Фондовий ринок США завершив найбільший майже за 100 років період зростання масовим розпродажем. У четвер Dow Jones впав на 2,78%, S&P 500 — на 3,51%, а Nasdaq — на 4,96%.
За підсумками торгів у п'ятницю акції дещо відновилися, але від «перегрітих» акцій технологічних компаній і далі «йде пара», пише finanz.ru.
Це циклічні етапи розвитку будь-яких дерегульованих ринків. Індекс волатильності VIX (індикатор страху) у четвер зріс на 17% і вперше майже за два місяці перевищив позначку 30. Капітал кинувся в захисні активи, а прибутковості 10-річних трешеріз США падали до 0,6% річних.
Найпостраждалішими стали акції семи найбільших технологічних компаній — Facebook, Apple, Netflix, Google, Microsoft, Amazon, Nvidia. За чотири останні місяці вони злетіли вдвічі. Їхня загальна капіталізація досягла $8,4 трлн, що дорівнює ВВП Японії та ФРН разом узятих.
І це не дивно, адже акції Tesla подорожчали на 675%, а сама компанія стала найдорожчою автокомпанією планети. Акції Zoom Video з початку пандемії зросли уп'ятеро, і до початку вересня компанія з двома тисячами співробітників коштувала вдвічі дорожче за «Газпром».

На початок вересня на п'ять найбільших IT-компаній у США припадало 22% капіталізації ринку акцій, що вище за рекорд дотком-бульбашки кінця 1990-х (18%).
Тому нічого дивного, що акції Apple у четвер впали на 8%, Google здувся на 4,91%, Microsoft подешевшав на 6%, Amazon втратив 4,5%, а Facebook — 3,76% капіталізації.
Разом із Netflix і Nvidia ці компанії втратили $400 млрд, що можна порівняти з ВВП Норвегії.
Акції Teslа впали на 9%, збільшивши втрати з початку тижня до 20%. Серед ділків це вважається умовним вододілом, за яким починається «ведмежий ринок».
Причина запаморочливого зльоту й такого ж стрімкого падіння — у напливі дейтрейдерів-дилетантів, які тиснуть на екрани смартфонів зі встановленим застосунком Robinhood.
Залишившись без роботи й отримавши допомогу від держави, вони кинули все на фондовий ринок у гонитві за ралі великих tech-компаній. Фактично ж роздрібним клієнтам продали «бульбашку», після того як ринок розігріли інституційні хедж-фонди.
Контекст. Ринок акцій США на тлі локдауна та економічної кризи скотився до дна 1938 року, але з кінця березня виріс на 55% за індексом S&P 500 і на 70% — за Nasdaq. З початку року Nasdaq 43 рази оновлював історичний максимум, а S&P 500 — 22 рази саме тоді, коли американський ВВП впав на 31% за II квартал. Водночас серпень став найшвидшим і найкращим періодом для індексів за більш як 30 років. Але цього четверга всі папери покотилися вниз без видимих новинних приводів.