Facebook Pixel

Останні тренди офісної нерухомості Центральної та Східної Європи

Олександр Носаченко
керуючий директор Colliers International (Україна)

Попит на офісні приміщення в Європі сприятиме помірному росту орендних ставок протягом наступних 12 місяців.

Зростаюча розбіжність між активним розвитком сфери послуг та стагнуючим виробничим сектором починає впливати на розвиток економіки в Європі.

Згідно із дослідженнями експертів Colliers International EMEА, найшвидшими економіками будуть Польща, Литва, Болгарія (зростання ВВП вище 3% за рік). Найбільш «повільними» стануть економіки Німеччини та Італії.

Водночас Німеччина є лідером по залученню інвестицій в економіку та найбільшим інвестором Європи. Упродовж останніх років для регіонів Центральної та Східної Європи характерний динамічний розвиток сучасних офісних проєктів. Експерти Colliers International прогнозують, що до 2021 року загальна пропозиція офісних приміщень у 15-ти країнах Центральної та Східної Європи перевищить 30 млн м².

QuoteСередній та малий бізнес не завжди готовий тримати персонал для обслуговування офісу.

Інвестиції у нерухомість продовжують помірно нарощувати обсяги. Традиційно інвестиції в офісну нерухомість за обсягом набагато більші, ніж в інші сектори (близько 40% в загальній структурі інвестицій). Також значна частина світового капіталу переміщається в сектор житлової та готельної нерухомості. Така тенденція викликана демографічними змінами, різким зростанням світового туризму й популярністю «економіки вражень».

За підсумками першого півріччя 2019 року, згідно із дослідженням Colliers International, загальна пропозиція склала 27 млн м² у 15-ти країнах Центральної та Східної Європи. За перше півріччя 2019 року девелопери завершили будівництво 707 000 м², тоді як 3,7 млн м² на стадії будівництва.

Найбільший обсяг офісних приміщень зафіксовано у Варшаві (5,5 млн. м²), Будапешті (3,6 млн м²) та Празі (3,5 млн м²). Загальна пропозиція понад 1 млн офісних метрів квадратних представлена в Бухаресті (2,6 млн м²), Софії (2,2 млн м²), Києві (1,9 млн м²), Братиславі (1,8 млн м²), Загребі (1,35 млн м²) та Мінську (1 млн м²).

Найбільш активним лишається ринок Польщі. Лише протягом першого півріччя 2019 року поглинання офісних приміщень у Варшаві склало близько 400 тис. кв м. Це рекордний показник для Центральної та Східної Європи та для нашого ринку зокрема, враховуючи, що ринок Києва таку кількість офісних площ поглинав протягом останніх 2,5 років (2017 – 2019 рр.).

QuoteСеред сучасних трендів у країнах Центральної та Східної Європи, як і в Україні, можна виділити розвиток та популярність коворкінгів.

Активними орендарями офісних приміщень є компанії ІТ-сектору, компанії, які надають професійні послуги та банки. На українському ринку IT-компанії — основні драйвери попиту, які споживають більш ніж 50% офісів.

Серед сучасних трендів у країнах Центральної та Східної Європи, як і в Україні, можна виділити розвиток та популярність коворкінгів.

У світі аутсорсингу та «шерінг економі» бізнес намагається позбутися непрофільних функцій та сфокусуватися на тих, які генерують прибуток. Середній та малий бізнес не завжди готовий тримати персонал для обслуговування офісу.

Тому офіс as a service — це тренд, який треба враховувати. Індустрія гнучких просторів розвивається стрімко. Якщо у 2009 році в Європі «гнучкі простори» займали близько 200 тис м², то в 2018 ця цифра досягла 1,4 млн м² (що майже в 7 разів більше).

Рівень вакантності в офісній нерухомості Європи досяг історичного мінімуму. Протягом останніх декількох років спостерігається зростання орендних ставок і, за прогнозами, така ситуація залишиться, як мінімум, ще 12 наступних місяців. Попит на якісні офісні приміщення можна побачити через призму активного використання договорів попередньої оренди — коли об'єкти ще за півроку до введення в експлуатацію вже поглинаються орендарями.

Наприклад, у Берліні близько 60% перспективної пропозиції вже орендовано за договорами попередньої оренди. Аналогічна ситуація у Варшаві, Софії та Бухаресті. Цю тенденцію ми спостерігаємо і на українському ринку. Така практика була відсутня з 2009 року.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора