16 вересня у світі відзначають Міжнародний день охорони озонового шару, День працюючих батьків, в Малайзії – День Малайзії і День збройних сил, в Мексиці – День незалежності, або День дзвонів Долорес, в і Папуа Новій Гвінеї – День незалежності, а в Лівії – День мучеників.
нагадує, які історичні події відбулися 16 вересня в Україні та світі.
У 1651 році у Білій Церкві козаки, незадоволені умовами перемир'я з Річчю Посполитою, підняли повстання.
У 1658-му гетьман України Іван Виговський уклав із Річчю Посполитою Гадяцький договір, за яким Гетьманщина входила до складу Речі Посполитої під назвою «Великого князівства Руського» як третій рівноправний член двосторонньої унії Польщі і Великого князівства Литовського.
Як у 1810-му зі дзвонів Долорес почалася незалежність Мексики
У 1810 році священик Мігель Ідальго-і-Костілья у місті Долорес-Ідальго в Мексиці з балкона міської ратуші звернувся до мешканців із закликом до визвольної боротьби і вдарив у дзвони. Саме так, за легендою, почалася визвольна боротьба Мексики за незалежність від Іспанії.
Відтоді президент Мексики щороку відтворює «Дзвони Долорес» з балкона Національного палацу в Мехіко, дзвонячи у той самий дзвін. Як завжди, цього року ввечері напередодні дня незалежності (о 8:00 ранку за Києвом) президент Андрес Мануель Лопес Обрадор у супроводі першої леді вийшов на балкон Національного палацу з державним прапором Мексики. Він закінчив промову потрійним вигуком «Viva la Mexico!» та вдарив у дзвони. Мексиканці привітали голову держави з площі перед палацом.
Як Мексика святкує День незалежності «Дзвоном Долорес» у 2024-му – відео
У 1859-му британський дослідник Девід Лівінгстон відкрив озеро Ньяса у Африці.
У 1908-му в США була заснована компанія General Motors.
110 років тому, 16 вересня 1914 року, 2500 січових стрільців українського добровольчого легіону у складі австро-угорської армії присягнули на вірність боротьбі за визволення України.
У 1930-му польський уряд розпочав проведення так званої пацифікації (насильницького умиротворення) українців у Східній Галичині.
45 років тому, у 1979 році, на східному крилі шахти «Юнком» (Юнокомунарівськ, сьогодні – Бунге, Єнакієвська міська громада, Донецька область), на об'єкті «Кліваж» здійснено підземний ядерний вибух.
У 1987-му в Монреалі був підписаний так званий Монреальський протокол про захист озонового шару Землі.
Хто замовив вбивство Георгія Гонгадзе
16 вересня 2000 року близько 22:30 вечора Георгій Гонгадзе, український журналіст та засновник «Української правди», вийшов із квартири Олени Притули, головної редакторки видання. З того моменту його ніхто не бачив. Коли Гонгадзе не повернувся додому, до дружини Мирослави і дітей, колеги забили на сполох і почали обзвони друзів, знайомих, лікарень та міліції.
2 листопада в лісі під Таращею знайшли безголове тіло, в якому опознали Георгія. За версією слідства, вбили Гонгадзе наступного дня після викрадення, 17 вересня 2000 року.
Розслідування вбивства Гонгадзе затягували керівництво МВС та СБУ. Досі половина матеріалів у справі Гонгадзе засекречена. Замовником вбивства журналіста називають експрезидента України Леоніда Кучму.
За кілька тижнів по тому в Україні вибухнув касетний скандал навколо «плівок Мельниченка». Охоронець Кучми Микола Мельниченко передав лідеру Соцпартії Олександру Морозу плівки, записані ним в кабінеті президента. На них Кучма, глава Адміністрації Президента Володимир Литвин, міністр внутрішніх справ Юрій Кравченко та керівник СБУ Леонид Деркач обговорювали Гонгадзе та вирішували, як його нейтралізувати. Організатором та виконавцем вбивства у 2013-му суд визнав Олексія Пукача, генерал-лейтенанта міліції.
Через два роки після зникнення Гонгадзе, 16 вересня 2002 року, в Україні почалась активна фаза всеукраїнської акції громадянської непокори «Повстань, Україно!»