Існування в сучасному світі може бути досить небезпечним. Наші діти не пересуваються джунглями, тому можна бути частково спокійними щодо агресивних тварин і комах.
Однак міське середовище містить не меншу кількість прихованих і явних загроз. Якими вони є і що можна зробити, щоб їх мінімізувати?
Дитячий майданчик
Діти проводять багато часу на дитячих майданчиках, проте там може бути небезпечно. Найчастіше саме там діти отримують забої та розтягнення, рідше — переломи й інші травми, які лікуються місяцями.
Офіційної статистики травматизму на дитячих майданчиках немає, але медики запевняють: тенденція є загрозливою.
Тому насамперед важливо вибрати гарний дитячий майданчик, і не завжди вирішальним чинником має бути те, що він є найближчим до будинку.
По-перше, зверніть увагу на покриття майданчика — це має бути або спеціальне гумове, або пісок. Асфальтове або бетонне покриття є дуже небезпечним у разі падіння й заборонене для використання.
По-друге, перевірте цілісність ігрових конструкцій, їхню стійкість, відсутність гострих кутів, стан кріплень і сидінь на гойдалках. На самому майданчику не повинно бути сторонніх небезпечних предметів.
Щоб уберегти дитину від отримання травми на дитячому майданчику, також необхідно дотримуватися елементарних правил:
- поясніть дитині, що не можна підходити близько до гойдалок, на яких катаються інші діти. А якщо вона впала з гойдалки, не можна одразу вставати, адже гойдалка обертатиметься і може боляче вдарити;
- краще не надягати на дитину дуже довгий шарф — він може зачепитися за будь-що;
- не варто взувати шльопанці, адже в них дитина може впасти. Краще обирати зручне взуття не на слизькій підошві.
Дорога
Автомобільні дороги та залізниця являють собою джерела підвищеної небезпеки для будь-якого пішохода, особливо для дітей.
В Україні за перші пів року 2019-го у 3552 дорожньо-транспортних пригодах постраждали 3392 дитини, 170 дітей загинули.
Тому дуже важливо розповісти дитині елементарні правила, які допоможуть залишатися в безпеці:
- без дорослих на дорогу виходити не можна, варто йти з дорослою людиною, тримаючи її за руку;
- ходити по вулиці слід спокійно, не бігати, триматися правої сторони;
- переходити дорогу можна тільки пішохідним переходом на зелений сигнал світлофора, переконавшись, що всі автомобілі зупинилися;
- грати з м'ячем, бігати, їздити на самокаті, роликах або скейті поблизу дороги не можна;
- у громадському транспорті не можна висовуватися з вікон, виставляти руки або якісь предмети;
- на вокзалах, станціях метро або зупинках потрібно завжди триматися дорослих, не губитися й не бігати.
Масові зібрання
Будь-який масовий захід або скупчення людей можуть бути небезпечними як для дорослих, так і для дітей.
Крім тисняви та ризику бути розтоптаним, сьогодні ми також говоримо про загрози здоров'ю через поширення вірусу. Тому краще за все, щоб дитина взагалі уникала великого скупчення людей.
Однак якщо це є неможливим, варто дотримуватися деяких правил. По-перше, у натовпі варто тримати дитину за руку. Якщо це концерт або подібний масовий захід, можна посадити її на плечі. Тоді й дитині буде краще видно, й зникне ризик того, що її затопчуть у натовпі.
По-друге, треба заздалегідь продумати та обговорити з дитиною план дій. Перед початком заходу знайдіть точку, де ви збиратиметеся, якщо раптом дитина загубиться і в неї не працюватиме телефон.
Обговоріть, до яких людей можна звертатися за допомогою (охорони або поліції). Напишіть на аркуші або на руці дитини номери телефонів, за якими з вами можна буде зв'язатися.
Хорошим рішенням буде купити дитині GPS-трекер для того, щоб ви могли відстежити її місцеперебування, якщо випустите її з поля зору.
Старших дітей слід навчити користуватися таким пристроєм, щоб вони могли натиснути сигнал тривоги й викликати охорону. Це особливо актуально, якщо підлітки відвідують масові заходи самостійно.
Напад агресивних собак
Небезпечною для дитини може бути навіть собака кишенькового розміру, тому правила поведінки під час зустрічі з агресивно налаштованою твариною або, не приведи боже, зграєю зобов'язаний знати й розповісти кожен із батьків.
Будь-якої загрози можна уникнути, якщо дотримуватися простих правил:
- обходьте усіх незнайомих собак, навіть якщо вони на прив'язі або на повідці;
- у жодному разі не можна гладити або годувати чужих собак;
- не варто дивитися собаці в очі, водночас широко посміхаючись, — широку посмішку, що вишкірює зуби, собака вважатиме агресією;
- якщо собака гарчить або гавкає, вона попереджає про те, що ви зайшли на її територію. У такому разі треба, не повертаючись спиною і не роблячи різких рухів, залишити цю територію.
Пам'ятайте: попереджений — означає озброєний. Приділіть час, щоб розповісти своїй дитині правила безпеки, і тоді у вас буде набагато менше приводів для хвилювання.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора