Цей день в історії: 29 жовтня сталася найзухваліша крадіжка дорогоцінностей

Цей день в історії: 29 жовтня 1964 року сталось найзухваліша крадіжка дорогоцінностей. На фото — «Зірка Індії», найбільший відомий сапфір

29 жовтня у світі відзначають Міжнародний день інтернету, Всесвітній день запобігання інсульту, Міжнародний день псоріазу, День відлюдника, у Туреччині – День проголошення республіки, в Камбоджі – День коронації, в США – День котів і День вівсянки, а в Україні – День військового фінансиста ЗСУ.

The Page нагадує, які історичні події відбулися 29 вересня в Україні та світі.

95 років тому, у вівторок 29 жовтня 1929 року, Нью-Йоркська фондова біржа зазнала остаточного краху (який почався у попередній четвер). «Чорний вівторок» поклав край Великому бичачому ринку 1920-х років і розпочав Велику депресію.

У 1956-му почалася Суецька криза. Ізраїльські війська зайняли Синайський півострів і відкинули єгипетські війська назад до Суецького каналу.

Як непрацюючі акумулятори сприяли викраденню «Зірки Індії»

60 років тому, 29 жовтня 1964 року, сталося найбільше викрадення коштовностей в історії. З Американського музею природної історії в Нью-Йорку викрали 24 дорогоцінних камені. Найвідоміші з них – сапфір «Зірка Індії» (563-каратний камінь розміром з м'яч для гольфу рідкісного молочного cіро-блакитного кольору, із зірками по обидва боки), сапфір «Опівнічна зірка» (темно-фіолетовий, майже чорний камінь на 117 каратів), «Зірковий рубін Делонга» (орхідеєво-червоний, 100 каратів) та «Орлиний діамант» (16 каратів).

Злодії перелізли через огорожу у двір, піднялися пожежною драбиною до четвертого поверху Залу дорогоцінних каменів і мінералів Дж. П. Моргана і потрапили всередину крізь відкриті вікна. За допомогою склоріза і малярного скотчу вони вирізали вітрини і зібрали камінчики, а потім так саме драбиною спустилися на вулицю та спіймали окремі таксі.

Директор музею Джеймс Олівер визнав, що в залі з дорогоцінностями була «погана» безпека. Інші офіційні особи уточнили: батареї охоронної сигналізації у вітрині були розряджені місяці тому. За версією SmitsonianMag, верхні частини всіх 19 вікон залу на ніч були залишені відкритими на два дюйми для вентиляції, і жодне не мало охоронної сигналізації.

Викрадене каміння оцінили у понад $400 тис. ($4,1 млн у сучасних цінах) – хоча насправді вони не мають ціни завдяки унікальності. Сумно, але через велику вартість страховки жоден з камінців не був застрахований.

Влада вважала, що викрадачами були аматори – вони взяли великі, кольорові та відомі камені, проігнорувавши прозорі, яких набагато простіше позбутися. Проте була і версія, що злодії планували переправити найбільші дорогоцінні камені на Далекий Схід для продажу багатим колекціонерам.

За два дні поліція з'ясувала, що у готелі неподалік музею гуде вечірка, хазяї якої «витрачають гроші як скажені». При обшуку номера детективи знайшли марихуану, план поверху Музею природної історії та книги про дорогоцінні камені – і затримали одного зі злодіїв, Роджера Кларка. Ще двох – дайвера Аллана Куна і скрипаля Джека Роланда Мерфі («Мерфа Серфа») – заарештували вже вдома у Флориді.

«Для нас у цьому не було нічого складного. Ми просто заскочили туди і забрали речі», – пояснював потім Мерфі.

Проте камінців при них вже не було. Лише за пару місяців, у січні 1965 року, Кун в обмін на послаблення звинувачень привів поліцію до камери схову на автостанції у Маямі, де у скриньці лежали «Зірка Індії», «Опівнічна зірка» і частина інших викрадених каменів.

«Рубіна Делонга»у камері схову не було. Тільки через декілька місяців невідомий власник через переговірників погодився продати його за $25 тис. ($250 тис. у сучасних цінах). Джон Макартур, флоридський мільйонер-страхувальник, який і сплатив викуп, спеціально приїхав подивитися на те, як рубін забрали з телефонної будки у Палм-БІч. Цікаво, що згодом одного з переговірників, Діка Пірсона, затримали під час пограбування ювелірного магазину в іншому штаті – з купюрами, серійні номери яких збігалися з викупом. Пірсон був засуджений до 10 років ув'язнення.

«Орлиний діамант» так і не знайшли; вважається, що його розпиляли на менші камені. Взагалі невідома доля 14 з 24 вкрадених коштовностей.

У квітні 1965 року Аллан Кун, Джек Мерфі та Роджер Кларк визнали себе винними в пограбуванні музею і були засуджені до 3 років ув’язнення.

Ще за пару років Мерфі та Куна заарештували за серію крадіжок ювелірних виробів у Лос-Анджелесі, але до суду не дійшло. У 1968-му Мерфі був звинувачений у збройному нападі на світську левицю в Маямі, у 1969 – за вбивство двох фінансистів у Каліфорнії. У підсумку він отримав два довічних плюс 20 років – але вийшов по УДЗ у 1986-му.

Викрадачі в суді за пограбування Музею природної історії в Нью-Йорку: Джек Роланд Мерфі (Мерф Серф) і Аллан Кун (праворуч)


Читати на The Page