Чотиритижневий експорт нафти з росії зріс до найвищого рівня з початку липня 2024 року – на 60 тис. барелів, до 3,32 млн станом на 6 жовтня 2024. Водночас переробка нафти у рф впала до найнижчого рівня з червня через ремонтні роботи на НПЗ по всій країні. Про це пише Bloomberg.
Як збільшився експорт російської нафти у вересні-жовтні 2024
Чотиритижневі поставки сирої нафти з росії зросли до найвищого рівня за три місяці, оскільки нафтопереробні заводи країни розпочали сезонний ремонт, і на експорт стало надходити більше нафти. У вересні видобуток сирої нафти у рф впав нижче цільового показника, який встановили країни ОПЕК+.

Доходи росії віл чотиритижневого експорту нафти у вересні-жовтні 2024. Джерело: Bloomberg

Водночас обсяг російського експорту нафти знову почав знижуватися за тиждень до 6 жовтня. За цей час 31 танкер завантажив 23,58 млн барелів російської сирої нафти порівняно з 26,17 млн барелів на 35 суднах попереднього тижня.
Це означає, що щоденні морські потоки сирої нафти з росії за тиждень до 6 жовтня впали приблизно на 370 тис. барелів, до 3,37 млн, втративши майже половину приросту попереднього тижня.
Вартість російського експорту сирої нафти знизилася до $1,54 млрд за тиждень до 6 жовтня із $1,68 млрд за період до 29 вересня. Водночас падіння тижневих поставок було частково компенсовано зростанням середніх цін на роснафту через підвищення цін на глобальному ринку на тлі можливого поглиблення конфлікту між Іраном та Ізраїлем, що може перервати постачання з Близького Сходу.
Водночас вартість експорту роснафти до балтійських портів зросла за тиждень приблизно на $1,50 за баррель, тоді як поставки Чорним морем зросли приблизно на $2 за баррель. Ціни на сибірський сорт ESPO зросли приблизно на $1 порівняно з попереднім тижнем. Ціни з доставкою в Індії також зросли, піднявшись майже на $2,10 за баррель.
Нафта досі залишається основним джерелом доходу для кремля, зокрема, для фінансування війни в Україні. Нафтові прибутки рф показали невелике річне зростання у вересні за рахунок нафтовидобувників країни. Російський уряд вдвічі скоротив щомісячні субсидії виробникам нафти в країні, компенсуючи зниження цін на енергоносії.

Найбільшими покупцями роснафти залишаються Індія та Китай. Джерело: Bloomberg
Нагадаємо, наприкінці вересня 2024 року експорт сирої нафти з росії впав до мінімуму з липня 2024-го, у результаті чого валовий дохід країни від нафтової торгівлі був найменшим за останні вісім місяців. На це вплинула, передусім, зупинка роботи експортного терміналу «Козьміно» на Тихоокеанському узбережжі.