Facebook Pixel

Кличко пообіцяв зберегти Житній ринок — що його змусило зробити таку заяву

Меру Києва Віталію Кличку 30 січня довелося виступити з заявою щодо долі Житнього ринку: він має зберегти свою функцію та архітектурний вигляд.

Quote«Незалежно від обраної фінансово-господарської моделі управління Житній повинен залишитися доступним простором для громади», — сказав Кличко.

Проте саме до «фінансово-господарської моделі» у киян виникли питання. The Page розповідає, які два варіанти майбутнього ринку розглядає Київрада і що про це кажуть депутати і активісти.

Чому знов заговорили про продаж Житнього ринку

Один із найдавніших торгівельних майданчиків Києва Житній ринок на Подолі заснували ще у XVIII столітті. Відома киянам будівля ринку зведена у 1980 році. Вона хоча і не має статусу пам’ятки, вважається зразком пізнього модернізму. Проте стан будівлі уже багато років незадовільний, і міська влада стверджує, що грошей на її ремонт не має.

Фото: Фейсбук-стрінка Житнього ринка

Фото: Фейсбук-стрінка Житнього ринка

У 2003 році Київрада затвердила перелік об’єктів комунальної власності, що не підлягають приватизації. До переліку увійшло і комунальне підприємство «Житній ринок». Це забороняє його продаж, але в Київраді не виключають такого варіанту.

Quote«Щоб не було спекуляцій, я дав доручення всім міським службам дослідити питання збереження Житнього ринку і публічно прозвітувати перед громадськістю, — заявив Віталій Кличко 30 січня. — Депутати разом з представниками громади працюють над проєктом рішення щодо того, як столиця збереже ринок та відремонтує його і зробить привабливим».

Наразі підготували два проєкти рішень, що можуть вирішити долю Житнього ринку. Перший був представлений 22 січня і передбачає приватизацію ринку через електронну торгову систему «Прозорро.Продажі».

Депутат Київради від фракції «Голос» Тарас Козак зазначив, що об’єкт перебуває в аварійному та пожежно-небезпечному стані. Як стверджує депутат, ремонтні роботи можуть обійтися у 400-500 млн грн. Щоб зберегти ринок, варто зазначити в договорі продажу три умови: функціонал, зовнішній вигляд, цілісний майновий комплекс.

Quote«Якщо за три роки покупець не впорається або буде робити якісь дурниці, місто Київ буде зобовʼязане викупити назад Житній ринок, за тою ж ціною. Саме такий проєкт рішення Київради ми з колегами з усіх фракцій зареєстрували», — заявив Тарас Козак.

Як громадськість відреагувала на можливий продаж Житнього ринку

Проте проєкт приватизації очікувано викликав побоювання щодо того, що новий власник у кращому випадку побудує багатоповерхівку з ринком на першому поверсі. Голова Громадської ради при КМДА Геннадій Кривошея відреагував тривожним постом у фейсбуці.

«Недолуге керівництво довели ринок за останні 15 років до збитковості, і тепер, в період воєнного стану, за заниженою ціною продадуть? — написав він. — А чи є гарантія, що там не зʼявиться чергова забудова? Немає. Адже новий власник що захоче, те і зробить з ринком. Гіркий досвід знесення історичних і знакових будівель у Києва ми вже маємо».

Доля Житнього ринку непокоїть багатьох киян, серед них і ресторатор Євген Клопотенко. Фото: Фейсбук Клопотенка

Доля Житнього ринку непокоїть багатьох киян, серед них і ресторатор Євген Клопотенко. Фото: Фейсбук Клопотенка

Шеф-кухар та ресторатор Євген Клопотенко звернувся до мера Києва Віталія Кличка.

Quote«Класно депутати представляють інтереси містян, які активно виступили проти продажу ринку. Цікаво, що економічного обґрунтування жодного з цих варіантів немає. До речі, громадські обговорення, про які я прошу міську владу ще з червня 2024 року, так і не були проведені. Знову на ті ж граблі по колу… Що ж, наша боротьба за майбутнє Житнього ринку триває», — заявив Клопотенко.

Київська влада явно відчула, що приватизація Житнього може розлютити киян. 24 січня з’явився другий проєкт рішення Київради. Він пропонує провести аукціон, що визначить орендаря, який отримує право орендувати ринок протягом 30 років. І ось тепер з заспокійливою заявою вийшов Кличко. Це свідчить про те, що тиск громадськості на владу поки працює і шанси зберегти Житній ринок ще є.

Подякувати 🎉