Новообраний президент США Джо Байден планує кардинально змінити американську політику після республіканського вектора Дональда Трампа.
Зокрема, Байден збирається скасувати заборону на в'їзд для громадян певних країн. Також президент має намір приєднати США до Паризької кліматичної угоди. Крім того, планується відновити відносини з демократичними союзниками в НАТО.
Внутрішня політика Байдена
Боротьба з коронавірусом
З огляду на пандемію коронавірусу у світі, основним вектором для Байдена, звісно, буде боротьба з коронавірусом у країні. Зокрема, планується ввести обов'язковий масковий режим. Крім того, уряд США планує вакцинувати 100 млн осіб хоча б однією вакциною. Також Байден пообіцяв налагодити відносини з ВООЗ.
Економічна політика
Новообраний президент збирається виділити $1,9 трлн на відновлення економіки після пандемії. Також Байден заявив, що скасує зниження податків для компаній, яке ввів Трамп. Зростуть і податки для американських підприємств на іноземний прибуток.
Міграційна політика
Байден планує скасувати обмеження на в'їзд громадян Ірану, Лівії, Сомалі, Сирії, Ємену, Венесуели та Північної Кореї. Крім того, планується внести законопроєкт, який визначить шлях до отримання громадянства для понад 11 млн мігрантів без документів. Також буде створено робочу групу для возз'єднання приблизно 545 дітей-мігрантів із батьками.
Водночас Байден планує розв'язати проблеми расової нерівності в США та підтримати ЛГБТ-спільноту.
Політика Байдена щодо України
Важливим питанням залишається й політика Байдена щодо України. Однак оптимізму додає той факт, що новообраний президент США доволі прихильно ставиться до України й знайомий із її проблемами більше, ніж Трамп.
Військова підтримка від США
Під час своєї передвиборчої кампанії Байден прямо обіцяв, що Україна отримуватиме від США економічну та військову допомогу.
Максимум підтримки, яку хоче отримати Україна від США, — це багатоцільові винищувачі F-16, якими можна було б замінити МіГ-29 і Су-27.
Також українська влада розмірковувала над можливістю закупівлі американських систем протиповітряної оборони Patriot. Однак така зброя — надто дороге задоволення, тому всі сподівання влади на рішення адміністрації Байдена.
Відносини з НАТО
Трамп відверто скептично ставився до Північноатлантичного альянсу й неодноразово звинувачував партнерів у небажанні витрачатися на оборону. Однак Байден, найімовірніше, буде налаштований щодо НАТО більш оптимістично.
Очікується, що в такій ситуації збережеться важливий для України пункт про політику відкритих дверей.
Відносини з Росією
За кадровими призначеннями видно, що Байден обирає спеціалістів, які довго займалися Росією. Ба більше, вони займалися цією темою ще тоді, коли Путін тільки-но йшов до влади, зазначив експерт-дослідник Північної Америки та Британських островів Ради зовнішньої політики «Українська призма» Олександр Краєв.
Новим держсекретарем, найімовірніше, стане Ентоні Блінкен, який нещодавно писав, що настав час озброювати Україну.