Нерухомість, авто та земля: Мінфін запропонував збирати з українців додаткові 50 млрд гривень

Автор

Хоча це навантаження не лягає прямо на звичайних українців, бізнес може перенести його на споживачів. Фото: Depositphotos

Кабмін 2 червня зареєстрував у Верховній Раді так званий ресурсний законопроєкт №5600. Документ передбачає підвищення низки податків і акцизів, передусім екологічного податку й акцизів на алкоголь. Підвищення податків прямо або побічно позначиться на українських платниках податків.

У Мінфіні заявили, що податкові ставки не переглядалися з 2019 року, а акцизні ставки — з 2017 року. Економічна ситуація потребує перегляду цих ставок. Законопроєкт, якщо його ухвалять, дасть змогу поповнювати бюджет на 50–60 млрд грн щорічно. І хоча це навантаження не лягає прямо на звичайних українців, ймовірно, бізнес перекладе додаткові податкові витрати на споживачів.

Нові податки для українців

  • Екологічний податок зросте на 5%. Винятками стануть: податок на забруднення води відходами промисловості (підвищення в 1,6 раза з 2022 року й у 8 разів — із 2029 року); податок на викиди вуглекислого газу в атмосферу об'єктами (з 10 до 30 грн/тонна); податок на розміщення малонебезпечних нетоксичних відходів гірничої промисловості (з 0,49 до 1,5 грн/тонна).
  • На 5% зросте рентна плата за користування частотним ресурсом. Рента за користування надрами не для видобутку копалин, лісовими та водними ресурсами зросте на 14,5%.
  • Зміни чекають на підхід до визначення розміру акцизу на пиво. Рахувати його пропонують за міцністю напою, а не за літражем. Відповідно, акциз на пиво в 4% об. становитиме 2,39 грн/літр, на пиво у 8% об. — 4,79 грн/літр.
  • Будуть скасовані пільги з відшкодування ПДВ для посередників, які займаються скупкою та перепродажем товарів в Україні, та пільги щодо акцизного податку для платників — постачальників електроенергії.
  • Може з'явитися ПДВ на операції Нацбанку з дорогоцінними металами.
  • Податок на доходи фізосіб (ПДФО) в разі продажу третього й подальших об'єктів нерухомості зросте з 5 до 18%. В уряді обіцяють, що цей пункт не торкнеться простих українців — лише ріелторів-юросіб.
  • Податкову базу «податку на розкіш» (податку на дорогі автомобілі) планують знизити до 200 «мінімалок», тобто до 1,12 млн грн.
  • З'явиться новий податок на землю. Його доведеться платити за незареєстровані ділянки та землі, на які раніше поширювалися пільги.

Контекст. Нещодавно Верховна Рада України ввела ПДВ на онлайн-послуги іноземних компаній, які не мають представництв в Україні. Це зобов'язує платити податки на території України великі компанії на кшталт Facebook, Netflix, Steam тощо. Водночас законопроєкт скасовує податок у 20% на розміщення іноземної реклами.

Читати на The Page