Facebook Pixel

Гендер, сталість та healthcare-стартапи: основне про саміт The Future of Ukraine у Стокгольмі

Роман Бурдюжа
СТО Gart Solutions

Нещодавно наша команда повернулася з саміту The Future of Ukraine в Стокгольмі. Він слугує місцем зустрічі основних учасників інноваційної екосистеми, об'єднуючи венчурних інвесторів, корпоративних лідерів, першопрохідців у сфері інновацій та експертів з управління проєктами.

Два окремі треки, присвячені співпраці B2B та державного сектору продемонстрували цифрові рішення, що формують майбутнє. На саміті були також представлені корпорації, організації з управління проєктами, будівельні компанії та технологічні компанії типу нашої, які ділилися реальними прикладами успішної реалізації проєктів.

В цій статті я розповім, чого можна очікувати від подібних заходів (а це вже другий The Future of Ukraine і, звісно, буде третій) та як отримати максимальну вигоду для компанії.

День 1: сталість — основа розвитку

Перший день саміту був присвячений ознайомленню зі шведською екосистемою та можливостями українського ринку. Стокгольм посідає 3-тє місце за кількістю глобальних штаб-квартир; в офісних будівлях можна зустріти багато гучних імен, таких як Google, Capgemini та інші. Наприклад, мене це доволі сильно вразило. По факту, Стокгольм — це європейська Кремнієва долина.

Шведська стартап-екосистема побудована на основі успішних стартапів, таких як Klarna та Spotify. Засновники стартапів стають ангельськими інвесторами для наступного покоління підприємців, діляться зв'язками та надають менторську підтримку. Так уся екосистема стає сильнішою.

«Те, чого ми навчилися на півночі, — це цінність співпраці», каже Аїда Хаджіаліч, мер і президент Виконавчої ради Стокгольма. Аїда, одна з найталановитіших молодих лідерів Швеції, виголосила чудову вступну промову, щоб підкреслити важливість мосту, побудованого між Україною та Швецією.

Дефіцит талантів зростає в усьому світі, причому найбільш значне зростання спостерігається в США, Швеції, Фінляндії, Угорщині та Словенії. Лише 18% країн не повідомляють про дефіцит талантів, серед них і Україна.

Сьогодні бізнес все більше усвідомлює важливість відповідальної цифрової трансформації та розробки стійких продуктів, щоб відповідати мінливим вимогам ринку та очікуванням суспільства. Саме тому технологічним компаніям з України горить зелене світло.

Окремо хочу підмітити слова Андреаса Флодстрьома, генерального директора та співзасновника Beetroot & Beetroot Academy. Він порадив всім присутнім робити бізнес з Україною. Цікавий факт: українські викладачі Beetroot Academy зараз навчають шведські компанії, як використовувати штучний інтелект.

На конференції було представлено дуже багато стартапів від України у сфері охорони здоров'я, як з перевіреною репутацією, так і тих, що шукають інвестиції. Ми всі розуміємо, що через війну в нашій країні кількість подібних стартапів буде зростати. І це правильно.

Більшість подібних бізнесів засновані лікарями, на конференції вони шукали не лише інвестиції, але й високоякісну спеціалізовану технологічну експертизу та зв'язки. Сила міждисциплінарної співпраці рухає сектор охорони здоров'я вперед і дозволяє менш досвідченим лікарням отримати доступ до найкращих знань, що, по суті, рятує життя.

Цікавий факт про український healthcare: Mission Kharkiv запущені в Харкові медичні бункери, котрі можуть зберігати в холоді спеціальні ліки для онкохворих, на чолі з засновником Ростиславом Сковронським їх зараз запрошено допомогти з медичною місією в Газі.

День 2: що робить інновації реальними, а ідеї прибутковими?

Другий день конференції був присвячений нетворкінгу та взаємодії з клієнтами. Наприклад, Крістіан Буш, автор книги «Мислення випадковості» (The Serendipity Mindset), розповів про ефект інтуїції, якщо постійно проговорювати свої потреби та знати потреби колег, то допомога точно прийде.

