Facebook Pixel

Як запобігти порушенню конкурентного законодавства

Павло Логінов
партнер, керівник практики антимонопольного та конкурентного права юридичної фірми GOLAW, адвокат

При досягненні у своїй господарській діяльності конкурентних переваг відносно інших учасників ринку увага компанії також повинна бути зосереджена на тенденціях, що регулюють конкурентні відносини. Нерідко компанії опиняються в становищі невизначеності через дії органів влади, зміну законодавства або дії інших представників бізнесу, що ставлять у залежність від своїх рішень господарську діяльність компанії.

У свою чергу Антимонопольний комітет України як орган влади, відповідальний за конкурентну політику держави, наділений повноваженнями притягнення до відповідальності за порушення, що негативно впливають на економічне середовище країни. Однак законодавством передбачений і інший спосіб реагування, направлений на досягнення суб’єктами господарювання позитивних аспектів у конкуренції. Таким інструментом є адвокатування економічної конкуренції. Антимонопольний комітет України активно використовує у своїй діяльності надання рекомендацій, пропозиції щодо внесення змін в нормативно-правові акти та висвітлює свою діяльність у ЗМІ.

Механізми виявлення та запобігання порушень з боку АМКУ

На сьогоднішній день основну роботу з адвокатування у різних сферах економіки країни АМКУ проводить за зверненнями зі сторони окремих компаній або споживачів, які можуть зазнавати негативний вплив. В АМКУ не існує конкретного механізму самостійного виявлення подібних ситуацій на різних ринках. Частково це зумовлено самою можливістю передбачити порушення конкурентного законодавства, оскільки у різних сферах економіки нерідко зазнає змін як законодавство, так і поведінка учасників ринків. Окремо слід виділити участь органів влади, які також нерідко стають на заваді порозуміння між бізнесом, споживачами та державою.

Виявлення та запобігання подібним порушенням конкурентного законодавства можливо за допомогою активності не тільки органів АМКУ, а й інших органів влади та бізнесу в цілому.

Саме небайдужість суб’єктів господарювання та бізнес-асоціацій у розбудові прозорих та зрозумілих відносин допомагає сформувати сприятливе середовище для бізнесу та економіки держави.

Процедура отримання висновків АМКУ стосовно запланованих дій

Представники бізнесу також можуть використовувати для передбачуваності та запобігання проявам можливих порушень конкурентного законодавства такий інструмент як звернення до органів Комітету за висновками у формі рекомендаційних роз’яснень стосовно запланованих дій.

Такі висновки надаються для оцінки ризиків порушення законодавства у вигляді антиконкурентних узгоджених дій чи зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку ще до укладання угоди або проявів поведінки з боку учасників ринку, яка може бути визнана як незаконна. Висновки у формі рекомендаційних роз’яснень можуть надаватись стосовно рекламних матеріалів і позначень продукції про недопущення поширення інформації, що вводить в оману. Також статтею 29 Закону України «Про захист економічної конкуренції» передбачено можливість отримання суб’єктами господарювання попередніх висновків стосовно запланованих узгоджених дій, концентрації.

Письмова заява на отримання висновків

Для отримання висновків у формі рекомендаційних роз’яснень стосовно запланованих дій суб’єкту господарювання необхідно звернутись до Антимонопольного комітету України з письмовою заявою. У заяві необхідно зазначити: назву органу, інформацію про суб’єкта господарювання, що звертається із заявою, зміст запланованих дій, перелік документів і відомостей, якими обґрунтовуються викладені обставини. Заява підписується повноважною посадовою особою заявника чи його представником, або заявником-фізичною особою чи його представником.

Звертаємо увагу, що висновки у формі рекомендаційних роз’яснень надаються виключно на підставі викладеної у заяві інформації та доданих до неї підтверджуючих документів. АМКУ не наділений повноваженнями проводити додаткові дослідження або залучати третіх осіб під час розгляду зазначеної заяви. У разі, якщо заплановані дії стосуються статей 6, 10 або 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції», доцільним буде надати інформацію про ринок, на якому суб’єкт господарювання здійснює свою діяльність, становище на цьому ринку, інформацію про товар або послугу, що реалізовується.

Збір за подання заяви

До заяви також додається оригінал документу, що підтверджує сплату збору за подання заяви. Законом України «Про захист економічної конкуренції» встановлено плату за подання заяви про надання висновків відповідно до статті 14, статті 29 Закону, у розмірі 320 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі відсутності документу, що підтверджує сплату збору, АМКУ залишає заяву без руху та повідомляє про це письмово заявника.

Висновки АМКУ щодо наявності або відсутності ознак порушень законодавства

За результатами розгляду заяви АМКУ робить висновок про наявність або відсутність ознак порушення законодавства про захист економічної конкуренції. Також Комітетом може зазначатись факт недостатності інформації, викладеної у заяві, для однозначного надання висновку про наявність або відсутність у діях суб’єкта господарювання ознак порушення. Такий висновок надається у разі відсутності інформації, яка підтверджує повноту, точність та правдивість відповідних відомостей або інформації, яка дозволяє зробити висновок про можливий вплив відповідних відомостей на наміри споживачів щодо придбання чи реалізації певних товарів, робіт, послуг суб'єкта господарювання (зокрема, якісні характеристики, цінові показники тощо). У разі надання Комітетом висновку про недостатність інформації для надання однозначного висновку про наявність або відсутність ознак порушення конкурентного законодавства, суб’єкт господарювання не позбавлений можливості повторно звернутись до АМКУ з заявою.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора