Facebook Pixel

Цифровізація відбудови: як зробити процес максимально прозорим

Олена Шуляк
Голова комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, очільниця партії «Слуга народу»

Ефективне управління, об’єднання зусиль багатьох стейкхолдерів, прозорість та підзвітність перед громадськістю та донорами — забезпечити все це можливо лише завдяки максимальній цифровізації відбудови України. Тож наразі триває робота над створенням цілої архітектури взаємопов’язаних цифрових інструментів та рішень. У сукупності вони покликані налагодити процеси на всіх рівнях відбудови — від нагального відновлення для задоволення базових потреб до обслуговування великої відбудови та забезпечення подальшого економічного розвитку громад, регіонів та всієї країни.

I рівень: швидке відновлення базової інфраструктури

Першочергова проблема, яку було важливо вирішити — це фіксування збитків та надання компенсацій громадянам для відновлення їхнього пошкодженого житла. Одним із перших запущених цифрових інструментів став Реєстр пошкодженого та знищеного майна (РПЗМ). Він запроваджений у рамках реалізації закону № 2923–IX щодо компенсації за пошкоджене та знищене майно, розробленого нашою командою.

Реєстр є офіційною базою верифікованої інформації про пошкодження внаслідок військових дій та обстрілів, який буде використаний для подання в міжнародні суди позовів проти росії для отримання репарацій та відшкодувань збитків. Наразі до РПЗМ уже внесено інформацію про понад 202 тис. об’єктів нерухомого майна, з яких 110 тис. є житловими будівлями.

Розроблюючи закон про компенсацію за пошкоджене та знищене житло, ми максимально прив’язали всі процеси до Реєстру пошкодженого та знищеного майна. Спеціально створені на базі органів місцевого самоврядування комісії, які розглядають заяви на отримання компенсацій, вносять усі отримані дані про об’єкти та їхніх власників до РПЗМ, та головне — увесь процес розгляду та прийняття рішень про компенсацію також зафіксовано в електронному реєстрі.

У рамках першого етапу програми «єВідновлення» комісії вже погодили майже 15 тис. заяв на компенсацію за придбання будматеріалів та виконання ремонтних робіт на загальну суму понад 1,2 млрд грн. Станом на сьогодні, ми можемо впевнено сказати, що процес компенсацій за житло завдяки РПЗМ відбувається саме так прозоро, як це і планувалося. Невдовзі завдяки РПЗМ продовжаться наступні етапи програми «єВідновлення» для надання компенсацій за суттєво пошкоджене та повністю знищене житло.

ІІ рівень: масштабна відбудова

Із червня цього року в тестовому режимі запрацювала система DREAM. Це система управління відбудовою, яка водночас передбачає широкі можливості для моніторингу від етапу відбору проєктів до завершення реалізації кожного з них. Саме DREAM є тим головним інструментом, який забезпечить прозорість відбудови для громадськості, донорів та експертів.

Навіть працюючи в тестовому режимі, DREAM демонструє перші результати. Там уже формується національний банк ідей — наразі це понад 6 тис. проєктів, внесених представниками громад, регіонів, центральних органів влади. Саме через DREAM здійснювалося подання проєктів для фінансування з Фонду ліквідації наслідків збройної агресії. 310 проєктів, поданих ОМС, отримали фінансування — це школи, лікарні, багатоквартирні будинки, житлово-комунальна інфраструктура в постраждалих громадах по всій країні.

Функціональність DREAM постійно оновлюється і створює більше можливостей для управління проєктами відновлення та моніторингу за ними. Повноцінно система запрацює в березні 2024 і саме тоді стане можливим запустити відбудову на повну.

DREAM переводить у цифровий формат усі необхідні управлінські інструменти. Для ініціаторів проєктів (громад, регіонів) тут є можливості фіксації збитків та підрахунку потреб, планування та проведення громадських слухань, розвитку проєкту, пошуку отримання фінансування, проведення закупівель (через інтегровану з DREAM систему Prozorro), імплементації проєкту, ведення та подання звітності по ньому.

