Facebook Pixel

Зміцнення гривні – тимчасовий тренд

Олег Устенко
радник президента України з економіки

Як заявив Олександр Данилюк, Україна та МВФ розпочнуть перемовини після виборів до Верховної Ради.

Що стосується МВФ, то у цих відносинах Україна має три можливих шляхи розвитку. Перший шлях – це співпрацювати з Міжнародним валютним фондом у рамках існуючої stand-by програми. Гадаю, що проект переглянуть, тому що багато зобов’язань, які взяв на себе український уряд, не були виконані. У першу чергу, була провалена антикорупційна реформа. Конституційний суд декриміналізував статтю Кримінального кодексу про «незаконне збагачення», а це нівелює всі антикорупційні заходи. Тому існує вірогідність, що програму переглянуть та змінять терміни її виконання.

Другий можливий варіант – програму stand-by закриють і відкриють нову вже після парламентських виборів, формування нової коаліції та Кабінету міністрів.

Третій імовірний варіант – це компроміс між першим та другим варіантами з паралельним покращенням інвестиційного клімату в Україні, закачкою валюти за статтями «Прямі іноземні інвестиції». Така компромісна програма повинна діяти протягом більш довготривалого періоду часу.

Якщо хтось думає, що ми зможемо підтримати макроекономічну стабільність у країні без співпраці з МВФ, то він помиляється. Так, гривня зараз зміцнилась, але це трапилось не через вплив макроекономічних чинників, а через специфічну тимчасову ситуацію у країні.

З початку року до країни зайшло більше мільярда доларів від спекулятивних інвесторів, які активно вкладаються в облігації внутрішньої державної позики.

Другий чинник, що впливає на зміцнення гривні, – це продаж валюти українськими аграріями, у яких вже тривають весняно-польові роботи. До цього обігові кошти у них зберігались у валюті. Тобто це сезонний фактор, і не варто вважати цей тренд довгостроковим.

Теперішня політика Національного банку України помилкова. Краще б банк активно викуповував валюту на ринку, для того щоб більш активно поповнювати золотовалютні резерви країни. Не потрібно забувати, що, крім пікових травневих виплат (їх майже $2 млрд), ще будуть виплати восени, і країні доведеться їх сплатити. Тому потрібно готувати додаткову подушку безпеки. Вже найближчим часом відбудеться зміна тренду. Й українці побачать на кінець року курс на рівні 30 грн\$, як то й було закладено у бюджет Міністерством фінансів України і проголосовано теперішньою Радою.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]