Найдорожча втрата на «Титаніку» – не золото: біолог розкрив, який вантаж коштував понад $2 млн

Найдорожча втрата на «Титаніку» – не золото: біолог розкрив, який вантаж коштував понад $2 млн. Ілюстрація — stringsmagazine.com

Через понад 110 років після катастрофи «Титаніка» з’явилися нові подробиці про найбільш цінний вантаж, що потонув разом із легендарним лайнером. Виявилося, що найдорожчим пакунком на судні були не коштовності чи антикваріат, а пташине пір’я, пише Forbes.

Біолог і дослідник Скотт Треверс розповідає, що на «Титаніку» було понад 40 ящиків екзотичних пір’їн, застрахованих на понад $2 млн за сучасним курсом. Пір'я було призначене для модних майстерень у Нью-Йорку. Вони мали забезпечити попит на розкішні жіночі капелюхи – хіт початку ХХ століття.

Як мода призвела до знищення птахів

На рубежі століть Нью-Йорк став столицею капелюшної моди. Серед аристократок та багатих пані набуло популярності носити оздоблені пір’ям капелюхи. У хід ішло все: від окремих пір’їн до цілих пташиних тіл.

І саме через це почалося масове винищення екзотичних птахів. Їх найчастіше вбивали під час гніздування, коли пір’я мало найпривабливіший вигляд. Попит був неймовірно великим, і пір’я стало товаром на вагу золота.

Птахи — жертви модного бізнесу

Серед постраждалих видів є каролінський папуга, що був єдиним ендеміком з родини папуг у США. Через полювання заради пір’я цей яскравий птах повністю зник з природи, і в 1939 році його офіційно визнали вимерлим.

Пір'я каролінського папуги було привабливим для модних капелюхів.

У підсумку люди, стурбовані масовим знищенням птахів, почали активно виступати за захист природи. В США виникло Товариство Одюбона – один із перших природоохоронних рухів. У 1918 році було прийнято закон «Про договір щодо перелітних птахів», який заборонив полювання на багато видів пернатих.

Пір’я в історії з дна океану

На «Титаніку» було втрачено золото, антикварні картини, роялі та навіть розкішний автомобіль:

  • Картина «Черкеска у ванні» Меррі-Жозефа Блонделя. Велика неокласична картина маслом, оцінена у значну суму: Її власник, Моріц Хокан Бйорнстрем-Стеффанссон, який вижив на «Титаніку», подав заяву на компенсацію у розмірі $100 тис. після прибуття до Нью-Йорка – близько $2 млн за сьогоднішнім курсом.
  • Коштовне видання «Рубайят» персидського поета Омара Хайяма. Розкішна рідкісна книга, що вартувала невеликий статок на момент її втрати.
  • 5 роялів Steinway. Високоякісні роялі, що втілювали найкращу майстерність свого часу, були втрачені під час затоплення.
  • Renault Type CB Coupe De Ville 1912 року. Розкішний автомобіль, що належав мільйонеру та пасажиру першого класу Вільяму Картеру, був серед цінних речей, що постраждали внаслідок катастрофи.
  • Перші видання Френсіса Бекона – відомого британського художника та філософа – були серед втрачених скарбів.
  • Порцеляна. Велика колекція вишуканої порцеляни, включаючи декоративні вази та посуд.
  • Опіум – у вантажному трюмі «Титаніка» перевозилася значна кількість порошку.

Проте саме пташине пір’я стало, ймовірно, найдорожчим і символічно найтрагічнішим вантажем. Це історія не лише про цінності, що опинилися на морському дні, а й нагадування про те, як мода може знищити цілий вид.

Читати на The Page