З 2022 року українці подали вже 1482 позови до російської федерації з вимогою компенсувати збитки, завдані війною. І хоча суди часто стають на бік позивачів, отримати реальні гроші з рф майже неможливо. Про це пише Опендатабот.
За даними платформи «Бабуся», лише у 2022 році суди ухвалили 52 рішення, а вже у 2023-му — 812. У 2024-му з початку року — ще 213. Загальна сума присуджених компенсацій громадянам та бізнесу перевищила 913 млрд грн.

Кількість рішень у судах українців проти РФ
Найбільше рішення на користь фізособи — 328 млн грн — отримав мешканець Харкова. Серед бізнесів лідером стала агрокомпанія «Магнат» — суд присудив їй двічі: 180 млрд грн та 67 млрд грн. Для порівняння, один чоловік з Хмельниччини вимагав від РФ... 999 квадрильйонів грн.

Судова практика у позовах українців проти РФ
Та попри рішення судів, стягнути кошти майже неможливо. Як пояснює юрист, директор Центру Дністрянського Іван Городиський, росія не визнає ці вироки, а інші країни часто відмовляються виконувати їх примусово, посилаючись на імунітет держави. В Україні ж російських активів обмаль.
«Судові рішення, які ухвалюють українські суди у справах про відшкодування збитків, завданих збройною агресією росії, створюють низку викликів — передусім, це проблема їхнього виконання. Росія навряд чи визнає та виконає такі рішення добровільно. Інші держави, найімовірніше, відмовлятимуть у їх примусовому виконанні, посилаючись на юрисдикційні імунітети. А в Україні відсутня достатня кількість російського майна, яке могло б бути використане для реального виконання таких рішень», — говорить Городиський.

Судова практика у позовах бізнесу проти РФ
За його словами, статистика чітко ілюструє зростання цієї проблеми. Справа не лише у кількісному прирості, а й у негативній якісній динаміці: все більше рішень ухвалюється, але виконання їх у реальності є малоймовірним. Це становить ризик не лише для індивідуальних очікувань позивачів, але й для довіри суспільства до судової системи в цілому.
Тому українські компанії, як-от «Нафтогаз», звертаються до іноземних судів. Так, у Франції вдалося отримати дозвіл на примусове стягнення $5 млрд компенсації за активи в Криму. Але навіть такі справи тягнуться роками — процес з «Нафтогазом» триває з 2016 року.