Цей день в історії: 3 лютого 1637 року луснула перша економічна бульбашка – до чого тут тюльпани. Картина Яна Брейгеля Молодшого — Wikipedia
3 лютого у В’єтнамі відзначають День створення компартії, у Фінляндії – День архітектури, в Мозамбіку – День героїв, у Таїланді – День ветеранів, в Сан-Томе і Прінсіпі – День полеглих, у США – День чотирьох капеланів, а в Японії – Сецубун, або день напередодні весни.
The Page нагадує, які історичні події відбулись 3 лютого в Україні та світі.
У 1509 році португальська ескадра Франсішку де Алмейди у битві при Діу перемогла об'єданий флот Османської імперії, Венеціанської республіки, індійського Султанату Гуджараті, Єгипетського султанату мамелюків-бурджитів і Калькутського заморіну. Таким чином Португалія закріпилася на заході Індійського півострова і отримала контроль над всіма ключовими портами в Індійському океані.
Португальці побудували в Діу фортецю. Фото: Wikipedia
Як спекуляції на тюльпанах провокували першу економічну бульбашку
У 1637 році в Нідерландах спалахнула тюльпаноманія. Кількість продавців тюльпанів перевищила кількість покупців, через що розпочалася біржова паніка і всього за одну ніч тисячі голландців були розорені. Контрактні ціни на свіжі цибулини тюльпана досягли надзвичайно високих рівнів (у 10+ разів більших за річний дохід кваліфікованого робітника), а потім раптово обвалились. Економічні історики називають тюльпаноманію першою зафіксованою спекулятивною (чи економічною) бульбашкою. Свідки розповідали про випадки, коли 12 акрів (5 га) землі пропонували в обмін за цибулину тюльпана Semper Augustus.
Великий Ян Брейгель Молодший зобразив спекулянтів тюльпанами як безмозких мавп у тогочасному одязі вищого класу. Одна з мавп мочиться на раніше цінні рослини, інші стоять у суді боржників, а одну відносять у могилу. Джерело: Wikipedia
335 років тому, 3 лютого 1690 року, в британській колонії Массачусетс вперше в Америці увійшли в обіг паперові гроші. Їх використовували для оплати солдатів-найманців у війні з Квебеком
У 1913-му набула чинності Шістнадцята поправка до Конституції США, за якою Конгрес отримав право встановлювати федеральні податки на доходи. Саме цю поправку, здається, намагається скасувати Дональд Трамп, який вважає час до її запровадження золотим віком економіки США.
У 1918-му в Сан-Франциско відкрився тунель Твін Пікс – найдовший трамвайний тунель у світі довжиною 3630 м.
У 1921-му у південному польському місті Тарнів почала роботу «Рада республіки» – тимчасовий український уряд у вигнанні.
У 1929 році у Відні завершився Перший конгрес Українських націоналістів. Була створена Організація українських націоналістів (ОУН), головою проводу обраний Євген Коновалець.
У 1932-му відділ нацменшин виконкому Сибірського краю вирішив перевести на українську мову низовий апарат восьми районів – Павлоградського, Полтавського, Славгородського, Ординського, Ключевського, Карасуського, Знаменського і Черлацького.
У 1933 році Гітлер заявив про експансію політики Lebensraum (так званий «Життєвий простір») на всю Східну Європу. Цю політику фюрер назвав кінцевими геополітичними цілями нацистської зовнішньої політики. «Лебенсраум» означав германізацію і великомасштабну депортацію «расово небажаного» населення, його повне психологічне і збройне підкорення, абсолютну економічну експлуатацію.
Чому 3 лютого в США відзначають День чотирьох капеланів
У 1943 році американський військовий корабель Dorchester затонув у масштабній кораблетрощі. Він рушив з Нью-Йорка до Гренландії з 902 людьми на борту. На світанку 3 лютого корабель був торпедований німецьким підводним човном U-223 поблизу острова Ньюфаундленд у Північній Атлантиці. Чотири військові капелани врятували 230 моряків: спочатку вони допомагали військовим сідати в рятувальні човни, а коли закінчилися всі рятувальні жилети, віддали свої – і загинули.
Капелани були випускниками Школи військових капеланів у Гарварді і готувалися відбути в Європу. Всі чотири загинули: священник-методист Джордж Л. Фокс, рабин-реформатор Олександр Д. Гуд, католицький священик пастор Джон П. Вашингтон і служитель Реформістської церкви Кларк В. Полінг. Посмертно їх нагородили Хрестом за заслуги та Пурпурним серцем, а 3 лютого відзначають як День чотирьох капеланів у пам’ять про їхню самовідданість.
Самовідданість чотирьох капеланів, які врятували інших бійців, увійшла до історії
У 1956 році Міністерство культури УРСР вилучило з фондів музеїв України експонати і документи, які, на думку комуністичних ідеологів, відображали діяльність різних «антирадянських контрреволюційних організацій, портрети окремих буржуазно-націоналістичних діячів дореволюційної Росії, панської Польщі, Австро-Угорщини» тощо.
У 1958-му був заснований Економічний Союз Бенілюкс, який став випробувальним полігоном для появи Європейського економічного співтовариства, а пізніше – Європейського Союзу. Свої економіки спробували об’єднати Бельгія, Нідерланди і Люксембург.
У 1966-му радянський космічний корабель «Луна-9» першим в історії здійснив м’яку посадку на Місяць і першим зробив знімки з поверхні Місяця.
У 1981 році Гро Харлем Брундтланд очолила уряд Норвегії, ставши першою у світі жінкою – прем'єр-міністром.
У 1984-му доктор Джон Бастер і дослідницька група медичного центру Harbor-UCLA у США оголосили, що перша в історії пересадка ембріона від однієї жінки до іншої завершилась народженням живого здорового немовляти.
У 2009 році закінчився процес «Румунія проти України» у Міжнародному суді в Гаазі щодо статусу українського острова Зміїний та шельфу в Північно-Західному Чорномор'ї. Зміїний визнано саме островом, як на тому наполягала Україна, а не скелею, як доводили румуни. Водночас переважну частину спірної виключної економічної зони навколо острова отримала Румунія.
У 2021-му Зеленський надав чинності рішенню РНБО про персональні економічні санкції проти нардепа від ОПЗЖ Тараса Козака, про блокування проросійських пропагандистських телеканалів 112, ZIK та Newsone.