Facebook Pixel

«Ми заробляли на оренді $2 млн на місяць». Директор Dream Town розповів про втрати ТРЦ через карантин

Український бізнес з кожним днем зазнає все більших збитків через кризу, яка спровокована епідемією COVID-19. Майже місяць у країні стоять порожніми заклади громадського харчування, магазини, кінотеатри, торгово-розважальні центри та інше.

The Page розпитало Романа Ємця, керуючого директора одного з найбільших торгово-розважальних центрів Києва Dream Town, про те, як карантин вплинув на роботу комплексу, про орендні ставки, звільнення працівників, а також про те, як ТРЦ збирається виходити з кризи.

  • Як карантин та криза вплинули на роботу Dream Town?

Це вплинуло на роботу Dream Town глобально, адже ми його повністю зачинили, виключення наразі становлять супермаркет «Сільпо» та аптека, яка розташована в прикасовій зоні супермаркету. Іншу частину торговельного центру взагалі повністю зачинено.

Усе це призведе до дуже великих збитків. На орендній платі ми раніше заробляли $2 млн на місяць, а зараз цих коштів глобально в житті країни немає.

Взагалі на ринку Києва середня орендна ставка становить $20-30 за квадратний метр. Аби дізнатися про втрати комплексів, подібних до нашого, просто помножте цю суму на кількість квадратних метрів торгово-розважального центру [площа Dream Town — 160 тис. кв. м. — Ред.].

  • Чи правда, що ви скасували орендарям орендну плату?

Ми могли продовжувати накопичувати борги, перекидати їх на орендарів і вимагати гроші. Це призвело б до напруження між орендарями, адже їм довелося б звільняти людей і згортати бізнес. Але зараз країна не може собі цього дозволити, тому наші акціонери вирішили поки не нараховувати орендну плату. Ми хочемо допомогти бізнесу, країні та звичайним людям, які зараз турбуються про свою роботу та збереження доходів родин.

  • Чи звільняли ви працівників?

Наразі ми зберегли всі робочі місця, відправивши співробітників у двотижневу відпустку за власний рахунок. Ми також провели доволі важкі перемовини з нашими контрагентами, а саме з охороною, клінігом та іншими. Ми згорнулися максимально.

  • Як, на вашу думку, необхідно було встановлювати карантин?

Послідовність введення карантинних заходів мала б бути іншою. Влада спочатку закрила кінотеатри, школи, хоча повинна була «сховати» людей віком від 60 років, для яких коронавірус є найбільш небезпечним. Треба було спочатку закрити кордони країни, потім область, в якій зафіксували першого хворого. А після цього можна було б просити бізнес, аби він допоміг залишити вдома людей віком від 60 років, щоб уникнути смертей.

Було дуже багато варіантів, як запровадити карантин без втрат для бізнесу, адже він існував, мав якісь доходи, платив податки та інше. А зараз у нас немає бізнесу, держава не має податків, і тільки тепер закриваються кордони країни.

  • Як ви виходитимете з кризи?

З кризи ми будемо виходити досить довго, повільно і складно. Щодо часу, то ми розраховуємо, що це відбуватиметься приблизно рік. У роботі торговельних центрів зараз той період, коли орендарі робили свої продажі з максимальною дохідністю, адже це були весняні колекції, перші продажі без знижок. Вони закрилися в той період, коли мали змогу заробити гроші для викупу, наприклад, осінньої колекції. Цей період також суттєво вплине на їхню бізнес-модель, адже вони вже закупили ту ж весняну колекцію, вона вже в країні, десь на складах або в магазинах, і вона не продається.

Якщо ми відкриємося 26 квітня, це не означає, що 27 числа все буде чудов, що ми повернемося до тих же оборотів і бізнес почне працювати. Уже тоді будуть орендарі, які не зможуть відкритися взагалі. Уже зараз, на другому-третьому тижні, хтось залишився без доходів, але якщо карантин продовжать, це буде просто катастрофа.

Подякувати 🎉