Якщо ви тільки думаєте про створення компанії, говоріть з потенційними клієнтами вже на початкових етапах. Вам потрібно знайти когось, хто готовий платити. Навчіться використовувати сторітелінг в повсякденному житті. Це корисно і для вашого LinkedIn профайлу, і для пітчингу потенційних клієнтів. Дженні Ліндблад, професійна спікерка та тренерка TEDX, заохочувала нас гратися зі сторітелінгом. Нічого не стається випадково, тільки після серйозного прогріву контентом ви можете укласти угоду.

Шведи чітко орієнтовані на різноманітність, інклюзивність та гендерну рівність. Моа Персдоттер стверджує, що «гендерна якість та інклюзивність є ключовим рушієм інновацій». Йдеться про креативність, спритність та стійкість. Коли у вас є різні люди в кімнаті — ваш набір інструментів набагато ширший. Якщо ваша компанія шукає європейські інвестиції, вам потрібно мати план забезпечення рівності. В сьогоднішніх українських реаліях це знову ж таки актуально як ніколи.

Великі справи стають можливими, коли у вас є правильна команда, партнери та наставники на борту. В нас є дуже поширене висловлювання «лінь — рушій прогресу». У шведів ця мудрість звучить трошки інакше: «потреба — матір винаходів». Лейтмотив всього саміту: можливо, зараз саме час перетворити «потребу» в бізнес?

Поради перед виступом

Наша компанія Gart Solutions, провайдер девопс послуг, була відібрана серед 24 стартапів з України для виступу на сцені The Future of Ukraine. Я розповідав про діджитал-трансформацію, важливість сталого розвитку для бізнесу та можливості його масштабування.

Маю кілька порад для тих компаній, які підуть нашим шляхом і будуть виступати на сцені саміту наступного року.

  • Зробіть так, щоб під час вашого виступу на сцені в залі був хтось, хто може спостерігати за аудиторією. Підмічав тих, хто вами зацікавився. Далі вже справа за малим — підходьте, знайомтесь, будуйте відносини.
  • Попросіть колегу чи нового знайомого з залу зняти для вас фото та відео — повірте, вам то знадобиться для аналізу власного спічу чи навіть для соцмереж.
  • Адаптуйте свій пітч під місцевий ринок. Наприклад, компанія Carbominer дуже якісно працює з локалізацією своїх пітчів. Минулого року в Ліверпулі під час форуму «Розумні міста» вони розповідали про полуничні поля у Великій Британії, а на саміті в Стокгольмі — про проблеми шведських фермерів.
  • Якщо вас цікавить шведський ринок, варто ознайомитись з діяльністю Шведського інституту (The Swedish Institute), а також дізнатися про можливості, які надає Sweden Tech Ecosystem.
  • Українському бізнесу, який шукає міжнародні можливості, варто познайомитись з організацією European Enterprise Network, яка допомагає бізнесу орієнтуватися на міжнародних ринках.
  • Тут, в Україні, ми недооцінюємо можливості співпраці з торгово-промисловими палатами, урядами та муніципальними організаціями, тоді як у більш розвинених країнах, таких як Швеція, уряд підтримує можливості партнерства для малих та середніх підприємств (МСП) з міжнародними амбіціями.
  • І головне. Не замінюйте презентацію за 30 хвилин до свого виступу. У нас сталась прикра пригода. В процесі взаємодії з учасниками конференції ми вирішили оновити презентацію і додати кілька важливих слайдів. Наш виступ припав на другий день конференції, тому час був — допрацьовували матеріали вночі. Але організатори «забули» замінити файл на остаточний варіант.


Різноманітні бізнес-мережі відкривають широкі можливості для інноваторів та стартапів. Пам'ятайте про силу співпраці, нетворкінгу, та прибуде з вами сила.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]