Останні тренди офісної нерухомості Центральної та Східної Європи

Олександр Носаченко
керуючий директор Colliers International (Україна)

Попит на офісні приміщення в Європі сприятиме помірному росту орендних ставок протягом наступних 12 місяців.

Зростаюча розбіжність між активним розвитком сфери послуг та стагнуючим виробничим сектором починає впливати на розвиток економіки в Європі.

Згідно із дослідженнями експертів Colliers International EMEА, найшвидшими економіками будуть Польща, Литва, Болгарія (зростання ВВП вище 3% за рік). Найбільш «повільними» стануть економіки Німеччини та Італії.

Водночас Німеччина є лідером по залученню інвестицій в економіку та найбільшим інвестором Європи. Упродовж останніх років для регіонів Центральної та Східної Європи характерний динамічний розвиток сучасних офісних проєктів. Експерти Colliers International прогнозують, що до 2021 року загальна пропозиція офісних приміщень у 15-ти країнах Центральної та Східної Європи перевищить 30 млн м².

Середній та малий бізнес не завжди готовий тримати персонал для обслуговування офісу.

Інвестиції у нерухомість продовжують помірно нарощувати обсяги. Традиційно інвестиції в офісну нерухомість за обсягом набагато більші, ніж в інші сектори (близько 40% в загальній структурі інвестицій). Також значна частина світового капіталу переміщається в сектор житлової та готельної нерухомості. Така тенденція викликана демографічними змінами, різким зростанням світового туризму й популярністю «економіки вражень».

За підсумками першого півріччя 2019 року, згідно із дослідженням Colliers International, загальна пропозиція склала 27 млн м² у 15-ти країнах Центральної та Східної Європи. За перше півріччя 2019 року девелопери завершили будівництво 707 000 м², тоді як 3,7 млн м² на стадії будівництва.

Найбільший обсяг офісних приміщень зафіксовано у Варшаві (5,5 млн. м²), Будапешті (3,6 млн м²) та Празі (3,5 млн м²). Загальна пропозиція понад 1 млн офісних метрів квадратних представлена в Бухаресті (2,6 млн м²), Софії (2,2 млн м²), Києві (1,9 млн м²), Братиславі (1,8 млн м²), Загребі (1,35 млн м²) та Мінську (1 млн м²).

Найбільш активним лишається ринок Польщі. Лише протягом першого півріччя 2019 року поглинання офісних приміщень у Варшаві склало близько 400 тис. кв м. Це рекордний показник для Центральної та Східної Європи та для нашого ринку зокрема, враховуючи, що ринок Києва таку кількість офісних площ поглинав протягом останніх 2,5 років (2017 – 2019 рр.).

Серед сучасних трендів у країнах Центральної та Східної Європи, як і в Україні, можна виділити розвиток та популярність коворкінгів.

Активними орендарями офісних приміщень є компанії ІТ-сектору, компанії, які надають професійні послуги та банки. На українському ринку IT-компанії — основні драйвери попиту, які споживають більш ніж 50% офісів.

Серед сучасних трендів у країнах Центральної та Східної Європи, як і в Україні, можна виділити розвиток та популярність коворкінгів.

У світі аутсорсингу та «шерінг економі» бізнес намагається позбутися непрофільних функцій та сфокусуватися на тих, які генерують прибуток. Середній та малий бізнес не завжди готовий тримати персонал для обслуговування офісу.

Тому офіс as a service — це тренд, який треба враховувати. Індустрія гнучких просторів розвивається стрімко. Якщо у 2009 році в Європі «гнучкі простори» займали близько 200 тис м², то в 2018 ця цифра досягла 1,4 млн м² (що майже в 7 разів більше).

Рівень вакантності в офісній нерухомості Європи досяг історичного мінімуму. Протягом останніх декількох років спостерігається зростання орендних ставок і, за прогнозами, така ситуація залишиться, як мінімум, ще 12 наступних місяців. Попит на якісні офісні приміщення можна побачити через призму активного використання договорів попередньої оренди — коли об'єкти ще за півроку до введення в експлуатацію вже поглинаються орендарями.

Наприклад, у Берліні близько 60% перспективної пропозиції вже орендовано за договорами попередньої оренди. Аналогічна ситуація у Варшаві, Софії та Бухаресті. Цю тенденцію ми спостерігаємо і на українському ринку. Така практика була відсутня з 2009 року.

The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: kolonka@thepage.ua

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора

Коментарі

Всі новини

Київський метрополітен введе обмеження з 1 червня

Адміністрація Київського метрополітену введе обмеження на прохід в станції з 1 червня для дотримання соціальної дистанції.

Українці істотно скоротили споживання імпортних товарів — НБУ

Значне скорочення імпорту призвело до утворення профіциту поточного рахунку, який в січні-квітні 2020 року склав $1,8 млрд, в порівнянні з дефіцитом $242 млн за аналогічний період минулого року.

Зеленський оприлюднив декларацію про доходи і витрати за 2019 рік

Президент Володимир Зеленський оприлюднив декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2019 рік.