Ліквідність капіталу для малого та середнього бізнесу України легко розблокувати

Президент World Trade Center Kyiv

Фото: Free-Photos/Pixabay

«Кількість банків в Україні скорочується» — цей новинний заголовок висить в топі українських ЗМІ з початку тижня.

Така тенденція додає ще одну перешкоду на шляху до економічного зростання країни. Зокрема, це завдає шкоди малим і середнім підприємствам (МСП), які є основним двигуном будь-якої економіки і створюють найбільші робочі місця. Але українські МСП у всіх секторах економіки вже страждають від «нестачі оборотних коштів».

Основні проблеми ліквідності МСП:

  • 1. Українські банки взагалі не орієнтовані на малий і середній бізнес. Банку простіше, вигідніше і менш ризиковано заробляти гроші на українських облігаціях, ніж обслуговувати МСП.
  • 2. Тому торговий кредит, факторинг і багато аналогічних фінансових інструментів, доступні МСП в інших країнах, просто недоступні в Україні.
  • 3. Вартість капіталу в Україні будь-якого типу невиправдано висока.
  • 4. Нарешті, державна політика і програми не знаходять підтримки у банків, і вигоди ніколи не доходять до МСП; банки просто не продають їх. Як приклад можна привести невдалу реалізацію урядової програми кредитування під 5-7-9%.

Однак є фінансовий інструмент, який за правильної реалізації легко відкриє величезну ліквідність для малих і середніх підприємств в Україні.

В Україні 95% транзакцій між підприємствами здійснюються з передоплатою. Тому, якщо компанії, що виробляє молоко, потрібна упаковка і вантажівка для доставки товару в магазин, вона повинна внести передоплату за упаковку і доставку.

Проте після того, як молоко буде доставлено в супермаркет, супермаркету — набагато більш великому підприємству — потрібен час, щоб заплатити фермеру. Необхідність діяти таким чином буде серйозною проблемою для будь-якого малого та середнього бізнесу в будь-якій країні.

А тепер уявіть інший сценарій. Фермер отримує 30-денні умови оплати від пакувальної компанії та компанії-постачальника, при цьому місцевий банк виступає як довірена особа. Це приносить банку, наприклад, 1% від суми кредиту. 30-денна торгова кредитна лінія в розмірі $1000 принесе банку $10.

Для більш великих транзакцій ризик може бути легко застрахований третьою стороною, наприклад, з премією в $2 долари. Тепер виробник молока може оплатити свої витрати на упаковку та доставку, коли йому заплатять, що дозволяє йому інвестувати гроші, які він витратив у першому сценарії, на виробництво більшої кількості молока.

Просте надання МСП можливості оплачувати свої рахунки на 30-денних термінах різко розширить економічний сектор, а на національному рівні — зростання ВВП!

Є способи реалізувати це, не вимагаючи урядової програми або навіть зміни банківської практики. Торгова асоціація або інша зонтична група могла б працювати зі страховиком, щоб запропонувати його своїм членам. Це відкриє ліквідність для українських малих і середніх підприємств і дозволить їм стати економічним локомотивом.

У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: kolonka@thepage.ua

Читати на The Page

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора