Facebook Pixel

Цей день в історії: 6 січня росія вперше заявила, що «їхтамнєт»

Цей день в історії: 6 січня росія вперше заявила, що «їхтамнєт». День народження Василя Стуса

Цей день в історії: 6 січня росія вперше заявила, що «їхтамнєт». День народження Василя Стуса

6 січня більшість християнських країн відзначають свято Хрещення, яке також називають Богоявленням, Святом трьох королів, Дванадцятою ніччю, в Україні – Водохреще, в Італії – Бефана, в Ірландії – Nollaig na mBan, в Ісландії – Þrettándinn. Частина східних церков і Вірменська апостольська церква святкують Різдво, причому вірмени одночасно святкують і Богоявлення.

The Page нагадує, які історичні події відбулись 6 січня в Україні та світі.

У 1066 році, після смерті Едуарда Сповідника, королівська рада оголосила новим королем Англії Гарольда Годвінсона. Коронація, яка відбулася того ж дня, спричинила кризу престолонаслідування, яка зрештою призвела до норманського завоювання Англії.

У 1681-му було вперше описано матч з боксу: нібито побилися дворецький і м'ясник герцога Альбемарльського у Англії.

У 1709 році полки шведського короля Карла ХІІ та гетьмана України Івана Мазепи почали штурм Веприка, містечка неподалік Гадяча на Полтавщині.

У 1838-му – у місті Моррістаун (штат Нью-Джерсі) в майстернях чавуноливарного заводу Спідуелла Альфред Вейл і Семюел Морзе продемонстрували свій перший телеграф і систему з використанням крапок і тире, попередника азбуки Морзе.

6 січня 1846 року в Переяславі, у маєтку Андрія Козачковського, лікаря та свого доброго приятеля, важко хворий на двостороннє запалення легень Тарас Шевченко написав «Заповіт» – один з найвідоміших програмних творів.

Заповіт Шевченка, читає Богдан Ступка – відео

У 1847 році Семюел Кольт отримав перший урядовий контракт на постачання своїх пістолетів-револьверів.

У 1907-му Марія Монтессорі відкрила свою першу школу та дитячий садок для дітей робітничого класу в Римі. Відтоді педагогічна система Монтессорі, яка полягає у вільному розвитку дітей, широко поширилася у світі.

Quote6 січня 1919 року Раднарком Росії надіслав ноту уряду УНР у відповідь на заяву про військову агресію Радянської Росії проти УНР: «Радянська Росія не воює проти УНР, і російських військ (Червоної армії) в Україні немає».

У 1929-му король Сербії, Хорватії і Словенії Александр I Карагеоргієвич скасував конституцію країни і встановив так звану диктатуру 6 січня.

У 1939 році німецькі фізики Отто Ган і Фріц Штрассман повідомили про відкриття способу ділення ядер урану під дією нейтронів. У 1944-му Ган отримав Нобелівську премію з хімії за це відкриття.

У 1974-му через нафтову кризу, що спалахнула за рік до того, Сполучені Штати майже на чотири місяці раніше ввели літній час.

Як у Грузії комуніст, військовий і злодій в законі усунули від влади дисидента

У 1992 році президент Грузії, колишній дисидент і політв'язень Звіад Гамсахурдія втік з країни внаслідок державного військового перевороту. Запеклі бої тривали в Тбілісі понад два тижні, загинули сотні людей, в центрі столиці було зруйновано багато будівель. Гамсахурдія і його уряд шукали притулку у Азербайджані, але тут їм відмовили. На короткий період втікача прийняла Вірменія, потім Гамсахурдія перебрався до Чечні і Джохара Дудаєва. У Грузії влада перейшла до військової ради політика і злодія в законі Джаби Іоселіані (лідера воєнізованого угруповання «Мхедріоні»), військового Тенгіза Кітовані та комуніста Тенгіза Сігуа.

У 2015-му Литва заборонила мовлення російських державних телеканалів «РТР Планета», «РенТВ» та «НТВ-Мир» за брехню в ефірі про події в Україні.

На Різдво 2019 року Православна церква України отримала Томос про автокефалію.

6 січня 2021 року прихильники президента США Дональда Трампа, який програв вибори, взяли Капітолій штурмом, щоб зірвати сертифікацію президентських виборів 2020 року, що призвело до п’ятьох смертей і евакуації Конгресу США.

Сьогодні – день народження Василя Стуса, українського поета, правозахисника, дисидента (1938).

Василь Стус, «Я так і не збагнув» – пісня гурту «Франк». Відео

Подякувати 🎉