Уже невдовзі в DREAM запрацює прототип персонального кабінету донора та відповідного модуля аналітики. У єдиній системі знаходяться сотні великих та малих донорів — від країн до фінансових організацій. Донори зможуть моніторити увесь цикл реалізації проєкту. Система допоможе уникнути дублювання фінансування та водночас зробить зручним співфінансування проєкту з різних джерел.

Розроблюється методологія пріоритезації проєктів, яка буде інтегрована у DREAM та надавати донорам інструменти для відбору пріоритетних проєктів. Також передбачені інвестиційні профайли громад. У тестовому режимі розпочне роботу «єдине вікно» інформування громад та організацій про можливості фінансування, бюджетні, кредитні програми, гранти тощо.

Також у DREAM передбачений модуль електронної демократії. Звичайні громадяни зможуть брати участь у розробці планів відновлення та проєктних ідей. Система надасть допоможе залучити громадян до відновлення через інструменти консультацій, дискусій, оцінки проєктів, експертизи та публічного моніторингу.

ІІІ рівень: планування, відновлення та розвиток

Наразі профільні міністерства, регіональна та місцева влада формують окрему архітектура планувальних документів. Таких документів досить багато й кожен слугуватиме чітко окресленій меті. Уперше, планувальні документи будуть не декларативними папірцями, а стануть складовими частинами електронних систем і, таким чином, визначатимуть напрями роботи.

Сформовані переліки проєктів розвитку та відновлення (Плани відновлення та розвитку громад) міститимуться в системі DREAM. Більш системний документ — Програма комплексного відновлення територій. Вона базується на основі зібраних даних та визначає основні просторові містопланувальні та соціально-економічні пріоритети відновлення тої чи іншої громади.

Програми комплексного відновлення міститимуться у Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва (ЄДЕССБ). Ця система — ще один важливий інструмент для відновлення, адже цифровізує всі будівельні процеси. ЄДЕССБ містить усю інформацію про суб’єктів та об’єкти будівництва, під’єднана до всіх державних реєстрів.

Система працює вже понад 3 роки — наразі через неї можна отримати 14 онлайн-послуг у сфері будівництва, у ній зареєстровано 72 тис. користувачів та міститься понад 2,6 млн електронних документів. Антикорупційний ефект від цифровізації сфери будівництва завдяки е-системі оцінюється в 1,5 млрд гривень на рік, а економія для держави — 9,6 млрд гривень.

Наступний крок — розширити роботу в ЄДЕССБ у рамках реформи містобудування. Реформою передбачено створити умови для моніторингу та контролю за будівництвом та його учасниками на всіх етапах за допомогою ЄДЕССБ. Це зробить процес відновлення та розвитку максимально прозорим та відкритим, попередить ключові корупційні ризики. Також у прив’язці до ЄДЕССБ повинна міститися нова містобудівна документація (комплексі плани просторового розвитку), яка має геоінформаційну складову.

Ще один цифровий інструмент, розробка якого наразі триває — Геоінформаційна система регіонального розвитку (ГІС). Вона відображатиме економічні, соціальні, екологічні та інші індикатори регіонального розвитку по кожній громаді та регіону. При розробці, орієнтуються на стандартизовані індикатори європейської системи регіональної політики.

ГІС — це інтерактивна мапа з розташуванням зруйнованого майна, відображенням зміни кількості населення та рівня доступу до медичних та освітніх послуг. Також це потужний аналітичні інструмент, завдяки якому буде можливим у динаміці відслідковувати процес виконання регіональних та місцевих стратегій розвитку. Система може використовуватися як громадами, так і урядом. Зокрема рішення щодо державної фінансової підтримки того чи іншого проєкту мають базуватися на об’єктивних даних про реальну ситуацію в кожному регіоні, а не на політичних преференціях.

Водночас усі три платформи — DREAM, ЄДЕССБ та ГІС є взаємопов’язаними складниками єдиної архітектури відновлення. Сучасні та зручні цифрові інструменти для управління, моніторингу, експертизи, широких можливостей для участі громадян — це те, що забезпечить максимально прозору та успішну відбудову.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]