Принцип «класності» ввели гравці ринку, щоби визначати цінність проєктів за цілком зрозумілими параметрами: технологія будівництва, матеріали, щільність, локація, концепція, особливості планування та інфраструктури, квартирографія, просторове планування тощо.
Які бувають класи і сегменти новобудов
Річ лише в тім, що звичні нам класи житла вже давно морально застаріли. Традиційний «економ» зараз активно ховається під житлом комфорт-класу, хоча, якщо провести детальнішу оцінку, стає зрозуміло, що з лайна кулю не зліпиш.
А комфорт буває ще й із зірочкою: коли в проєкті є ознаки бізнес-сегменту, додаткові функції та сервіси. Саме тому я пропоную виділяти не класи, а сегменти новобудов: економ, традиційний комфорт, комфорт+, бізнес, еліт.
У сегментах комфорт+ і бізнес — найсучасніші формати новобудов. Це екопроєкти з рекреаційною функцією, сервісні ЖК, багатофункціональні комплекси, місто в місті, live-work-play.
Критерії оцінювання житла
Якщо розбиратися в особливостях цих форматів і сегментів ліньки, раджу оцінювати новобудову за зрозумілою для себе шкалою:
1. Локація: доступність, комфорт, вписаність у місто.
2. Концепція: наповнення простору функціями, інфраструктура, благоустрій, мікс форматів (житло в поєднанні з комерцією різного типу).
3. Технологія будівництва, квартирографія (планувальні рішення), архітектура, дизайн місць загального користування.
4. Транспортна доступність.
5. Додаткові особливості (те, що виділяє з когорти схожих проєктів, свої фішки).
У разі оцінювання будь-якої новобудови не забудьте перевірити її юридичний бекграунд, тобто всю дозвільну документацію, а також того, хто будує. Насправді оцінювання ризиків у разі інвестицій у нерухомість — звична справа для цивілізованого світу.
Що входить в оцінювання ризиків у разі інвестицій у нерухомість
Воно передбачає оцінку портфеля, ліквідність кожного проєкту, розрахунок інвестиційної привабливості, прогноз щодо зростання вартості квадрату, якщо купуєте на етапі котловану, ризики, які закладено в ціну.
До речі, це може бути відсутність якогось дозвільного документа. Проте цим грішать зазвичай недосвідчені та маленькі гравці. До великих девелоперів прикута вся увага, їм такого не пробачать.
Важливо, щоби житловий комплекс гармонійно вписався в урбаністичний ландшафт і доповнив його, а не зруйнував. Це потрібно не лише для того, щоби вам не плювали в спину мешканці навколишньої забудови, але й для безпосереднього комфорту.
Класно, коли благоустрій території зроблено на відмінно, проте геть погано йти неосвітленою вулицею із зіпсованим дорожнім покриттям або страждати весь час від аварій на інженерних комунікаціях.