ЄС визнав, що не зміг надіслати Україні мільйон снарядів до березня 2024 року. Основна причина – у Євросоюзі дефіцит вибухових речовин для виробництва. Про це пише The Economist.
Чому у Євросоюзі дефіцит вибухівки для виробництва снарядів
Після закінчення холодної війни попит на зброю різко впав, тому європейські компанії скоротили виробництво вибухівки. Наприклад, Велика Британія закрила свій останній завод з виробництва вибухових речовин у 2008 році, а останній великий виробник залишився у Польщі.
Європа виробляла вибухівку обсягами, потрібними для мирного часу, тому зараз Союзу складно задовольнити попит, який зростає як через війну в Україні, так і через геополітичне напруження.

Незначна кількість заводів, які все ще виробляють вибухівку для артилерійських снарядів чи ракет за стандартами НАТО, працюють на повну потужність, а у деяких портфель замовлень переповнений до 2030 року. Серед них норвезька компанія Chemring Nobel та французька Eurenco.
Хоча виробники вибухових речовин інвестують у розширення потужностей, будівництво заводу з нуля може тривати від трьох до семи років, кажуть джерела The Economist. Приклад: зброєбудівна німецька компанія Rheinmetall будує комплекс в Угорщині, проте виробництво розпочнеться лише у 2027-му.
На проблеми з виробництвом вибухівки у ЄС також впливає дефіцит кадрів, оскільки молоді спеціалісті не хочуть іти у галузь.
«Дорослі інженери йдуть на пенсію, і мало хто з молодих людей хоче працювати з вибуховими речовинами для роботи в аспірантурі», – каже Йоганн Хехерль, професор Університету Бундесверу в Мюнхені.
Ще один виклик для виробників вибухівки – отримати азотну кислоту, хімічну сполуку, необхідну для виготовлення товару, оскільки поставки обмеженні.
Водночас лідери ЄС налаштовані позитивно і планують активно збільшувати виробництво вибухівки, зокрема, щоб допомагати Україні на полі бою.
Нагадаємо, ЄС планував зібрати $1,5 млрд на озброєння для України. Чехія взяла на себе ініціативу, щоб залучити кошти для закупівлі артилерійських снарядів для України.