Україна надзвичайно багата на талановитих людей. Видатні письменники, громадські діячі, вчені, лікарі, винахідники, зробили величезний вклад у світову культуру, науку та інші сфери. Взяти хоча б для прикладу Сікорського — славетного авіаконструктора, одного з перших розробників багатомоторних літаків: він створив та підняв у повітря перший у світі гелікоптер. Чи Патона, який зробив справжній прорив у сфері металургії та технології металів.
Окремої уваги заслуговує IT-сфера — Україна має величезні здобутки та досягнення в цій галузі. Не всі знають, що Whatsapp був створений саме українцем Яном Кумом (згодом Facebook викупив цю програму аж за 16 мільярдів доларів). Не можна не згадати про такі українські продукти, як Grammarly та GitLab, які також були створені українцями і принесли неабиякі здобутки. До речі, GitLab є найдорожчим стартапом України, його капіталізація складає понад $18 млрд.
Вражаюча статистика українського ІТ
Але наша країна може пишатися не тільки поодинокими досягненнями. Є конкретна статистика: в Україні в IT-сфері працюють понад 280 тис. нетехнічних спеціалістів та понад 200 тис. інженерів-програмістів. Також дуже важливим є те, що кожного року українські університети випускають більше, ніж 16 тис. нових розробників, завдяки чому ми є однією з провідних країн у світі за рівнем освіти. І ще: у вищих навчальних закладах України навчається понад 50 тис. іноземців — і це у військовий час. До 2022 року їх кількість була набагато більшою.
Ці та інші цифри дають розуміння того, що ми можемо піднятися ще вище і є конкурентоспроможними займати гідні позиції у світі по кількості та кваліфікованості спеціалістів різних сфер. Потрібні тільки всі необхідні умови, щоб такі багаті надбання не емігрували за кордон, а залишалися всередині країни, розвиваючи та збагачуючи її.
Важливим внеском у вирішенні цього питання є Меморандум про співробітництво, укладений між IP офісом та Національною академією наук України. І це не просто договір, це дієвий інструмент, який допоможе винахідникам та діячам різних сфер розвиватися і реалізовувати свої ідеї всередині країни (через залучення інвесторів), а також здатен сприяти зміцненню економіки й підвищенню рівня ВВП в Україні в майбутньому.
Українські стартапи, що підкорюють світ зараз
Наскільки наша країна багата силою духу, мужністю та неймовірними людьми світ дізнався останнім часом. Попри важкі обставини люди продовжують жити, боротися, розвиватися і творити. Підтвердженням цього стали розробки, які українці представили у 2023 році на щорічній всесвітній ярмарці технологій SXSW в Техасі.
Давайте розглянемо їх трохи детальніше:
- Aspichi. Це платформа для віртуального переміщення. Користувач шолома має можливість переглядати аудіо та відео в режимі реального часу, переноситися на місце події. Це стало дуже актуально під час війни, ця розробка дозволяє фіксувати та максимально наочно транслювати російські злочини. Так влітку 2022 року європейські міністри змогли віртуально побачити і відчути жахіття, яке зробили російські окупанти у Бучі та Ірпені. Також ця платформа — прекрасний інструмент при психологічному відновленні та ще в багатьох інших послугах (відеобезпека, освіта, будівництво, виробництво та ін.). Згодом компанія планує вийти на міжнародний ринок.
- 3DLOOK. Це віртуальна примірочна, яка працює на основі мобільного сканування тіла. Технологія дуже проста — відкривши додаток, потрібно зробити фото — і все, можна віртуально міряти одяг. Це не просто зручно для потенційного покупця, а ще й допомагає магазинам зменшити повернення товарів і збільшити прибуток. Наразі ця компанія співпрацює з багатьма українськими та міжнародними брендами.
- Odimy. Унікальна платформа для обміну емоціями та почуттями, яка дозволяє підтримувати максимально близькі й теплі стосунки навіть на відстані. В додатку не можна листуватися, тільки ділитися жестами та дотиками, а також є можливість дізнаватися кількість пройдених кроків близької людини й навіть почути ритм її серця.
- Mriya production. Це компанія, яка створює віртуальні середовища для фотореалістичних ефектів в реальному часі. В її основі лежить технологія ігрового двигуна. Найчастіше використовується у 3D-моделюванні, в комп'ютерних іграх, ну і звичайно ж, в кіноіндустрії. Mriya production користується попитом і має постійних замовників у різних країнах.
- Esports Charts. Це велика аналітична компанія, яка створює різні сервіси для збору та аналізу даних стрімінгу та кіберспорту. Таким чином і глядачі, і організатори можуть дізнатися актуальну інформацію про будь-яку кіберспортивну подію.
Умови для розвитку фахівців
Україна завжди славилася талановитими людьми. Факти, наведені вище, ще раз це підтверджують. Але є й інший факт: дуже багато талановитих діячів, винахідників, митців виїжджають за кордон і вже там реалізують свої проєкти. Особливо актуальним це стало під час війни, коли за кордон виїхали більше ніж 6 млн українців — серед них дуже багато перспективної молоді — і частина з них ніколи не повернеться. Нажаль.
Тому наразі дуже гостро стоїть питання підтримки бізнесу. Щоб молоді амбіційні люди мали можливість і бажання реалізовувати себе і розвиватися всередині країни. А це дуже важливо. Адже нові проекти, винаходи, потужні бізнеси роблять великий вклад не тільки в культурну спадщину і національне надбання, а ще й приносять реальні гроші, піднімають економіку, дають нові робочі місця, а значить в цілому — збагачують державу.
Одним із проектів підтримки технологій та інновацій є TISC. Це міжнародна програма під егідою WIPO, яка у світі існує ще з 2009 року, а в Україні стартувала у 2018. Головний офіс TISC працює на у складі нашого ІР офісу, але ми активно продовжуємо просувати діяльність центрів технологій та інновацій у провідних університетах, галузевих інститутах тощо як в Києві, так і в цілому по регіонах України, відкриваючи чи перезапускаючи їх навіть в умовах повномасштабної війни. Й сьогодні TISC працюють, зокрема, у Києві, Харкові, Полтаві, Чернігові, Тернополі, Вінниці, Одесі, Черкасах.
Що ж може запропонувати TISC і в чому його особливість? Ключовим завданням є надання різної допомоги в заохоченні, розвитку і просуванні нових проектів. Це і доступ до баз даних, професійні консультації з різних тем, допомога в організації дистанційного навчання та проведенні конференцій і семінарів, аналітика, допомога в оформленні документів на об'єкти інтелектуальної власності та ще багато інших послуг, які направлені на підтримку інтелектуальної діяльності та інновацій.
Завдяки таким програмам і центрам ми матимемо можливість через деякий час отримати стабільнішу економіку і в цілому більш розвинену країну. Тому що талановитих людей у нас багато, потрібні лише відповідні програми та умови для реалізації їх проєктів. Україна має не просто перемогти, вона має бути світовим проривом.