Фото: «Укрінформ»
Остаточного тексту угоди про збереження транзиту газу через Україну після 1 січня 2020 року ще немає, повідомив глава «Нафтогазу» Андрій Коболєв в Facebook. Російська та українська делегації продовжують черговий раунд переговорів, який розпочався 26 грудня у Відні.
«Боротьба йде за кожну кому. Є певний прогрес, але узгоджених текстів угод на зараз нема», – написав він.
Робота йде над трьома документами:
- Міжоператорська угода між «Оператором ГТС України» (ОГТСУ) і «Газпромом» – документ, що визначає технічні регламенти та правила взаємодії операторів суміжних мереж. Такі угоди потрібні з усіма операторами для стабільної і прозорої роботи ГТС;
- Договір про організацію транзиту між «Нафтогазом» і «Газпромом». Мова йде про умови прокачування газу по українській ГТС в певному обсязі протягом наступних п'яти років. «Газпром» або інша компанія може прокачувати додаткові обсяги протягом цього періоду або після нього. У документі йдеться про обсязі, транзит яких готовий забезпечити «Нафтогаз». Ми розуміємо, що на який би термін не було укладено такий договір, якщо буде добудований «Північний потік — 2», забезпечити виконання такого договору буде надзвичайно проблематично. Про способи зниження таких ризиків, власне, і ведуться зараз переговори з участю юристів;
- Мирову угоду, якою «Нафтогаз» і «Газпром» визнають врегулювання взаємних претензій за контрактами 2009 року. Тут також тривають активні дискусії про принципи і гарантії. Відмовитися від своїх судових претензій ми готові тільки взамін на щось рівноцінне.
Також на цих переговорах обговорюються:
- судові позови по захопленню активів «Нафтогазу» в Криму;
- обов'язковість прямих закупівель у «Газпрому» (ця тема піднімалася росіянами восени, а зараз виключена);
- штрафи АМКУ;
- «борг Януковича».
Контекст
Антимонопольний комітет підпише раніше схвалену Кабміном мирову угоду з «Газпромом» щодо врегулювання судових претензій на $7,4 млрд. У січні 2016 року АМКУ оштрафував «Газпром» на 85 млрд грн за зловживання монопольним становищем на ринку транзиту природного газу України. Пізніше сума штрафу зросла до 172 млрд грн за рахунок пені. За нинішнім курсом це близько $7,4 млрд.
За рішенням Стокгольмського арбітражу «Газпром» заплатив «Нафтогазу» $2,9 млрд у спорі, пов'язаному з контрактом про транзит газу.