Власна паніка, що відбилася в зіницях ближнього, зростає не в геометричній, а в якійсь небувалій, що не піддається математичному опису, прогресії.
Макс Фрай

Не можна кричати: «Пожежа!», коли хтось запалює сірник.
Доктор Хаус
Оскільки в Україні підтвердився перший випадок коронавірусу, мені захотілося написати текст про паніку. Зокрема, про паніку в приватних офісах з криком «усі на карантин», відгомони якої долітають до мене з різних сторін ще з часів новин про Нові Санжари.
Одні цілком серйозно загрожують відправити на карантин людей з закордонними відпустками, інші — дивляться відео про лікування смертельного вірусу молитвами й імбиром, треті — вірять в сенс «масових акцій проти епідемії». Всі ці люди, на жаль, реальні (імена не важливі).
У вівторок Україна офіційно стала 74-ю країною, яка повідомила про випадок зараження коронавірусом за межами Китаю.
Сталося те, чого всі боялися: туристи повернулися з Італії, і один захворів. Безперечно, новий вірус впливає на світові ринки, особливо на ті, що пов'язані з Китаєм; впливає на напруженість на геополітичному рівні. Але некомпетентна безглузда паніка не допоможе втримати бізнес на плаву у важкі часи – як малий і середній, так і великий. І голову теж.
- Читайте також: Мінус 12% за тиждень, і все тільки починається
Якщо ви відчуваєте паніку, то спробуйте розмірено дихати та порахувати до 10. Можете перерахувати червоні предмети. Але, будь ласка, не пишіть одразу в соціальні мережі. Не збирайте відразу своїх підлеглих (якщо у вас бізнес або відділ під вашим керівництвом) чи колег, не нагнітайте обстановку безглуздими зборами «хто куди літав або полетить найближчим часом».
Ви не зможете проконтролювати все, тим паче особисті графіки вільних людей. Видихніть, ретельно вимийте руки та випийте чаю.
Читайте статистику та реальні поради від МОЗ і професіоналів, а не емоції.
Важливо розуміти три речі
- Статистика не досягла масштабів вірусу, який перемагає людство у грі Plague Inc. В Україні захворіла одна людина, так. Статистика по всьому світу показує, що вірус поки що програє медицині.

- Карантин або будь-які інші обмежувальні заходи в Україні не оголошували. Зразки зараженого коронавірусом українця направили в Лондон, сам він ізольований, а шанс поширення коронавірусу з Чернівецької області по всій Україні називають мінімальним.
- Правила гігієни – правильне миття рук, про який вже написав МОЗ; антисептики, індивідуальний посуд, утримання від масових обіймів і тісних вечірок – варті того, щоб їх перечитати.
Важливо підкреслити: розумна обережність та істерики на тему того, що людям треба заборонити збиратися в натовпи, — дещо різні речі.
- Читайте також: Коронавірус, нафта й ОВДП. Огляд світових економічних новин
У метро люди перетинаються у набагато більш випадковому складі та кількості, ніж у своєму офісі. По країні ходять також інші грипи та віруси, а причиною масового поширення багатьох захворювань в Україні є банальне невміння людей дотримуватися правил гігієни, оберігатися не подорожником і розуміти, коли взагалі потрібно звертатися до лікаря.
Проте шансів загинути в ДТП все ще набагато більше, ніж від коронавірусу. Просто знайте це, тримайте себе в руках, оскільки паніка будь-якого керівника (або навіть просто одного із співробітників) поширюється і на колективи, сім'ї, соціальні мережі та на листування на роботі. Це не потрібно нікому і нічому не допоможе. Зокрема й ринку.
Контекст.
- Коронавірус вперше з'явився в Ухані (Китай) наприкінці грудня 2019 року.
- Вірус призвів до найбільшого падіння світових ринків за 11 років. Зокрема, минулий тиждень виявився гіршим для світових фінансових ринків з часів світової кризи 2008 року.
- Вірус також викликав зупинку випуску облігацій у світі, обвалив ціни на нафту та світові фондові індекси.
- Зараз американський фондовий ринок відновлює свої втрати.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора