Усі 27 лідерів ЄС зберуться у четвер у Брюсселі, щоб зміцнити європейську підтримку України та посилити оборону блоку проти росії, оскільки Сполучені Штати під керівництвом адміністрації Трампа виходять зі своїх європейських альянсів. Про це пише France24.
Саміт у четвер об'єднує лідерів ЄС вперше після вибухової зустрічі президентів Дональда Трампа і Володимира Зеленського минулого тижня, після якої була зупинена військова допомога і обмін розвідданими з боку США. Зникнення американської підтримки змусило союзників України розгубитися, а лідери ЄС відкрито ставлять під сумнів надійність Вашингтона як безпекового партнера в майбутньому.
Хоча зустріч у Брюсселі буде спрямована на зміцнення європейської підтримки Києва, навряд чи на ній будуть зроблені якісь серйозні заяви про надання допомоги понад 30 млрд євро, які блок вже виділив на цей рік.

Однак сувора перспектива виходу Сполучених Штатів зі своїх європейських альянсів сприяла зростанню консенсусу щодо іншої важливої теми саміту: необхідності посилення захисту Європи від росії.

Демонстранти тримають плакати і розмахують прапорами під час проукраїнської акції протесту «Стоп gутін — Стоп Трамп» біля посольства США в Лондоні. Ajnj^ AFP
Напередодні зустрічі президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн представила план «переозброєння Європи» вартістю 800 млрд євро і взяття на себе відповідальності за безпеку континенту.
«Питання вже не в тому, чи існує реальна загроза безпеці Європи. Справжнє питання, яке стоїть перед нами, полягає в тому, чи готова Європа діяти настільки рішуче, наскільки цього вимагає ситуація. І чи готова і чи здатна Європа діяти з необхідною швидкістю і амбіціями», — сказала фон дер Ляєн у своїй заяві перед екстреною зустріччю.
Коаліція охочих
Зміцнення європейської оборони набуло нової актуальності, оскільки Трамп чітко дав зрозуміти своє бажання швидко закінчити війну, спричинену вторгненням росії в Україну в 2022 році, шляхом прямих переговорів з москвою.
Його обійми з президентом рф путіним, а також висловлення презирства до Зеленського закріпили побоювання, що інтереси Києва та Європи будуть проігноровані в будь-якій угоді, спрямованій на припинення найбільшого конфлікту на континенті з часів Другої світової війни.
Прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер закликав «коаліцію охочих» об'єднатися, щоб розробити мирний план і представити його Сполученим Штатам.
Стармер та інші європейські лідери продемонстрували, що обіймають Зеленського і підтверджують підтримку України на переговорах у Лондоні на вихідних, які відбулися всього через кілька днів після сварки у Білому домі.
Очікується, що в четвер блок розгляне питання про введення сил ЄС для гарантування будь-якої мирної угоди в Україні.
Зеленський, який візьме участь у саміті, закликав до створення європейської армії, стверджуючи, що континент більше не може розраховувати на Вашингтон.
У той час як Брюссель тисне на держави-члени, щоб вони погодилися терміново надати Україні новий пакет ключових видів озброєнь, було незрозуміло, чи буде досягнута угода у четвер.
Обґрунтоване занепокоєння
Однак склався широкий консенсус щодо необхідності значно збільшити військові витрати для посилення довгострокової оборони від росії — ключова вимога адміністрації Трампа до своїх союзників по НАТО.
Трамп звинуватив союзників у тому, що вони недоплачують, і зажадав від членів НАТО більш ніж подвоїти цільовий показник оборонних витрат з двох відсотків ВВП до п'яти відсотків. Ця мета здається недосяжною для більшості, але лідери найбільших європейських економік голосно заявляють про необхідність вкладати гроші в стратегічну автономію. Пошук коштів для цього буде головною темою саміту в четвер.
Згідно з планом фон дер Ляєн, що складається з п'яти частин, блок мобілізує близько 800 млрд євро для інвестицій в оборону — починаючи з кредитної лінії на 150 млрд євро і послаблення жорстких бюджетних обмежень блоку.
Декілька членів ЄС вже намагаються послабити гаманці перед обличчям Вашингтона.
Після перемоги на виборах минулого місяця майбутній канцлер Німеччини Фрідріх Мерц заявив, що не має «жодних ілюзій» щодо президента США і прагне розблокувати військові витрати, переписавши боргові правила своєї країни.
Президент Франції Еммануель Макрон також закликав до «додаткових інвестицій» в оборону і запропонував сувору картину ставок.
«Хто може повірити, що нинішня росія зупиниться на Україні? Вона стала загрозою для Франції та Європи» — запитав він у зверненні до нації в середу ввечері.
Щодо Вашингтона, він сказав, що «законно стурбований» початком «нової ери» після того, як Трамп розпочав своє друге перебування в Білому домі, змінивши політику США щодо України і підірвавши трансатлантичний альянс.
«Я хочу вірити, що Сполучені Штати залишаться на нашому боці, але ми повинні бути готові до того, що це не так», — зазначив Макрон.