Міністерство цифрової трансформації щомісяця звітує про прогрес у покритті країни мобільним зв'язком. Закон «Про електронні комунікації» (чекає на підпис президента) звів інтернет до якості універсальної послуги, що гарантується державою. Мобільні оператори будують 4G-мережі та рапортують про збільшення споживання мобільних гігабайтів. Сільські та районні школи отримують доступ до інтернету, нове обладнання від міжнародних донорів. «Укрпошта» запускає мобільні відділення, щоб возити в регіони замовлення з «Розетки» або «Ікєї»...
... десь у далекому українському селі жителі збирають підписи за те, щоб прибрати «проклятий випромінювач».
Звучить як дурний жарт, але для України це цілком об'єктивна реальність.
За даними компанії Ericsson, 40% українців надають перевагу ультрасучасній техніці, купівлі нових пристроїв і підключенню до нових сервісів відразу ж після їхньої появи (дані 2014 року, відтоді подібних досліджень не проводили, але цифра навряд чи стала менше,. — Прим. ред.).
Незважаючи на це, рівень технічної безграмотності в нашій країні — як і раніше, високий. Навіть у містах-мільйонниках можна знайти людей, не готових «жити під одним дахом» із базовими станціями мобільних операторів. А в регіонах такі історії — на кожному кроці.
Доходить до смішного — якось «Київстару» під тиском жителів одного села довелося демонтувати вже побудовану базову станцію. Оператор отримав кілька мільйонів гривень збитків, село залишилося без якісного зв'язку.
Але буквально через кілька місяців іноземний інвестор зібрався будувати в цьому селі завод. І однією з умов поставив наявність стабільного мобільного зв'язку та інтернету. І ті самі жителі, які раніше з такою люттю домагалися демонтажу базової станції, стали надсилати листи до всіх інстанцій з вимогою її повернути.
Мікрохвильовка небезпечніша за базову станцію — але вона домашня, її складно боятися
В одному з сіл Чернівецької області конфлікт навколо установки базової станції розгорівся на грунті чуток про те, що вона нібито поширює «радіаційне випромінювання». Природно, твердження сусідської бабусі Валі/Каті/Саші в цій справі виявилися куди більш вагомим аргументом, ніж технічна експертиза мобільного оператора.
Як наслідок, компанія відмовилася від запуску обладнання, але взимку в цьому селі почалася епідемія грипу і люди не могли додзвонитися до «швидкої допомоги».
І цілком закономірно стали вимагати, щоб базову станцію встановили. Мабуть, реальний грип виявився страшнішим за вигадану «радіацію». Таких випадків — сотні.
Компанія «Vodafone Україна» на повному серйозі зіткнулася з твердженням, що базові станції нібито дезорієнтують бджіл: ті забувають, де їхні будиночки, і губляться. На сесіях місцевих рад не раз абсолютно серйозно розглядалося питання винесення всіх базових станцій за межі міста — нехай віщають здалеку, але так, щоб зв'язок у місті був хороший.
Еталонним випадком радіофобії можна назвати ситуацію, коли жителі скаржаться на головні болі, бо з'явилася поблизу базова станція, пишуть до санепідемстанції та міськради.
Однак під час розгляду виявляється, що базова станція ще не підключена, на змонтованій щоглі немає обладнання, а встановлені на будинку антени — або ще порожні корпуси без електронного «серця», або банально не мають підключення до електромережі. Але голови у людей все одно болять. І такі історії є у кожного українського мобільного оператора.
Водночас люди продовжують користуватися такими побутовими приладами, як мікрохвильова піч (випромінює хвилі з потужністю 800 Вт — як 30 базових станцій мобільного зв'язку на максималці), фен, праска, електрочайник, холодильник, пральна машина.
Але ж усі вони теж випромінюють електромагнітні хвилі. Не кажучи вже про телевізори та ноутбуки.
І як людство через це досі не вимерло, ось в чому питання...
Є лише дві безкінечні речі: Всесвіт і дурість
Погано, коли радіофобія панує в умах людей, які звикли жити в минулому. Але гірше, коли вона сусідить із умами, покликаними вчити нас жити в майбутньому.
У 2017 році після поста Петра Чернишова, що тоді обіймав посаду президента «Київстар», у Facebook вибухнула справжня баталія.
«Якщо всі студенти КПІ вирішать пошукати в інтернеті прізвище ректора — зв'язок« впаде ».
Петро звинуватив керівництво провідного технічного вишу країни — Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського» — в тому, що воно забороняє українським мобільним операторам встановлювати базові станції на своїй території. Історія обговорювалася голосно і зі смаком.
Минуло три роки, але, за інформацією з анонімних джерел, — віз нині якщо й не там же, то «зрушив» не сильно далеко.
Нормального мобільного широкосмугового зв'язку в виші подекуди досі немає, а аудиторіями ходить жарт про те, що, «якщо всі студенти КПІ одномоментно вирішать пошукати в інтернеті прізвище ректора — зв'язок «впаде» в найближчих трьох районах».
Міністерство цифрової трансформації, зі свого боку, ділиться аналогічним кейсом: один із операторів хоче встановити базову станцію на будівлі Івано-Франківської міської клінічної лікарні для покриття району з поганим зв'язком, оскільки там — найвища точка на місцевості.
Але керівник управління охорони здоров'я Івано-Франківської міської ради проти, оскільки вважає, що випромінювання шкодитиме здоров'ю пацієнтів.
Незважаючи на:
- офіційний лист Міністерства цифрової трансформації, Міністерства охорони здоров'я, з зазначенням державних санітарних норм України, які в 45 разів нижче рекомендацій Міжнародної комісії з захисту від неіонізуючого випромінювання;
- позицію ВООЗ щодо відсутності шкідливого впливу на людей при дотриманні вищевказаних норм;
- позицію оператора щодо відповідності обладнання держстандартам —
управління охорони здоров'я Івано-Франківської міської ради відмовило в установці базової станції.
На жаль, мобільні оператори дійсно стикаються з побоюваннями місцевих жителів щодо негативного впливу обладнання базових станцій на здоров'я, зазначив у коментарі керівник напрямку з розвитку мобільного інтернету Мінцифри Станіслав Прибитько.
Це нормально, оскільки технології швидко розвиваються, отримують нові характеристики, а люди не завжди знають, до чого це може призвести. З метою інформування людей та для розуміння рівня випромінювання, Мінцифри спільно з Українським державним центром радіочастот виконали заміри базових станцій. Так ми переконалися, що випромінювання працюючих станцій нижче за встановлені державні санітарні норми, які, до того ж, у 45 разів нижчі за європейські.
Станіслав Прибитько
Керівник напрямку з розвитку мобільного інтернету Міністерства цифрової трансформації України
У Мінцифри обіцяють продовжувати інформувати людей про шкоду радіофобії та про те, як працює сучасне телекомобладнання. Мета — забезпечити 95% населення України якісним мобільним зв'язком стандарту 4G упродовж наступних трьох років.