Цей день в історії. 1 травня римський імператор проміняв владу на городину

Цей день в історії. 1 травня римський імператор проміняв владу на городину

1 травня у світі відзначають Міжнародний день праці, День глобальної любові та Міжнародний день таємного садіння соняшника, а у Франції – День конвалії.

The Page нагадує, які історичні події відбулися 1 травня в Україні та світі.

Як римський імператор Діоклетіан проміняв владу на городину

У 305 році римський імператор Діоклетіан після 20-річного правління імперією добровільно склав із себе імператорські повноваження, ставши першим римським імператором, який сам зрікся своєї посади. Решту життя він провів на батьківщині в Іллірії, на острові Спліт в Адріатичному морі, доглядаючи за овочевими городами.

Коли його покликали повернутись в Рим до влади, Діоклетіан відмовився: «Якби ви показали імператору капусту, яку я посадив своїми руками, він точно не наважився б запропонувати мені замінити спокій і щастя цього місця бурями невгамовної жадібності».

Палац Діоклетіана є історичним центром та головною туристичною пам'яткою сучасного Спліту.

У 1169-му норманські найманці висадились у затоці Банноу в Ленстері, почавши норманське вторгнення в Ірландію.

У 1753-му шведський біолог Карл Лінней опублікував роботу Species Plantarum (»Види рослин»), яка дала початок сучасній ботанічній номенклатурі.

1 травня 1840 року у Великій Британії з'явилася в продажу перша у світі поштова марка — «Чорний пенні»

1 травня 1886 року в Чикаго та інших промислових містах Сполучених Штатів робітники вийшли на масові демонстрації з вимогами встановити 8-годинний робочий день. 4 травня на мітингу протесту на Геймаркет-сквер в Чикаго невідомий кинув динамітну шашку в поліцейських, які намагалися розігнати мітинг. Від вибуху бомби та наступної стрілянини у відповідь загинули 7 поліцейських і щонайменше 4 цивільних; десятки інших були поранені. Організатори мітингу були заарештовані і засуджені. У липні 1889 року на Паризькому конгресі 2-го Інтернаціоналу 1 травня в пам'ять про ці події проголошено Міжнародним днем солідарності трудящих.

У 1943-му нацисти вчинили масове вбивство 9000 євреїв з гетто в місті Броди на Львівщині.

В ніч на 1 травня 1966 року студент Георгій Москаленко і робітник Віктор Кукса встановили на даху головного корпусу Київського інституту народного господарства (сьогодні — КНЕУ) український національний прапор.

У 2004-му до Європейського Союзу вступили Кіпр, Чехія, Естонія, Угорщина, Латвія, Литва, Мальта, Польща, Словаччина та Словенія.

15 років тому, 1 травня 2009 року, у Швеції були легалізовані одностатеві шлюби.

Читати на The Page

AGRO UKRAINE SUMMIT 2025: оголошено перших 60 спікерів!

інформаційна підтримка