Новий захід Кремля до Молдови. Чого вартуватиме Санду російський газ

директор Інституту світової політики

Фото: Free-Photos / Pixabay

Останні події в Молдові привертають увагу до цієї європейської держави. Якщо в Брюсселі оцінки на адресу Маї Санду та її команди звучать здебільшого в схвальній тональності, то всередині країни з’являються нові проблеми.

Останнім часом у ЄС звучить чимало схвальних оцінок роботи монобільшості, створеної PAS за підсумками парламентських виборів. Політична сила орієнтується на президента Маю Санду, яка досить вправно відіграє роль ікони реформ для США та ЄС. Цей захват реформами в Молдові з боку Заходу вже спостерігався кілька років тому, проте завершився після справи про крадіжку мільярда євро.

На початку жовтня 2021 року було відсторонено від посади генерального прокурора Олександра Стояногло, якому команда Санду інкримінує саботаж розслідування резонансних справ та сприяння звільненню з-під варти скандального бізнесмена В’ячеслава Платона. Ще одна «провина», про яку соратники Маї Санду не згадують уголос, — відсутність підтримки ідеї дострокових парламентських виборів, яку просувала президентка Молдови. Мая Санду неодноразово висувала публічні претензії Стояногло, який переміг на конкурсі на посаду восени 2019 року. Його усунення від владних повноважень має символізувати рішучість правлячої партії PAS боротися з корупцією.

Подібні гасла набувають актуальності, якщо зважити на ситуацію в енергетиці. У вересні 2021 року закінчився контракт на постачання газу з «Газпромом», його продовження на жовтень має символічний характер. Віцепрем’єр з питань реінтеграції Владислав Кульмінський протягом жовтня двічі побував у РФ, намагаючись добитися нового контракту на прийнятних умовах, проте марно. Його колега Андрей Спину побував у Польщі, проте отримав там хіба що моральну підтримку. Рішення українського РНБО «позичити» Молдові газ на старті опалювального сезону неважко пов’язати зі справою Чауса, якого викрали на території Молдови. Але будь-який обсяг, постачений сусідній державі, навряд чи буде повернутий до кінця опалювального сезону. Варіант постачання через Румунію передбачає домовленість із Росією про обсяг «блакитного золота».

Офіційний Кишинів не лише звернувся по допомогу до ЄС, але і змушений вести переговори з Росією. Там уже встигли дати зрозуміти, що пам’ятають про участь Маї Санду в інавгураційному саміті Кримської платформи. З Москви пропозиція постачання газу, поза сумнівом, буде політична, з огляду на чинник Придністров’я та астрономічні для Молдови борги компанії «Молдовагаз», що перевищили 7 мільярдів доларів. У цій ситуації не варто відкидати перспективу постачання російського газу через газопровід Ясси — Кишинів, звісно, після виконання Молдовою низки політичних умов Кремля.

Тут можна прогнозувати цікаві пропозиції для Санду. Одна з них — кадрова. Давній партнер Кремля, лідер Партії соціалістів Республіки Молдова Ігор Додон вирішив скласти мандат парламентарія, щоб очолити «Молдово-російський союз ділових людей», який із літа 2021 року працює в Молдові. Очевидно, що на партійному з’їзді ПСРМ у грудні Додон втратить лідерство в партії. Його найбільш вірогідний наступник — примар (міський голова) Кишинева Іон Чебан, який кілька тижнів тому в Києві зустрічався з Віталієм Кличком. Чебан також секретар із питань ідеології ПСРМ і може стати новим обличчям, яке поведе соціалістів у новий наступ на позиції PAS та Маї Санду.

У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: kolonka@thepage.ua

Читати на The Page

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора