Ахметов у FinCEN Files: «злочинний синдикат», «притулок для мафіозі» та $2 млрд через Британію

Олігарх Рінат Ахметов. Фото: УНІАН

Олігарх Рінат Ахметов. Фото: УНІАН

Міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів ICIJ продовжує публікацію даних із секретного досьє Управління з протидії фінансовим злочинам (FinCEN), яке входить до структури Мінфіну США. Файли досьє аналізували майже 400 журналістів із 88 країн.

У жовтні 2014 року британський банк Barclays надіслав до FinCEN звіт про підозрілу діяльність, у якому документально зафіксував рух грошей у та з компаній олігарха Ріната Ахметова за попередні п'ять років.

Згідно з документом, у вересні 1999 року у звіті Міністерства внутрішніх справ України Ахметова було названо лідером організованого злочинного синдикату. ICIJ вивчив також звіт Міністерства внутрішніх справ за 2005 рік, у якому міститься таке саме твердження.

Telegram Logo

Barclays зазначив, що в дипломатичній телеграмі США 2006 року згадується Партія регіонів — політична партія, яку Ахметов колись очолював і надалі фінансує — як «притулок для бандитів і олігархів».

«Ці побоювання не завадили банку переказувати гроші для промислових і фінансових холдингових компаній Ахметова», – йдеться в розслідуванні.

Google News Logo Підписуйтесь на нас в Google News!

Водночас у письмовій заяві System Capital Management Ахметова стверджує, що звіт Міністерства внутрішніх справ «був повністю й публічно продемонстрований як шахрайство та підробка».

Посольство США та інші урядові агентства США у Вашингтоні, округ Колумбія, провели перевірку, під час якої з'ясувалося, що немає нічого, що вказувало б на те, що «людям буде складно мати справу з Ахметовим».

Пізніше у звіті про підозрілу діяльність за жовтень 2014 року швейцарська філія Barclays повідомила про блокування рахунків пов'язаних компаній System Capital і System Family Management Ltd. Ахметова. Тоді банк заявив, що припиняє відносини з обома сторонами. Однак рахунки залишилися відкритими й активними.

У лютому 2015 року SAR Barclays New York заявив, що на тлі нинішнього економічного й політичного клімату в Україні та Росії банк «зберігає побоювання», що кошти, які були переказані компаніями Ахметова, «можуть містити незаконні доходи».

У відповідь на це компанія Ахметова заявила, що «ані Ахметов, ані СКМ ніколи не звинувачувалися й не засуджувалися за злочини будь-якого роду жодним правоохоронним органом США, України або будь-якої іншої юрисдикції». А коли компанія встановила банківські відносини з Barclays 2007 року, СКМ і Ахметов пройшли комплексну юридичну експертизу і процедуру «Знай свого клієнта» відповідно до законодавства Великої Британії та Швейцарії.

«Упродовж цих восьмирічних банківських відносин Barclays не підіймав жодних питань і не висловлював побоювань щодо джерела коштів», – повідомили в СКМ.

Проте попри занепокоєння мало що змінилося. У червні та липні 2015 року компанія System Family Management відправила та отримала майже $9 млн у вигляді електронних переказів через Barclays Switzerland. Тоді Barclays New York вирішив перекрити приплив грошей.

Наприкінці липня 2015 року Ахметов і деякі його компанії – System Family Management, System Capital Management і гірничодобувна компанія Metinvest International SA — потрапили під дію так званого «фільтру відхилення платежів», запровадженого Barclays.

Загалом, згідно з повідомленнями про підозрілу діяльність, компанії Ахметова в період із 2009 до 2016 року здійснили через Barclays грошові перекази на суму майже $2 млрд.

У листі від 11 травня 2015 року Barclays поінформував СКМ про те, що банк «вирішив припинити всі відносини, пов'язані з українськими клієнтами, і не згадав жодних питань щодо банківської діяльності Ахметова або СКМ», – повідомили в компанії.

Контекст. Раніше в FinCEN описали, як Коломойський, Клюєв і Фірташ відмивали гроші через світові банки.

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини