливості поширення власних наративів за кордоном.
«Ми маємо писати правду. Люди, які нас читають, повинні розуміти — що б не сталося в Україні, Росії (та загалом у цьому регіоні), — вони можуть довіряти нашій інформації», — зазначив Олексій Сорокін, заступник головного редактора The Kyiv Independent.
Конференція організована ГО «Інтерньюз-Україна» в межах проєкту «Зміцнення правдивості, прозорості та демократії для протидії дезінформації», що втілюється за підтримки уряду Канади.
Головне від The Page
Дякуємо, що підписалися на The Page.
Буде гаряче!
Раз на тиждень ми будемо відправляти вам найцікавіші редакційні матеріали.
Я погоджуюсь з політикою конфіденційності
Читайте також